Spēle ar Stroku. „Tapiera” recenzija

Spēle ar Stroku. „Tapiera” recenzija
Publicitātes foto
Kristīne Matīsa, „Kino Raksti”
18-03-2014 A+ A-
Kristīnes Matīsas recenzija Ilonas Brūveres jaunajai filmai „Tapieris”.

Ilonai Brūverei līdzīgu Latvijā nav. Jo tas, ko viņa prot izdarīt ar dokumentālo kino, vienmēr ir krāšņs un negaidīts pārsteigums, kas būtiski paplašina skatītāja priekšstatus par to, kas vispār var būt kino. Ne jau velti filmas „Tapieris” pirmizrādē publika bija gatava sēdēt kaut ložas trešajā rindā uz grīdas, lai tikai redzētu, kā Brūveres fantāzijas lidojumā atdzīvojas tango karalis Oskars Stroks. Kopš 17. marta to visu kinoteātrī „Splendid Palace” iespējams noskatīties mierīgākos apstākļos – cerams, nu vairs nebūs zālē jāņem līdzi pufiks no foajē, lai būtu, kur dibenu atspiest.

 

Tiesa, varbūt ārpus pirmizrādes pacilājošās gaisotnes iekritīs acīs arī kāda nianse, kuras aizmetņi bija manāmi jau Ilonas Brūveres iepriekšējā darbā „Versija Vera” (2010). Tēlniece Vera Muhina un komponists Oskars Stroks dzīvoja apmēram vienā laikmetā, un par šo laiku mums šodien var vēstīt tikai arhīvi – dokumenti, vēstules, restorānu rēķini, policijas protokoli... vārdi, vārdi, vārdi. Tur ir lērums amizantu detaļu, tās visas gribas skatītājam pavēstīt, un nav citas izejas, kā intensīvs aizkadra teksts, kam arvien grūtāk sekot līdzi. Tikmēr aktieriem kadrā (neapšaubāmi elegantos tērpos un gleznieciskos interjeros) uzdevums ir viens – skaisti izskatīties un lēni kustēties diezgan šaurā darbības diapazonā.

Andris Bulis savā oficianta tēlā slauka jau kādu padsmito vīna glāzi, Berta Vilipsone smaida uz izmisuma robežas, Gints Grāvelis jau atkal paklanās publikas priekšā... Un tas viss tāpēc, ka Ilona Brūvere strādā ar faktūrām, sajūtām, laiku un attēlu, un arī aktieris viņai ir kadra kompozīcijas elements, krāsains laukums šajā kolāžā par aizgājušu laikmetu un dzīvi.

Un taisnība jau arī ir – ne velti filmas žanru autore apzīmē kā „dokumentāla spēle”, jo nekas šajā dzīvē nav tik gaistošs un pārejošs kā cilvēks...

„Sausā” informācija: „Tapieris” (2014, pilnmetrāžas dokumentālā filma), scenārijs un režija – Ilona Brūvere, kamera – Elīna Bandēna, lomās – Jakovs Rafalsons, Gints Grāvelis, Marija Bērziņa, Andris Bulis, Berta Vilipsone, Guntis Lēmanis, Laimis Rācenājs un citi.

0 komentāri

Komentāru nav