Stūra mājas gidu konkursam – pārsteidzoši daudz pieteikumu

Stūra mājas gidu konkursam – pārsteidzoši daudz pieteikumu
Kaspars Garda, Rīga 2014
10. martā noslēdzās konkurss uz gidu darbu Latvijas Okupācijas muzeja projektam „Izstaigā Stūra māju!”. Daudzie saņemtie pieteikumi liecina, ka Latvijas vēstures komplicētie jautājumi joprojām uzrunā Latvijas sabiedrību, un ir ne mazums cilvēku, kas to izskaidrošanai vēlas veltīt savu profesionālo darbību.

Rīgas – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros projektā „Stūra māja. Lieta Nr. 1914/2014” tiks atvērta izstāde par „čeku” un sāktas gidu vadītas ekskursijas pa mājas telpām. Okupācijas muzeja projekts ir viens no vairākiem, kas šovasar būs apmeklējams bijušajā Valsts drošības komitejas mītnē.

Konkursa laikā Latvijas Okupācijas muzejs saņēma 48 pieteikumus. Pretendenti ir gan jaunieši, kas līdz šim iesaistījušies sabiedriskās aktivitātēs, gan arī augstskolu, pārsvarā Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes un Latvijas Mākslas akadēmijas, pēdējo kursu studenti. Tāpat ir pieteikumi no agrākajiem muzeju darbiniekiem, svešvalodu skolotājiem, tulkiem. Pieteikušies arī vairāki profesionāli gidi.

Jaunieši vēlmi strādāt projektā motivē ar interesi par tukšo ēku Rīgas sirdī un vēlas noskaidrot, kāpēc tā pamesta. Daži pretendenti vēlas stāstīt par „čeku”, jo pašu ģimenēs ar to ir bijusi pieredze. „Mans tēvs 1952. gadā tika notiesāts par tā saukto dzimtenes nodevību uz 25+5 gadiem un aizsūtīts uz Tālajiem Austrumiem celt Komsomoļsku pie Amūras. Kopš man šis fakts desmit gadu vecumā kļuva zināms, sākās mana pastiprināta interese par 20. gadsimta vēsturi,” raksta viena no pretendentēm.

Savukārt kāds students raksta: „Abas manas vecvecmammas no tēva puses Staļina laikā no 1939. līdz 1953. gadam bija augsta ranga čekistes. Man pašam ir objektīva izpratne par cilvēkiem, kuri strādāja Valsts drošības komitejā, un ir arī stāsti par to, kā tas ietekmēja cilvēkus turpmākajā dzīves gaitā. Es spēju paskatīties gan no „čekista”, gan no upuru skatpunkta. Manas mammas pusē daudzi cieta Staļina laika vardarbības dēļ, mana tēva pusē bija cilvēki, kas to darīja.”

Sākot ar 30. aprīli, Stūra mājas apmeklētāji jauno gidu pavadībā varēs apskatīt ieslodzījuma kameras, pagrabus, pastaigas laukumus, pratināmo personu pārvadājamo liftu un izmeklētāju kabinetus.

0 komentāri

Komentāru nav