Marks Rotko „atgriežas” Daugavpilī!

Marks Rotko „atgriežas” Daugavpilī!
foto: Kaspars Garda - Rīga 2014 . performance Marka Rotko centra atklāšanas pasākumā
Una Griškeviča
26-04-2013 A+ A-
Šī bija galvenā doma, ko trešdien, 24. aprīlī, Daugavpils cietokšņa Arsenālā notiekošajā Marka Rotko mākslas centra atklāšanā pauda visi runātāji – gan dienas vidū starptautiskajā diskusijā „Latvija – viena no zvaigznēm. Rotko atgriešanās: iespējas un izaicinājumi”, gan vakarpusē vērienīgajā centra atklāšanas pasākumā, ko kuplināja pasaulslavenā somu akordeonista Kimmo Pohjonena uzstāšanās. Savukārt no ceturtdienas, 25. aprīļa, gan pats centrs, gan Marta Rotko seši oriģināldarbi ir pieejami ikvienam interesentam.

Brīnišķīgais sapnis ir piepildījies

Diskusijas laikā klātesošos uzrunāja gan Marka Rotko bērnimeita Keita Rotko Prizela, dēls Kristofers Rotko, gan pašmāju mākslas ekspertimākslas zinātnieki Eduards Kļaviņš, Ojārs Spārītis un Helēna Demakova, gan ārvalstu speciālisti.

„Tēvs man mēdza rādīt kartē, kur atrodas viņa dzimtene.

Un nekad neaizmirsīšu silto uzņemšanu, ko piedzīvoju tālajā 2003. gadā, kad kopā ar brāli bijām ieradušies Daugavpilī, kur tika svinēta mūsu tēva simt gadu jubileja,” atminējās mākslinieka meita, piebilstotbrīnišķīgais sapnis par tēva vārdā nosauktā mākslas centra atklāšanu ir piepildījies. „Šī ir īpaša vieta, kur rīkot starptautiskos plenērus un mākslas rezidences, ļaujot attīstīties mākslai,” akcentēja K. Rotko Prizela.

Marka Rotko bērni Kristofers un Keita. Kaspars Garda, Rīga 2014

Savukārt viņas brālis Kristofers, kurš nodarbojas ar tēva darbu retrospekciju rīkošanu visā pasaulē (jāpiebilst, ka Daugavpilī apskatāmie seši mākslinieka darbi nākuši no ģimenes privātkolekcijas), pauda: „Rotko daiļradei pievērstā uzmanība ar gadiem tikai pieaug, tādēļ ceru, ka šis centrs tēva dzimtajā pilsētā kļūs par nozīmīgu vietu viņa radošā mantojuma studijām.”

Diskusija „Latvija – viena no zvaigznēm. Rotko atgriešanās: iespējas un izaicinājumi”. Foto: Kaspars Garda, Rīga 2014


Palīdzēs attīstīt kultūras lomu reģionā

Mākslas zinātniece un kuratore Helēna Demakova runā akcentēja, ka jaunatklātais Marka Rotko mākslas centrs vienlaikus ir kļuvis par visas Austrumeiropas mākslas centru, turklāt šī būs vienīgā vieta Austrumeiropā, kur varēs iepazīties ar Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā mākslinieka oriģināldarbiem, un viens no uzskatāmākajiem piemēriem kultūras lomai reģiona attīstībā. „Centrs paver iespēju runāt par būtisko, citējot Marka Rotko izteikumus. Citādāk esam nokļuvuši absurdā situācijā, ka Latvijā dzimušais un pasaules slavu iekarojušais mākslinieks Latvijā sarakstītajās mākslai veltītajās grāmatās pieminēts ārkārtīgi reti un nav pieminēts nevienā divdesmitajā gadsimtā izdotajā vai tulkotajā grāmatā par Rietumeiropas moderno mākslu. Ir tikai profesora Eduarda Kļaviņa lekciju pieraksti,” rezumēja H. Demakova. Mākslas zinātniece arī norādīja, ka šāda centra atklāšana dos iespēju viņai un citiem pedagogiem paplašināt laikmetīgās mākslas izstāžu un mācīšanas praksi.

Kaspars Garda, Rīga 2014

„Lai arī Marks Rotko par mākslas centru padarīja Ņujorkupilsētu, kurā dzīvoja un mācījās –, viņš ir un paliek eiropietis, un Rotko gleznas ir fenomens. Brīnišķīgi, ka šis ģēnijs nu ir atgriezies savās mājās.”

Atgādinot, ka beidzamo reizi Marka Rotku darbu izstāde Latvijā bijusi skatāma pirms desmit gadiem Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, H. Demakovas teikto papildināja LNMM direktore Māra Lāce: „Pateicoties Faridas iniciatīvai, mākslinieka bērnu atsaucībai un vēlmei sadarboties, visi spēki un zvaigznes sastājās , ka šo centru izdevās izveidot. Tam ir dotas lielas iespējasfaktiski kļūt par izstāžu zāli, kur īstenot vērienīgus projektus. Tādēļ novēlu Daugavpils iedzīvotājiem mēģināt saprast, ko šis mākslinieks un viņa klātbūtne dos viņu pilsētai un arī visai Latvijai.” Runātāji arī atgādināja par kādreizējā ASV vēstnieka Latvijā Braiena Karlsona un viņa kundzes Māršas Karlsones dedzīgo dalību Marka Rotko simtgades organizēšanā pirms desmit gadiem, kas Daugavpili pārvērta līdz nepazīšanai, un šī atceres jubileja pārauga par pilsētas svētkiem.

