Valmieras teātrī top komēdija par dzīves un teātra atšķirībām

Valmieras teātrī top komēdija par dzīves un teātra atšķirībām
Gatis Priednieks
17-03-2014 A+ A-
Valmieras teātrī top pazīstamā britu dramaturga Maikla Freina luga „Klusumu! Notiek izrāde” (Noises Off), ko iestudē režisore Inese Mičule. Tā ir kādas izrādes tapšanas un spēlēšanas hronika, kurā dzīves un teātra notikumi ir gaužām cieši sapinušies. Jauniestudējuma pirmizrāde paredzēta 13. aprīlī.

Maikla Freina luga ir ironisks, bet mīlestības pilns skatījums uz teātri un cilvēkiem, kas ar to „saindējušies”. „Teātris nav dzīve,” strikti saka režisore. „Ja šīs lietas sajauc, tad ir „ziepes!”” Un tieši to ir izdarījuši lugas varoņi. Kopējā projektā iesaistītie aktieri pašā izšķirīgākajā izrādes tapšanas posmā – pēdējā ģenerālmēģinājumā – cenšas noskaidrot ne vien to, kas nav saprasts lugā un režisora skaidrojumos, bet grib atrisināt arī ne vienu vien „dienesta romānu”.

„Svarīgākais, ko esmu sapratusi – komēdiju taisīt ir grūti, jo par sevi jau nav viegli pasmieties,” atzīst Inese Mičule. „Tas, kas cilvēkam pašam šķiet ļoti nopietns, pat dramatisks, no malas izskatās komisks un pat absurds. Un brīžiem arī ar mums pašiem mēģinājumos notiek tieši tas pats – mēs „ņemamies ar putām uz lūpām”, lai pierādītu katrs savu taisnību, un tad cīnāmies tālāk.”

Maikla Freina luga ir viens no visgrūtākajiem dramaturģijas žanriem – situāciju komēdija, kurā notikumi un to izraisītās sekas mainās zibenīgi, bet komiska ir nopietnība, ar kādu varoņi izturas pret sevi un dzīvi. „Mūsu mērķis ir nevis „pliki” izklaidēt vai tukši smīdināt, bet radīt skatītājiem pozitīvas emocijas, labu enerģiju,” saka izrādes režisore. „Ja izrādei beidzoties, aktieri būs slapji, bet apmierināti, savukārt skatītāji – labā garastāvoklī, tad mēs būsim izpildījuši savu funkciju.”

Luga ar grūti tulkojamo nosaukumu „Noises Off” (kas tikpat labi var apzīmēt skaņas aiz kulisēm un izrādes vadītāja brīdinājumu, izrādei sākoties) guvusi plašu popularitāti un ir arī ekranizēta.

Izrādes radošajā komandā ir scenogrāfs Gints Sippo, kostīmu māksliniece Jurate Silakaktiņa un kustību konsultante Liene Stepena, bet lomās iejūtas aktieri: Dace Eversa vai Baiba Valante, Imants Strads vai Māris Bezmers, Māra Mennika, Elīna Vāne, Oskars Morozovs vai Ģirts Rāviņš, Inese Ramute, Kārlis Freimanis, Arnolds Osis, Aigars Vilims vai Juris Laviņš.

Izrāde „Klusumu! Notiek izrāde!” arī 15., 26. un 27. aprīlī.

0 komentāri

Komentāru nav