Gimaraeša Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2012

Gimaraeša Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2012
21-01-2012 A+ A-

21. janvārī Gimaraešā (Guimarães), Portugālē, kas ir viena no 2012.gada Eiropas kultūras galvaspilsētām, notika oficiāla gada programmas atklāšana. Gimareša tiek uzskatīta par mūsdienu Portugāles dzimšanas vietu. Šeit dzimis pirmais Portugāles karalis Alfonso I (Dom Alfonso Henriques), kurš pilsētu pasludināja par galvaspilsētu. Uz katra soļa pilsētā var just senatnes elpu neuzbāzīgā apvienojumā ar laikmetīgiem arhitektūras vaibstiem un neizbēgamiem šodienas sadzīves nospiedumiem.

Atklāšanas dienā visas dienas garumā notika dažnedažādi notikumi – izstāžu atklāšanas, koncerti vecpilsētas laukumos, atklātā nacionālā TV studija, kas raidīja ziņas tieši no Eiropas kultūras galvaspilsētas, virs vecpilsētas riņķoja helihopters, filmējot visu notiekošo, kas tika translēts ekrānos pilsētā,  sniedzot apmeklētājiem visaptverošu klātbūtnes sajūtu. Par pilsētas iedzīvotāju līdzdalību liecināja ik uz soļa pilsētā redzamie, pašu radošiem spēkiem veidotie Gimaraešas 2012 logo dekori.

Oficiālā Gimaraešas atklāšanas ceremonija notika 21.janvārī plkst.18.00 un ietvēra trīs daļas. Iesākumā klātesošie uzklausīja Portugāles prezidenta, Ministru prezidenta un  Eiropas Komisijas prezidenta Hosē Manuela Barozo uzrunas. Tām sekoja  Fundação orquestra estúdio ar Stravinska „Ugunsputna” un Holī Braga Santos „Staccato Brilhante” ar Rui Masenā pie diriģenta pults. Atklāšanas ceremonijas trešajā daļā uzvedumā tika apvienotas pilsētas noskaņas un vīzijas, sintezējot tradicionālo, klasisko un mūsdienīgo. Deju grupa laikmetīgās dejas valodā  stāstīja ainas no  Gimaraešas vēstures. Uz skatuves kāpa arī brazīliešu dziedātājs Čiko Sezārs (Chico César), sveicot pilsētu šajā svinīgajā notikumā. Viņam piebiedrojās portugāliete Kristīna Branko (Cristina Branco), kas muzicēja kopā ar šai zemei tik raksturīgajiem portugāļu ģitārspēles virtuoziem. Noslēgumā šodienīgā noskaņā,  uz skatuves klātesot dažādu iedzīvotāju grupu pārstāvjiem, tika stāstīti Guimaraešas 2012 mērķi, priekšplānā izceļot kopējo saukli – „Tu esi daļa no tā”.

Pilsētas centrālajā laukumā, atklāšana dienas vakarā notika multimediāls priekšnesums .

Pasākumi turpināsies visu 2012. gadu, programma aplūkojama www.guimaraes2012.pt

Nodibinājums Rīga 2014 novēl Gimaraešai veiksmīgu un notikumiem bagātu gadu!

Gimaraešu apmeklēja Diāna Čivle un Elīna Dambekalne.

0 komentāri

Komentāru nav