Notiks Rutas Potsas lekcija „Jaunais materiālisms”

Notiks Rutas Potsas lekcija „Jaunais materiālisms”
Publicitātes foto . Britu ilgtspējīgas attīstības speciāliste Ruta Potsa
Sestdien, 22. martā, plkst. 10.00 „Dirty Deal Teatro” (Spīķeros, Maskavas ielā 12/2) projekta „Es, patērētājs” ietvaros notiks Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotā britu ilgtspējības attīstības speciālistes Rutas Potsas lekcija „Jaunais materiālisms”, pavēstīja projekta pārstāvji.

Gatavojoties simpozijam „Es, patērētājs”, kas notiks šā gada  26. un 27. septembrī kā viens no „Rīga 2014” – Eiropas kultūras galvaspilsētas – tematiskās līnijas „Izdzīvošanas komplekts” projektiem, Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) piedāvā britu ilgtspējīgas attīstības speciālistes Rutas Potsas (Ruth Potts) lekciju „Jaunais materiālisms” – par alternatīvu pieeju lietu pasaulei arvien eskalējošās patērēšanas kultūras vietā.

Uz lekciju aicināti visi interesenti. Lekcija būs angļu valodā, diskusiju pēc tās vadīs Edgars Eihmanis, ekonomikas socioloģijas un Eiropas politekonomijas maģistrs Amsterdamas Universitātē.

2013. gadā Ruta Potsa kopā ar britu ekonomistu Endrū Simsu (Andrew Simms) publicēja brošūru „Jaunais materiālisms”, kurā piedāvāta alternatīva pieeja lietu pasaulei arvien eskalējošās patērēšanas kultūras vietā. Patērētājsabiedrības ekonomika, kas balstās pieprasījuma un piedāvājuma nepārtrauktā kāpinājumā, ražojot arvien jaunas lietas un iestāstot, ka tās mums ir nepieciešamas, radījusi daudz nevēlamu seku gan vides apdraudējuma, gan sociālā un ekonomiskā ziņā. Tās būtību asprātīgi raksturojis britu ekonomists un ilgtspējīgas attīstības profesors Tims Džeksons (Tim Jackson): „Tas ir stāsts par mums, cilvēkiem, kuri tiek pārliecināti tērēt naudu, kuras mums nav, par lietām, ko mums nevajag, lai atstātu iespaidu uz cilvēkiem, kuri mums nerūp.” Jaunais materiālisms, pēc autoru domām, piedāvā risinājumu, aicinot radīt pietiekami daudz labas kvalitātes darbavietu un padarīt pieejamas preces un pakalpojumus, neiekrītot patēriņa kredītu lamatās. Būtība ir vienkārša – mainīt attieksmi pret lietām un paildzināt to dzīvi, labojot, nevis izmetot; veidot lietu pasauli ap sevi tādu, kādu to vēlamies, vairāk radot un izgatavojot pašiem, nevis pērkot jaunas lietas ar „plānoto nolietošanos”. Latvijā tas nav nekas jauns – vēl neesam aizmirsuši, kā izaudzēt dārzeņus, piešūt pogu vai izgatavot grāmatplauktu. Tomēr arī mums būs interesants filozofiskais un socioloģiskais skatījums uz to, kas notiktu, ja šāda attieksme sabiedrībā kļūtu par dominējošu. Ja notiktu pāreja no pasīvas patērēšanas uz radoši aktīvāku un sociāli atbildīgāku „ražošanas sabiedrību”, uz tādu ekonomiku, kas veicina pieprasījumu, nepalielinot patēriņu, un kurā līdzvērtīga loma ir mājražotājiem un māksliniekiem – gan tiem, kas ražo un labo,  gan tiem, kas rada un izklaidē.

Ruta Potsa ir ieguvusi maģistra grādu pārmaiņu ekonomikā Šumahera koledžā Lielbritānijā. Viņa ir strādājusi par komunikāciju vadītāju Jaunās ekonomikas fondā (New economics foundation) Londonā, kur vadījusi pētījuma „Lielās pārmaiņas” (The Great Transition) kampaņu. 

Lekcija par jauno materiālismu un topošais simpozijs „Es, patērētājs”, kas pulcēs ekonomikas un vides ilgtspējas speciālistus, māksliniekus, filozofus un antropologus, ir LJTI aktivitātes „Rīga 2014” un Eiropas sadarbības projektā „IMAGINE 2020: Māksla un klimata pārmaiņas”, ko atbalsta ES programma „Kultūra”.

Vairāk informācijas vari atrast šeit.

0 komentāri

Komentāru nav