Sitaminstrumentu virtuozi – vienā koncertā!

Sitaminstrumentu virtuozi – vienā koncertā!
Publicitātes foto / Santa Savisko-Jēkabsone . Rihards Zaļupe
25-04-2013 A+ A-
„Rīgas festivāla” ietvaros 13. jūnijā plkst. 20.00 Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā unikālā koncertā „Sitaminstrumentu zvaigznes” vienkopus dzirdēsim izcilākos Latvijas sitaminstrumentālistu virtuozus – Edgaru Saksonu, Rihardu Zaļupi, Elīnu Endzeli, Miku Bāliņu un Elviju Endeli, kuri izpildīs izcilus Stīva Reiha, Janna Ksenaka, Morisa Ravēla, Riharda Zaļupes un citu autoru skaņdarbus, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja „Rīgas festivāla” pārstāvis Mārtiņš Pučka.

Šis ir Latvijā vēl nebijis projektssitaminstrumentu meistari un mācekļi uz vienas skatuves visdažādākajās kombinācijās aizraujošā, dinamiskiem ritmiem piesātinātā lieliskas mūzikas programmā. Būtībā šī būs Latvijas sitaminstrumentālistu zvaigžņu parādepēc starptautisku konkursu laureāta Guntara Freiberga ierosinājuma vienkopus pulcējušies Edgars Saksons, Rihards Zaļupe un Elīna Endzele, gan sitaminstrumentālistu jaunās paaudzes pārstāvji Mikus Bāliņš un Elvijs Endelis, kurš nesen izcīnījis prestižo „Yamaha” stipendiju.

Viena no programmas „naglāmbūs minimālisma granda Stīva Reiha Sekstets četriem sitējiem un diviem pianistiem ar raksturīgajiem skaņu viļņu uzplūdiem un atplūdiem. Pie klavierēmRihards Plešanovs un Elīna Bērtiņa. Skanēs arī mūzika, ko radījis viens no slavenākajiem 20. gadsimta modernistiemgrieķu komponists arhitekts Jannis Ksenakis. raksta idejas autors Guntars Freibergs, Ksenaka opusi Rebounds B un Okho „prasa augstākā līmeņa instrumentu pārvaldīšanas prasmi”. Dzirdēsim Morisa Ravēla mirdzošo sveicienu saullēktam Alboradadel Gracioso, ko divām marimbām pārlicis slavenais Safri Duo; būs sava amata lietpratēju Nebojšas Jovana Živkoviča un Ekharda Kopecka skaņdarbi.

Elīna Endzele. Foto: Santa Savisko-Jēkabsone

Programmā iekļauts arī latviešu mūzikas paraugs – Riharda Zaļupes koncerts „Landscape of Quetzalcoatl”. Šis koncerts desmit timpāniem un orķestrim komponēts 2010. gadā un veltīts Edgaram Saksonam. Koncerta pirmatskaņojums notika 2011. gada janvārī kopā ar „Sinfonietta Rīga” un diriģentu Normundu Šnē; nu šim koncertam tapusi jauna redakcija timpāniem un sitaminstrumentu ansamblim.

„Kecalkoatls ir viens no lielākajiem Senās Centrālamerikas dieviem, kuru attēlo kā čūskas un putna krustojumu. Edgars Saksons ierosināja uzrakstīt kaut ko neparastu timpāniem un orķestrim. Tā radās doma par desmit timpāniem. Neparasti varētu būt tas, ka skaņdarbu caurstrāvo timpānu melodiskums un ritmiskums, proti, akcents likts vairāk uz melodijām un ritmu, nevis krāsu,” pauž skaņdarba autors Rihards Zaļupe.

0 komentāri

Komentāru nav