Pirmā īpašā dizaina divu eiro apgrozības monēta būs veltīta „Rīgai 2014”

Pirmā īpašā dizaina divu eiro apgrozības monēta būs veltīta „Rīgai 2014”
Kaspars Garda, Rīga 2014
Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā Latvijas Banka izlaidīs pirmo īpašā dizaina divu eiro apgrozības monētu, kas būs veltīta 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētai – Rīgai.

Monētas tiks izlaistas šā gada rudenī, un tās tirāža, līdzīgi kā lielākajai daļai īpašā dizaina vienlatnieku, būs viens miljons eksemplāru. Papildus tiks kaltas 5000 monētas īpašā – suvenīriesaiņojumā (numismātu un citu interesentu zināšanai – kvalitāte „Brilliant Uncirculated”).

Monētas sižetā būs Vecrīgas panorāma ar iegravējumu „Rīga 2014”. Monētas dizaina autori ir Henrihs Vorkals un Jānis Strupulis.

Nodibinājums „Rīga 2014” cer, ka Latvijas Bankas sarūpētā īpašā dizaina divu eiro apgrozības monēta būs labs Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas popularizētājs arī citās eirozonas valstīs.

Pašlaik Latvijas Banka ir izsludinājusi atklātu konkursu par šīs monētas kalšanu un piegādi.

Viena no tautā iecienītākajām monētu mākslas jomām ir īpašās divu eiro apgrozības monētas. Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas šādas monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem.

Papildus tam, visas eirozonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros.

Īpašajām apgrozības monētām ir tādas pašas iezīmes, un averss jeb Eiropas puse kā parastām divu eiro apgrozības monētām. Savukārt reversā ar attiecīgās valsts veidoto simboliku ir attēlots piemiņas motīvs. Īpašā dizaina eiro monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis eirozonā – tās var izmantot un tās jāpieņem tāpat kā visas pārējās eiro monētas.

Vēl viena monētu mākslas joma ir kolekcijas monētas (iepriekš sauktas par jubilejas un piemiņas monētām). Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr šādas monētas reāli reti nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas.

0 komentāri

Komentāru nav