„Re:visited”. Plašāks pasaules redzējums laikmetīgajā mākslā

„Re:visited”. Plašāks pasaules redzējums laikmetīgajā mākslā
Kaspars Garda, Rīga 2014
Piektdien, 14. martā, Rīgas Mākslas telpā tika atklāta laikmetīgās mākslas izstāde „Re:visited” – „Rīga 2014” notikums, kurā kuratore Solvita Krese apkopojusi, viņasprāt, spilgtākos un aktuālākos laikmetīgās mākslas darbus no dažādām Eiropas mākslas biennālēm.

„Šī izstāde ļauj mums pabūt dažādās kultūrās, zemēs, iepazīt daudzus cilvēkus un viņu pasaules redzējumu. Mums šeit – Latvijā – dzīvojot, katram ir izveidojies savs, skaidrs priekšstats par to, ko mēs domājam un ko zinām par šejienes kultūru, bet vienmēr ir vajadzīgas „svaigas” zināšanas, kā citur pasaulē cilvēki redz pasauli. Izstāde „Re:visited” tieši tāpēc ir veidota un iekļauta „Rīga 2014” programmā, lai cilvēkiem būtu iespējams paraudzīties, kas ir aiz apvāršņa, ko tur domā, kā dzīvo citas tautas un kāds ir viņu skatījums uz aktualitātēm,” par izstādi „Re:visited” preses brokastīs, kas notika ceturtdien, 13. martā, teica „Rīga 2014” programmas vadītāja Aiva Rozenberga.

Viņa akcentē, ka gan notikumi šobrīd Ukrainā, gan citas politiskās un sociālās aktualitātes pasaulē iespaido arī mākslinieku redzējumu. Tas būs vērojams arī šajā izstādē – dažādi psiholoģiski fakti un procesi, politiskās norises un tradīciju jautājumi.  

Izstādes ekspozīcijā ir iekļauts arī viens latviešu mākslinieces – Kristīnes Alksnes – darbs „Asemblāža”, kas tapis īpaši šai izstādei kopā ar digitālo tehnoloģiju un skaņu mākslinieku Emanuelu Pidrē no Argentīnas.

„Šī izstāde man deva iespēju radīt jaunu mākslas darbu. Uzņēmos risku radīt kaut ko jaunu un pārsteidzošu. Uzaicināju līdzdarboties Emanuelu Pidrē no Argentīnas, ar kuru kopā dzīvojām Berlīnē,” stāsta Kristīne Alksne. Tas ir eksperimentāls darbs – skaņas tulkojums mākslas valodā. Tā pamatā ir elektroniskā mūzika, kas vizualizēta dažādu formu betona gabaliņos.

 

„Mēs daudz domājām, kā šīs dažādās lietas savienot, kā mūziku iespējams iztulkot vienā formā, kā skulptūru. Šis process mums izdevās, un esmu priecīga par iznākumu. Izvēlējāmies elektroniskās mūzikas skaņdarbus, kas būs arī dzirdami izstādes atklāšanā, ko Emanuels apstrādāja ar īpašu programmatūru, kas mūziku pārveido grafiskā attēlā, savukārt no šā grafiskā attēla izveidojām šīs skulptūras. Katrai no izstādē redzamajām skulptūrām ir sava dziesma,” par „Re:visited” ekspozīcijā aplūkojamo darbu sarunā ar „Rīga 2014” stāsta māksliniece Kristīne Alksne.  

„Tas ir simboliski svarīgi, jo „Rīga 2014” programma paredz ne tikai to, ka mēs bagātinām jau tā bagāto Rīgas un Latvijas kultūras dzīvi, bet piešķiram tai arī jaunu dimensiju.

Tādēļ ir būtiski, lai latviešu māksliniekus redzam plašākā starptautiskā kontekstā,” Kristīnes Alksnes dalību starptautiskajā izstādē komentē Aiva Rozenberga.

Par izstādes „Re:visited” izpētes lauku kļuvušas tādas mākslas skates kā Parīzes mākslas triennāle, Eiropas laikmetīgās mākslas biennāle „Manifesta”, Berlīnes laikmetīgās mākslas biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Maskavas biennāle un citas.

Piemēram, no 5. Maskavas biennālēs izraudzīts Uzbekistānas mākslinieces un cilvēktiesību aktīvistes Umidas Ahmedovas fotodarbs „Mātes un vedeklas”, kurā iemūžinātas jaunās radinieces īsi pēc kāzām. Darbs atspoguļo gan Uzbekijā joprojām dzīvo tradīciju, ka dēla nākamo sievu joprojām izvēlas viņa māte, gan psiholoģisko konfliktu, ko izraisa šāds ģimenes dibināšanas modelis.

