Dzintara mirdzumā. Mūžībā aizgājusi Ausma Derkēvica

Dzintara mirdzumā. Mūžībā aizgājusi Ausma Derkēvica
27-12-2011 A+ A-

Nodibinājums Rīga 2014 izsaka visdziļāko līdzjūtību izcilās latviešu diriģentes Ausmas Derkēvicas ģimenei un visam Latvijas dziesmusvētku kopkorim, skumjās pieminot diriģentes aiziešanu mūžībā Otrajos Ziemassvētkos. Dzintara mirdzumā mūžīgi paliks viņas darbs Latvijas kultūras vēstures lappusēs, daudzu paaudžu dziedātāju sirdīs un stājā.

Kā ziņots, Otrajos Ziemassvētkos, 26.decembra vakarā mūžībā aizgājusi izcilā latviešu diriģente, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas goda profesore, pirmā un gandrīz 20 gadus arī vienīgā sieviete, kas kāpusi Dziesmu svētku virsdiriģenta tribīnē un vadījusi kopkori, sākot ar Dziesmu svētku simtgadi 1973. gadā līdz pat XXIV Dziesmu svētkiem 2008.gadā.

Ausma Derkēvica ir sieviešu koru kustības izveidotāja un attīstītāja Latvijā un pirmā diriģente, kas ar Latvijas kori (“Dzintaru”) piedalījusies un ieguvusi Grand Prix starptautiskā konkursā Debrecenā jau 1968. Gadā, kas bija pirmā Latvijas mūziķu uzvara starptautiskā konkursā. Ausmas Derkēvicas gandrīz 60 gadus ilgais diriģentes darba mūžs lielākoties bijis saistīts ar daudzu starptautisko balvu ieguvēju – sieviešu kori “Dzintars” un Valsts kori “Latvija”, ar kuru sadarbībā ar daudziem pasaulslaveniem orķestriem, diriģentiem (M. Jansonu, K. Mazuru, K. Kondrašinu, V. Giergijevu, G. Herbihu u.c.) un solistiem iestudēts vairāk nekā simts lielformas vokāli instrumentālo darbu, kas izpildīti uz dažādu valstu skatuvēm.

Ausma Derkēvica bijusi arī vairāku starptautisku konkursu žūriju priekšsēdētāja, kā arī goda patronese. 1994. gadā A. Derkēvicai piešķirta Lielā mūzikas balva par mūža ieguldījumu latviešu kora mākslā, kopš 1995. gada A. Derkēvica ir Triju Zvaigžņu ordeņa komandiere, bet 2004. gadā viņai pasniegta Ministru kabineta balva par mūža ieguldījumu kora mūzikas attīstībā. A. Derkēvica līdzās klasiskajam repertuāram paplašinājusi latviešu kormūzikas bibliotēku, sadarbojoties ar latviešu mūsdienu komponistiem, īpaši Pēteri Vasku.

0 komentāri

Komentāru nav