“Totaldobže” mākslas centrs piedalās “Supermarket” Stokholmā

“Totaldobže” mākslas centrs piedalās “Supermarket” Stokholmā
16-02-2012 A+ A-

Šīs nedēļas nogalē 17. -19. februārī Stokholmā notiks mākslas mese SUPERMARKET (Stockholm Independent Art Fair). Šī mese ir īpaša ar to, ka tajā piedalās tikai mākslinieku izveidotas un pārvaldītas (artist run) galerijas, mākslas centri un cita veida, ar vizuālo mākslu saistītas iniciatīvas. Pirmo reizi mākslas mesē piedalīsies arī pārstāvji no Latvijas – “Totaldobže” mākslas centrs (Rīga, VEF) un mākslas centrs “Serde” (Aizpute).

Mākslas mesi SUPERMARKET pirmo reizi noorganizēja neliela mākslinieku grupa 2006. gadā. Toreiz tās nosaukums bija MINIMARKET, bet ar katru gadu strauji pieaugot meses dalībnieku un apmeklētāju skaitam, ir mainījies gan nosaukums, gan norises vieta. Kopš 2010. gada SUPERMARKET reizi gadā notiek Kulturhuset, kas kļuvis par nozīmīgu laikmetīgās kultūras centru Stokholmā jau kopš iepriekšējā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem. Ar SUPERMARKET, tā organizētāji ir iezīmējuši Stokholmu pasaules laikmetīgās mākslās kartē.

Artist run norāda uz to, ka izstāžu telpas vai citas iniciatīvas, kuru apzīmējumā tiek lietots šis vārdu salikums, ir mākslinieku “uzņēmējdarbības” rezultāts. Reti kad tās ir komerciāli veiksmīgas dēļ to darbības eksperimentālā rakstura, fokusējoties uz sabiedrības inovatīvo nemateriālo vērtību radīšanu. Taču to aktīvā darbība blakus citām nevalstiskajām institūcijām un valstiskajām kultūras struktūrām, būtiski uzlabo mūsdienu kultūras telpas daudzveidību, nodrošinot plašu kultūras pakalpojumu spektru daudzpusīgajām demokrātiskas sabiedrības interesēm. “Mūsu gadījumā, mākslas centra veidošana ir mēģinājums apvienot māksliniekus, kuratorus un citus interesentus, lai pēc iespējas efektīvāk un kvalitatitīvāk darbotos laikmetīgajā mākslā, kā arī lai radītu jaunu, no līdz šim pazīstamajām laikmetīgās mākslas instutūcijām atšķirīgu platformu, kur satikties māksliniekiem un nemāksliniekiem. Mūsdienās māksla bieži ir kā spogulis, kurā mākslinieks piedāvā katram apskatīt sevi no malas. Mākslinieki līdzīgi kā zinātnieki strādā, attīsta radošo prātu un ieklausās savā sirdī, koncentrējoties uz kādu konkrētu ideju, lai piedāvātu skatītājam, klausītājam vai lasītājam materiālu, kas dotu iedvesmu, pārliecību, atklātu jaunus redzes leņķus vai citādi sniegtu to, ko nevar dot neviens citas nozares pārstāvis.” saka “Totaldobže” mākslas centra vadītājs mākslinieks Kaspars Lielgalvis. Šogad SUPERMARKET piedāvā apmeklētājiem satikt Artist run iniciatīvu pārstāvjus no vairāk nekā 80 organizācijām, no 35 dažādām valstīm un uzzināt no pirmavota par viņu pašreizējām aktivitātēm. SUPERMARKET organizatori plāno, ka šī gada mesi apmeklēs ap 7000 interesentu.

“Totaldobže” mākslas centra stendā darbosies mākslinieki Laura Prikule, Kaspars Lielgalvis, Eva Vēvere un jaunā juriste Ilze Sirmā no “Totaldobže” brīvprātīgajiem. Stends tiks ierīkots kā ideju stādīšanas cehs, izmantojot bijušās rūpnīcas VEF darbagaldus. Interaktīvo projektu ar ideju stādīšanu Laura aizsāka jau 2008. gadā, kad, pirmo reizi Mākslas dienu ietvaros notiekošajās “Mākslas dienās mazajā Ņujorkā mazajā Rīgā”, savā darbnīcā VEF teritorijā piedāvāja apmeklētājiem stādīt savas idejas stādu trauciņos. Saglabājot pamatideju, projekts ir papildināts ar vairākiem elementiem, kas varētu palīdzēt katram pašam realizēt savu ideju dzīvē. Uz Stokholmu aizvestais “Totaldobže” mākslas centra stenda prototips uz vienu dienu tiks izveidots arī Rīgā vienā no mākslinieku darbnīcām, “Totaldobže” mākslas centrā pasākuma “Radošie kvartāli iesilda Rīga 2014″ laikā. Šis pasākums notiks VEF teritorijā 31. martā, par ko plašāk tiks izziņots vēlāk.

“Totaldobže” mākslas centra dalību SUPERMARKET atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Ziemeļvalstu ministru padome.

0 komentāri

Komentāru nav