Darbu vidū ir arī beniniešu izcelsmes Nīderlandes mākslinieka Mešaka Gabas darbs „Laulību istaba. Afrikāņu laikmetīgās mākslas muzejs”, kas ievērots 3. Parīzes triennālē. Darbs ir daļa no mākslinieka projekta „Afrikāņu mākslas muzejs” un atspoguļo viņa paša laulību ceremoniju. Tas ar dažādu objektu sajaukuma palīdzību – objektu, kas saistīti ar mākslinieka afrikānisko un dzīvesbiedres nīderlandiešu izcelsmi, – godina dažādas izcelsmes elementu nozīmību. Diemžēl Rīgā ir aplūkojama tikai daļa darba, jo pēc Parīzes triennāles to iegādājusies pazīstamā Londonas galerija „Tate Modern”.

Uz izstādes atklāšanu Rīgā bija ieradies arī horvātu mākslinieks Ivans Grubičs, kurš izstādē pārstāvēs ar foto un video darbu „Eņģeļi ar netīrām sejām”. Tas izraudzīts „Manifesta 9”. Darbā, kas sasaucas ar Vima Vendersa filmu „Debesis pār Berlīni” (1987), redzami Kolubaras reģiona ogļrači ar eņģeļu spārniem. Kolubara ir vieta bijušajā Dienvidslāvijā, kur 2000. gadā sākās ogļraču streiks, kas iezīmēja sākumu Slobadana Miloševiča režīma sabrukumam.

 

Izstādē ir aplūkojama arī vācu mākslinieces Konstances Šmitas skaņas instalācija „Milda” pēc Sergeja Tretjakova lugas „Es gribu bērnu” motīviem, tunisiešu izcelsmes Francijas horeogrāfu Selmas un Sofjana Uisī videodarbs „Laaroussa”, brazīliešu mākslinieka Paulo Nazareta darbs no sērijas „Āfrikas piezīmes”, ar dažādiem Āfrikas pārgājienā-performancē atrastiem priekšmetiem, savdabīgā nīderlandiešu-beļģu mākslinieka Marka Mandersa skulptūra „Lapsa/Pele/Siksna (Pašportrets kā ēkas fragments)” un daudzi citi.

Visi izstādē pārstāvētie mākslinieki: Umida Ahmedova (Umida Akhmedova, Uzbekistāna), Kristīne Alksne (Latvija) un Emanuels Pidrē (Emmanuel Pidré, Argentīna, Vācija), Pavels Altamers (Paweł Althamer, Polija), Petra Brauere (Petra Brauer, Zviedrija) & Mariuss Dibvads Brandruds (Marius Dybwad Brandrud, Zviedrija), Mešaks Gaba (Meschac Gaba, Benina/Nīderlande), Igors Grubičs (Igor Grubić, Horvātija), Rana Hamade (Rana Hamadeh, Libāna/Nīderlande), Džumādi (Jumaadi, Indonēzija), Eva Kotatkova (Eva Kotátková, Čehija), Nikolass Kozakis un Rauls Vaneigems (Nicolas Kozakis & Raoul Vaneigem, Beļģija), Anna Lislegorda (Ann Lislegaard, Norvēģija), Džumana Manna un Sille Storihle (Jumana Manna, ASV/Vācija, & Sille Storihle, Norvēģija), Antonio Vega-Makotela (Antonio Vega Macotela, Meksika), Marks Manderss (Mark Manders, Nīderlande), Paulo Nazarets (Paulo Nazareth, Brazīlija), Selma un Sofjane Uisi (Selma and Sofiane Ouissi, Tunisija), Konstance Šmita (Konstanze Schmitt, Vācija) un Korina Svorna (Corin Sworn, Apvienotā Karaliste).

Izstāde „Re:visited” būs aplūkojama Rīgas Mākslas telpā (Kungu ielā 3, Rīgā) katru dienu plkst. 11.00 līdz 18.00, izņemot pirmdienas. Biļetes cena pieaugušajiem – 3 eiro, pensionāriem, skolēniem un studentiem, Mākslinieku savienības biedriem – 1,5 eiro, ISIC kartes īpašniekiem – 1 eiro. Pieejamas arī grupu un ģimenes biļetes. Izstāde būs atvērta līdz 27. aprīlim.

Izstāde „Re:visited” iekļauta „Rīga 2014” programmas tematiskajā līnijā „Okeāna alkas”.

0 komentāri

Komentāru nav