Atjaunots kultūrvēsturisks objekts – Anša Cīruļa viesistabas iekārta

Atjaunots kultūrvēsturisks objekts – Anša Cīruļa viesistabas iekārta
Publicitātes foto . Pēc latviešu lietišķās mākslas vecmeistara Anša Cīruļa metiem veidotā viesistabas iekārta. 1920. gadu beigas. Restaurēta 2013–2014.
18-03-2014 A+ A-
Sākot no 20. marta, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) pastāvīgajā ekspozīcijā varēs apskatīt nesen atjaunotu nozīmīgu kultūrvēsturisku objektu – pēc lietišķās mākslas meistara Anša Cīruļa metiem 1920. gadu beigās veidoto viesistabas iekārtu.

2012. gadā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumam iegādājās unikālu latviešu vecmeistara Anša Cīruļa (1883–1942) projektēto viesistabas iekārtu, kas bija veidota 20. gadsimta 20. gadu beigās un savulaik piederēja Emīlijai un Luīzei Veinbergām. Komplektā, kam Ansis Cīrulis bija autors gan priekšmetu formām, gan auduma dizainam, ir divpadsmit vienību: skapis, sofa, galdiņš, puķu podests, divi krēsli ar roku balstiem, pieci krēsli bez roku balstiem un spogulis. Laika gaitā mēbeles atradās divu saimnieku īpašumā, daļa no tām tika glabāta īpaši nelabvēlīgos apstākļos.

 

Muzejā mēbeļu komplekts nonāca ļoti sliktā saglabātības pakāpē, tam bija nepieciešama komplicēta un pamatīga restaurācija. Puse no priekšmetiem bija labāk saglabājusies, bet otrai pusei vienību saglabātības stāvoklis bija kritisks. Trūka daudz detaļu un krēslu sēdes, kas bija jāizgatavo no jauna. Esošās savukārt bija jāsastiprina. Virsmā visiem priekšmetiem tika konstatētas plaisas, finierējuma pacēlumi un zudumi. Sofas un krēslu audumi bija tik izbalojuši, bojāti un kožu saēsti, ka tos vajadzēja pāraust.

Pēc Anša Cīruļa metiem darinātās viesistabas mēbeļu iekārtas restaurācija bija iespējama ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu, kā arī sadarbojoties ar Rīgas Amatniecības vidusskolu (RAV). Laikā no 2013. gada oktobra līdz 2014. gada marta vidum noritēja intensīvs darbs, lai priekšmeti atgūtu savu vēsturisko izskatu. Liela pateicība pienākas RAV Koka un metālmākslas nodaļai (vadītājs Arvīds Verza), īpaši pasniedzējiem Mārim Liepam un Kristapam Strazdam, kā arī Tekstila un ādas mākslas nodaļai, kas pasniedzējas Daces Martinsones vadībā noauda krēslu audumu. Restaurācijas gaitu uzraudzīja restaurators-vecmeistars Vilnis Līdaka.

20. martā Anša Cīruļa viesistabas komplektu paredzēts nodot vērtējumam muzeja apmeklētājiem, un turpmāk to varēs aplūkot pastāvīgajā ekspozīcijā. Tajā pašā dienā – 20. martā – plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz tikšanos ar tiem cilvēkiem, kuru zināšanas un profesionālisms ļāva Latvijas kultūrai nozīmīgajam objektam sākt jaunu dzīvi, – Rīgas Amatniecības vidusskolas direktori Maiju Vanagu, RAV Koka un metālmākslas nodaļas vadītāju Arvīdu Verzu, pasniedzējiem-restauratoriem Māri Liepu un Kristapu Strazdu, RAV Tekstila un ādas mākslas nodaļas pasniedzēju Daci Martinsoni un viņas audzēknēm, kuras uzauda mēbeļaudumu.

0 komentāri

Komentāru nav