 Daugavpils domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova, Marka Rotko meita Keita Rotko un Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Foto: Kaspars Garda, Rīga 2014

„Esmu starp debesīm un zemi!”

sarunā ar kultūras portālu „Rīga 2014” atzina Farida Zaletilocentra idejas autore un ekspozīciju kuratore. „Atceroties, cik man grūti pirms desmit gadiem bija pārliecināt pilsētas vadību, ka šāds mākslas centrs ir nepieciešms, tagad saprotuvajag tikai sapņot un sekot sapnim pa pēdām.” Vispirms Faridas pūliņi vainagojušies ar to, ka uz Marka Rotko simtgades svinībām izdevās uzaicināt viņa bērnus Keitu un Kristoferu.

„Zināju, ka ir avantūra, tomēr no diviem cilvēkiem vienlaikus saņēmu Rotko atvašu adresi un uzrakstīju vēstuli. viss sākās.”

Joprojām, skatoties uz paveikto, ik pa brīdim viņu pārņem nerealitātes sajūta. „Šķiet, ka esmu kaut kur starp debesīm un zemi!” kuratore smejas, piebilstotuz jautājumu, vai viņa jūtas laimīga par paveikto, varēšot atbildēt pēc dažām dienām.

Somu akordeonists Kimmo PohjonensKaspars Garda Rīga 2014

Farida Zaletilo arī stāsta, ka šīs nebūt nebūs vienīgās Rotko gleznas, kas tiks eksponētas jaunajā mākslas centrā; ja vien izdosies vienoties ar mākslinieka bērniem un nokārtot visas sarežģītās apdrošināšanas, pēc kāda laika visi interesenti varēs iepazīties arī ar citiem Rotko darbiem. „Mums padomā ir daudz dažādu lietu: zinātniskās konferences, arī filmu programma par Rotko, kas nākamgad tiks demonstrēta gan šeit, gan Rīgā, kas 2014. gadā kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu; iespējams, tiks iestudēta Markam Rotko veltīta teātra izrāde.” Tāpat, pēc Faridas Zaletilo teiktā, centrs ir atvērts arī Latvijas un, protams, Latgales reģiona mākslinieku aktivitātēm.

Visas Latvijas zīmols

„Plānojam, ka gadā mūsu centru varētu apmeklēt aptuveni 90 tūkstoši cilvēku,” stāsta centra darbinieki, kuri pašlaik apmeklētājiem piedāvā aplūkot gan Marka Rotko oriģināldarbus „Ifigenijas upurēšana”, „Māte un bērns”, „Augstais priesteris”, „Bez nosaukuma”, „Nr. 10 (brūns, melns, sjēna uz tumšā vīna)”, arī „Nr. 7 (oranžais un šokolāde)”, gan citu darbu reprodukcijas un videoprojekcijas. Vēl jaunatklātajā centrā aplūkojama Pītera Grifina (Lielbritānija) darbu izstāde, keramiķa Pētera Martinsona darbi, Solomona Geršova gleznas un ikgadējo starptautisko plenēru darbu izstāde.

„Stratēģija un plāni sagatavoti tuvākajiem pieciem gadiem, šogad ieplānoti 140 pasākumi, no kuriem trīsdesmit būs tiešām ar vērienu; tostarp Marta Rotko 110 gadu jubileja. Paredzēti arī četri plenērigrafiķiem, gleznotājiem, keramiķiem un kritiķiem. Zinu, ka mūsu plāni izklausās ambiciozi, taču mums ir, ko piedāvāt cilvēkiem; mums ir labs kolektīvs, un Daugavpils ir lieliska pilsēta.

Tādēļ ticu, ka visu īstenosim!” uzrunā pauda centra direktora vietnieks Māris Čačka, piekrītot tiem runātājiem, kuri akcentēja, ka Rotko centram jākļūst ne vien par Daugavpils, bet arī visas Latvijas zīmolu.

Artilērijas arsenāla ēkas rekonstrukcijas projekts Daugavpils Marka Rotko mākslas centra izveidei saņēmis galveno balvu nominācijā „Restaurācija” Latvijas Būvnieku asociācijas rīkotajā ikgadējā skatē „Gada labākā būve Latvijā 2012”, vēsta Kultūras ministrija.

Atgādināsim, ka projektā „Artilērijas arsenāla ēkas rekonstrukcija Daugavpils Rotko mākslas centra izveidei” kopumā ieguldīti 1,4 miljoni latu. No tiem 1,2 miljonus veido Kultūras ministrijas administrētais Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums, 185,7 tūkstoši latu ir pašvaldības finansējums, bet 42,8 tūkstoši latu – valsts budžeta dotācija.

0 komentāri

Komentāru nav