Ciklā „Lielo dzintaru gaidot” popularizēs Liepājas koncertzāli

Ciklā „Lielo dzintaru gaidot” popularizēs Liepājas koncertzāli
Publicitātes foto . Liepājas Simfoniskais orķestris
10-03-2014 A+ A-
No 18. līdz 22. martam Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) koncertcikla „Lielo dzintaru gaidot” ietvaros dosies tūrē pa piecām Kurzemes reģiona pilsētām – Kuldīgu, Saldu, Ventspili, Liepāju un Rundāli, pavēstīja projekta pārstāve Baiba Bože.

„Jau laikus vēlamies klausītājus visā Latvijā informēt un sagatavot vērienīgākajam kultūras notikumam nākamajā gadā – Liepājas koncertzāles „Lielais dzintars” atklāšanai. Tāpēc dosimies līdzi orķestrim uz visiem tūres koncertiem, stāstīsim par projektu, tāpat apmeklētājiem būs iespēja apskatīti koncertzāles 3D maketu,” stāsta Ints Dālderis, kurš vadīs koncertus, klausītājus iepazīstinot ar orķestra jaunās mājvietas – Liepājas koncertzāles – projektu.

 

Koncertos LSO diriģenta Luca Kēlera (Vācija) vadībā kopā ar solisti un flautas virtuozi Ditu Krenbergu atskaņos V. A. Mocarta „Hafnera serenādi” un Otro koncertu flautai ar orķestri, kā arī J. Haidna Simfoniju Re mažorā Hob. I:101, sauktu „Pulkstenis”.

Runājot par programmā esošajiem skaņdarbiem, mūzikas žurnālists Orests Silabriedis stāsta: „„Hafnera serenāde” komponēta Zalcburgas birģera Špēta un birģermeistara un vairumtirgotāja Hafnera meitas kāzu priekšvakaram. Kā redzams, tolaik krietnie pilsoņi jau bija iemācījušies no aristokrātijas pārstāvjiem, ka svinīgos gadījumos der neskopoties un pasūtīt mūziku izciliem komponistiem, turklāt Hafneru un Mocartu ģimenes sēja senas saites – vecais Hafners savulaik palīdzēja Leopoldam Mocartam Eiropas turneju rīkošanā.

Leģenda vēsta, ka Volfgangs Amadejs Mocarts nevarēja ciest flautu. Viņam pat tiek piedēvēts teiciens, ka sliktāk par flautu ir tikai divas flautas, tomēr iepazīšanās ar izcilo Manheimas flautistu Vendlingu, iespējams, mīkstināja Mocarta uzskatus.

Jozefa Haidna 101. simfonija tapusi komponista mūža nogalē, kas izcēlās ar īpašu meistara ražīgumu un darba spējām. 1790. gadu sākumā Haidnam pavērās iespēja nokļūt tālāk pasaulē, un viņš pieņēma piedāvājumu doties uz Angliju, kur tapa lielākā daļa no meistara magnum opus – divpadsmit „Londonas simfonijām”. Šajā ciklā iekļauta arī 101. simfonija, kuras pavārds „Pulkstenis” radies no simfonijas otrajā daļā mundri skanošā pulksteņotā tikšķa. Haidns bija paradumu cilvēks, viņa dzīvē viss notika pēc pulksteņa, tādēļ šai simfonijai savā ziņā ir simboliska nozīme attiecībā uz tās radītāja personību.”

Koncertcikls „Lielo dzintaru gaidot” skanēs 18. martā plkst. 19.00 Kuldīgas kultūras centrā, 19. martā plkst. 19.00 Saldus kultūras centrā, 20. martā plkst. 19.00 Ventspils t/n „Jūras vārti”, 21. martā plkst. 19.00 Liepājas Latviešu biedrības namā un 22. martā plkst. 17.00 Rundāles pils Baltajā zālē.

Biļetes un papildu informācija pieejama koncertu norises vietās vai www.lso.lv.

0 komentāri

Komentāru nav