Elektriskais arēnu blūzs. „Depeche Mode” koncerta apskats

Elektriskais arēnu blūzs. „Depeche Mode” koncerta apskats
Kaspars Garda, Rīga 2014
03-03-2014 A+ A-
2014. gada koncertdzīves kalendārs Rīgā jau tagad izskatās visai iespaidīgi: grandiozi arēnas šovi, brīvdabas rokkoncerti, mazāka izmēra koncertzāļu piedāvājums melomāniem – viens skaļš vārds seko otram. Tas pamatoti liek runāt, ka šajā jomā koncertorganizatori atgriezušies pie pirmskrīzes laika vēriena. 2014. gada populārās mūzikas koncertmaratonu 2. martā „Arēnā Rīga” aizsāka britu grupa „Depeche Mode”, kurai Austrumeiropas reģionā ir īpašs kulta statuss jau kopš 20. gadsimta astoņdesmitajiem gadiem, kad uz padomju gadu „hruščovku” balto ķieģeļu fasādēm pirmo reizi parādījās ar krāsas baloniņu uzpūstā burtu kombinācija DM.

„Depeche Mode” koncerts Latvijā ir īpaši gaidīts, jo Rīga bija viena no tām pilsētām, kur 2009. gada vasarā grupas līdera Deiva Gahana veselības problēmu dēļ koncerts tika atcelts. Savukārt pirms tam savus uzticamos Rīgas fanu tūkstošus „Depeche Mode” iepriecināja 2006. gadā. Tātad kopumā astoņus gadus gara gaidīšana līdz izaicinošajam Gahana uzaicinājumam „Welcome to My World” klātienē Rīgā. Par atbildi tam apdullinoši aplausi un iepriekš pieteiktais „ceļojums grupas 30 gadu garajā vēsturē” var sākties.

 

Savu sintpopa karaļa kroni trijotne – Gahans, Fletčers, Gors – joprojām nes ar godu, un, lai gan bezkaunīgi pirms koncerta tiek spriests par gadiem, krunciņām un enerģijas izsīkumu, divu stundu garais priekšnesums tiek iznests ar tādu spēku un harizmu, kas liek domāt par mūžīgās jaunības izpirkšanu ar savu asins lāsi vai Doriana Greja ģīmetnes glabāšanu kaut kur mājas pagrabā.

Plaukstu plastika, gurnu kustības, tiešs skatiens acīs, brokāta žakete, kas ātri kļūst lieka, ģēnija sviedri fotogrāfu objektīvos un, protams, Deiva Gahana virtuozā firmas zīme – virpuļošana ar mikrofona statīvu virs galvas.

Ekrānos tuvplānā Martina Lī Gora zilie acu plakstiņi un melni lakotie nagi pār ģitāra stīgām. Protams, arī vienmēr atturīgais Flečs – melnbalto taustiņu pavēlnieks. Viņi ir absolūti lieliskā formā, iespējams, pat labākā nekā koncertā pirms astoņiem gadiem. Trijotnes priekšnesumu papildina vēl divi mūziķi – taustiņinstrumentālists un basģitārists Pīters Gordīno un bundzinieks Kristians Eigners.

 

Grupas jaunākais albums „Delta Machine”, kura popularizēšanas turneja sākās jau 2013. gada pavasarī, ir kritiķu labi novērtēts – tā ir atgriešanās pie 80. gadu beigu asā, tumšā „Depeche Mode”, turklāt ar radošajiem meklējumiem blūza lauciņā, kas jau iemantojis apzīmējumu elektroblūzs. Koncerta dziesmu saraksts ir veidots, stabili balansējot starp jaunā albuma dziesmām un klasiskajiem grāvējiem. Jau pieminētās blūza noskaņas labi var saklausīt īsajā atelpas brīdī, kad divas dziesmas – „Slow” un „Blue Dress” – dzied Gors. Tāpat koķetērija ar blūzu un publiku ir, uzsākot leģendāro hitu „Personal Jesus”, kas nokaitē klausītāju gaidas un uzmanību, lai vienā brīdī sprādzienveidīgi vienotos kopīgā korī, dziesmā, kādu mēs to pazīstam kopš albuma „Violator” (1990.).

Martins Lī Gors tiek pie dziedāšanas arī vēl vienu reizi – jau grupai pēc ovācijām atgriežoties uz skatuves ar dziesmu „Shake the Desease”.

Ja Gahans ir grupas miesa, asinis, iekāre un grēks, tad dvēsele un smadzenes ir tās dziesmu autors Gors, un brīži, kad dziedāt ļauts viņam, ir ļoti īpaši.

Atsevišķas pieminēšanas vērts ir nīderlandiešu fotogrāfa un kinorežisora Antona Korbeina ieguldījums. Viņš ir grupas vizuālā tēla, videoklipu, fotogrāfiju un skatuves scenogrāfijas autors gandrīz kopš pašiem „Depeche Mode” pirmsākumiem. A. Korbeina radītā skatuve, videoprojekcijas un formas ir iespaidīgas, tomēr tās ir pakārtotas grupai un pasvītro dziesmu saturu. Tīras ģeometriskas formas, precīzas, trāpīgas krāsas – melns, balts, sarkans, izcili fotogrāfiskas videoprojekcijas, spēlēšanās ar 1980. gadu videoefektiem mūsdienīgā izpildījumā – tas viss „Depeche Mode” koncertu padara par vizuāli īpaši garšīgi izbaudāmu priekšnesumu. Iespējams, tieši Korbeina darbs ir tas, kas „Depeche Mode” koncertu padara par Rīgā notikušu mākslas, nevis tikai izklaides faktu.

Rīgas koncerta dziesmu saraksts


Welcome to My World
Angel
Walking in My Shoes
Precious
Black Celebration
In Your Room
Policy of Truth
Slow
Blue Dress
Heaven
Behind the Wheel
A Pain That I’m Used To
A Question of Time
Enjoy the Silence
Personal Jesus

Shake the Disease
Halo
Just Can’t Get Enough 
I Feel You
Never Let Me Down Again

0 komentāri

Komentāru nav