„Lielās talkas pagalmu kustība” – izaicinājums un gandarījums

„Lielās talkas pagalmu kustība” – izaicinājums un gandarījums
Kaspars Garda, Rīga 2014 . dizainere Ligita Breģe
26-04-2013 A+ A-
Līņā. Lāses sitas pret Maskavas forštates „hruščovku” sienām, līdz tās savu pelēkblāvo ikdienas toni maina uz ne mazāk ikdienišķo – tumšpelēko. Maldāmies, meklējot Balvu ielas devīto namu. Kāda izkārtne sola turbo solāriju un dzīvo alu. Beidzot nonākam vienā no iekšpagalmiem ar visai tipisko pilsētas dzīvojamā rajona 50. līdz 70. gadu apbūvi.

Ar dizaineriLatvijas Mākslas akadēmijas studenti Ligitu Breģi – sarunājam tikties „notikuma vietā”, kur sestdien, 27. aprīlī, „Lielās talkas pagalmu kustības” ietvaros tiks realizēts viens no trim šā gada pagalmu vides uzlabošanas projektiem.

Ligita nesen ir atgriezusies no Itālijas, kur prestižajā Milānas mēbeļu mesē (Salone Internazionale del Mobile) jauno dizaineru sadaļā „SaloneSatellitear panākumiem tika izstādīts viņas bakalaura darbs „Meet Me!”. Tas, jācer, drīzumā piedzīvos arī praktisku izmantojumu ne vienā vien publiskā ļaužu tikšanās vietā.

Taču šie panākumi jaunajai dizaina un vides mākslas studentei nav likuši atmest ar roku Balvu ielas projektam. Tur tiks īstenots kopā ar RTU studentu Mārtiņu Smiltu tapušais projekts „Dzīvo!” – vieta, kur kaimiņiem satikties, pasportot, papļāpāt un pieskatīt bērnus. Projektu konsultējušas daiļdārzniece Ilze Indriksone un arhitekte Ilze Mekša.

Balvu ielas namu „Lielās talkas pagalmu kustībai” pieteikusi Ludmila, aktīvā un uzņēmīgā mājas sētniece, kurai ļoti gribējies, lai apkārtne ir patīkama, ērta un sakopta.

Arī šobrīd šaurie zaļās zonas pleķīši, kur tik tikko ārā spraucas pirmie zāles asniņi, ir rūpīgi nogrābti, apkārt nemana nedz tukšās plastmasas pudeles, nedz virpuļojošus maisiņus vai citas vienaldzīgās guļamrajonu dzīves ikdienas nevērības paliekas. Vien nedaudz skaidu, kas palikušas pāri no nesen nozāģētās vecās papeles pagalma stūrī.

Foto: Kaspars Garda, Rīga 2014. Balvu iela 9

Pieteikumu Ludmilai palīdzējuši uzrakstīt draugi no kaimiņu mājas, kuru pagalms ar jauno dizaineru dalību ticis sakopts pagājušajā gadā. Lielākā daļa Balvu ielas 9. nama iedzīvotāju ir pensionāri, tomēr ne tikai. Tāpēc pagalma labiekārtošanā bijis jārēķinās ar visām paaudzēm. Lielās talkas darbiem pieteikušies apmēram 40 cilvēku, bet ideju apspriešanā aktīvi iesaistījušies uz pusi mazāk.

Pagalma uzlabotājiem uzdevums nav bijis vienkāršsBalvu ielas 9. namam tāda klasiska pagalma nemaz navir tikai mājai abās pusēs piegulošās teritorijas, turklāt saulainākā, klusākā un zaļākā puse tiek dalīta ar slimnīcu, kas domāta bērniem ar īpašajām vajadzībām. Tāpēc pēc rūpīgas un abpusējas saskaņošanas nolemts šo kopīgo „sētas puses oāzi” no pārējās pasaules nodalīt ar sētu un vārtiņiem, lai tur izveidotu dobes un tikšanās vietu ilgākām sarunām un pasēdēšanai.

Kopumā lielu domstarpību neesot bijis, stāsta Ligita. Tomēr bijušas nianses, kurās iedzīvotājiem bijis jāpiekāpjas. Lielākā no tāmvecā, sašķiebusies papele, kas stiprākā vējā likusi nodrebēt tuvāko dzīvokļu saimnieku sirdīm ne reizi vien.

Sarunu laikā iedzīvotāju argumenti pārliecinājuši projekta veidotājus un piešķirta nauda traucējošā koka nozāģēšanai. Daļa no koka bluķiem tiks izmantoti pagalma labiekārtošanai, bet daļa nonāks malkas šķūnīšos.

Tikšanās vietas soliņi tiks izvietoti abās mājas pusēs. To pamatu veidos iebetonēti impregnēti elektrības stabi, starp kuriem tiks izvietoti dēļu soliņi, bet augstāk varēs iekārt šūpuļtīklu, saulessargu vai apgaismojumu. Iedzīvotāji ierosinājuši ideju par solāro lampu izvietošanu stabu galos, izteikta arī vēlēšanās objektā iekļaut „trenažieru elementus”, lai varētu nodoties sportiskām aktivitātēm. Arī paši iedzīvotāji varēs būt radoši un laika gaitā apdzīvot objektu atbilstoši savām vajadzībām, kaut ar veļas auklām. Savukārt projekta sponsoru dēļ mazie Balvu ielas 9. nama iemītnieki tiks pie sava slīdkalniņa.

Pašu vēlme bijusi arī kopīgs dārziņš. Tam vieta atradusies mājas priekšpusē, kur šobrīd stāv vecs, satrunējis celms. Tas tiks apbērts ar augsni, un taps ķirbju dobe vairākos līmeņos.

Par Balvu ielas pagalmu Ligita ir gandarīta. Strādājot dizaina vai arhitektu birojā, būtu konkrēti pasūtījumi un, visticamāk, ne no šādu namu iedzīvotājiem. Patlaban par šo darbu jaunie studenti mācību kredītpunktus nesaņem, bet iedzīvotāju vajadzību izpēti un daudzdzīvokļu namu pagalmu vides uzlabošanu Ligita turpina, studējot maģistrantūrā.

Konkurss studentiem par pagalmu projektiem norisinājies jau pagājušajā gadā. Katram pagalmam idejas piedāvājušas divas studentu komandas, tad izvēlēts labākais un iedzīvotājiem noderīgākais piedāvājums.

Šogad „Lielās talkas pagalmu kustības” darbi norisinās arī Mežciemā, Eizenšteina ielā 63, un Ziepniekkalnā, Valdeķu ielā 15.

„Lielās talkas pagalmu kustība” turpināsies arī nākamgad, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsētas godā. Vairāk par iespēju pieteikt savu pagalmu var izlasīt „Lielās talkas pagalmu kustības” mājaslapā. Pieteikšanās tiks izsludināta šā gada septembrī.

0 komentāri

Komentāru nav