Animācijā trenēta traģikomēdija. Recenzija „Džimlai Rūdi rallallā”

Animācijā trenēta traģikomēdija. Recenzija „Džimlai Rūdi rallallā”
Publicitātes foto
Kristīne Matīsa, „Kino Raksti”
07-03-2014 A+ A-
Kristīnes Matīsas recenzija Māra Putniņa un Jāņa Cimermaņa spēlfilmai „Džimlai Rūdi rallallā” (2014).

Filmas izejas punkts ir ģeniāli vienkāršs – nofilmēt vienas Latvijas aktieru paaudzes zvaigžņu komandu, un ar to scenārists un režisors Māris Putniņš ir viņiem visiem uzcēlis vislieliskāko pieminekli – pat varbūt tikai ar vienu, dokumentāli smeldzīgo ainu, kurā senioru rotas ierindnieki pēc kārtas atsaucas uz savu uzvārdu.

Sižeta ideja savukārt ir paradoksāli vienkārša – uz tās netveramās absurda robežas, kuru mēģina uztaustīt senioru pretinieki, lai pierādītu, ka tas viss taču ir „vājprāts”... Bet Putniņš ar paradoksiem un trakām idejām prot spēlēties tik virtuozi, ka neko tu viņam nepadarīsi.

Ir jau banāli režisoriem Putniņam un Cimermanim mūždien piesaukt viņu nebeidzamo kopdarbu leļļu animācijā, tomēr daži vienkāršākie tēli (piemēram, klaji parodētais premjerministrs-konsolidētājs vai vienkārši sliktais aizsardzības ministrs) liekas gan izkāpuši taisni no kādas „Avārijas brigādes” piecminūšu filmiņas. Taču citviet šī animācijā trenētā prasme raksturot tēlu ar vienu spilgtu triepienu sasniedz lielisku rezultātu, jo arī filmas stāsts ir būvēts kā dažāda spilgtuma epizožu virtene. 

Sižeta līnija ir izstāstāma dažos vārdos, viss pārējais ir aktieru sologājieni: smieklīgi un smeldzīgi, ironiski un aizkustinoši; tā sakot – viss kā dzīvē.

Tiesa, visā šajā dzīves mirkļu virtenē ir arī viens negaidīts pavērsiens, kuru, protams, neatklāšu, tikai izteikšu nožēlu, ka šis pavērsiens novietots pārāk tuvu finālam, tādējādi saliktenī „traģikomēdija” pārāk uzsverot pirmo daļu. To jau mēs zinām, ka visiem mums dzīve beigsies vienādi, bet filma taču ir pavisam par ko citu.

„Sausā” informācija: režisori Māris Putniņš un Jānis Cimermanis, scenārija autors Māris Putniņš, operators Andrejs Verhoustinskis, mākslinieks Mārtiņš Milbrets, kostīmu māksliniece Sandra Sila, grima māksliniece Dzintra Bijubena, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, montāžas režisors Armands Zvirbulis, producents Gatis Upmalis, studija „F.O.R.M.A.”, lomās – 30 seniori un vēl citi. Kinoteātros – no 7. marta.

0 komentāri

Komentāru nav