LTV1 demonstrēs Dzintras Gekas dokumentālo filmu „Tālā zeme – Sibīrija”

LTV1 demonstrēs Dzintras Gekas dokumentālo filmu „Tālā zeme – Sibīrija”
Publicitātes foto . Aktieri Ēriks un Mārtiņš Vilsoni Sibīrijā
20-03-2014 A+ A-
Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, 25. martā, plkst. 22.00 LTV1 demonstrēs godalgotās režisores Dzintras Gekas-Vaskas jaunākās dokumentālās filmas „Tālā zeme – Sibīrija” pirmo un otro daļu „Magadana un Susumana” un ceturtdien, 27. martā, plkst. 19.25 trešo daļu „Maršruts: Amūras apgabals 1949”, informē Latvijas Televīzijas pārstāvji.

„1941. un 1949. gada deportācijas ir nozīmīga mūsu tautas atmiņas daļa, tāpēc veidoju filmas, apkopoju intervijas, lai mūsu bērni atcerētos un tas vairs nekad neatkārtotos,” stāsta režisore Dzintra Geka-Vaska, kura savā daiļradē jau ilgus gadus atspoguļo Sibīrijas tēmu, emocionālos stāstos skaidrojot to nākamajām paaudzēm.

Otrdien, 25. martā, plkst. 22.00 LTV1 kanālā gaidāma dokumentālās filmas „Tālā zeme – Sibīrija” pirmā un otrā daļa „Magadana un Susumana” televīzijas pirmizrāde. Susumana tulkojumā no čukču valodas nozīmē „Vēju pilsēta”, kas atrodas 600 kilometrus no Magadanas. 30 gadus pēc atgriešanās dzimtenē Astrīda dodas apskatīt vietu, kur izsūtījumā iepazinušies viņas vecāki.

Pilsēta ir sabrukusi, jo nav izsūtīto darbaspēka, bet viņas tēva celtajā mājiņā dzīvo bijušais kriminālieslodzītais.

100 kilometru attālumā atrodas mazā pilsētiņa Jagodnaja, kur ir privāts muzejs – vienīgais muzejs, kura ekspozīcijā stāstīts par represijām. 970 tūkstoši ieslodzīto gājuši caur Magadanas apgabala ieslodzījuma vietām. Viņu vidū pieci ar pusi tūkstoši latviešu – Kurzemes katlā saņemtie virsnieki, leģionāri, karavīri.

Brāļi Ēriks un Mārtiņš Vilsoni 2013. gada vasarā devās uz Magadanas apgabalu, kur abi dzimuši. Ēriks Vilsons atrod Magadanā slimnīcu, kurā piedzimis. Mamma bērnībā nav daudz stāstījusi, ko viņa ar tēvu pārdzīvoja, no pārticīgās dzīves Latvijā nokļūstot izsūtījumā Kolimā.

„Mums bija šeit jāatbrauc,” tā saka brāļi, „kad esi bijis pie savām saknēm, tad lielāks līdzsvars. Svarīgi, lai nākamās paaudzes to ieraudzītu un neaizmirstu.”

Ceturtdien, 27. martā, plkst. 19.25 LTV1 ēterā būs filmas trešā daļa „Maršruts: Amūras apgabals 1949”. Māra Grāvele piedzima Amūras apgabala 7. nodaļā. Viņas vecāki kopā ar Māras vecākajiem brāļiem un māsām 1949. gada 25. martā tika izsūtīti no Alojas pagasta. Izsūtītas tika arī abas vecmāmiņas. 2012. gadā Māra kopā ar likteņbiedriem devās uz Amūras apgabalu, lai sameklētu vecmāmiņas kapavietu un Vozžajevkā satiktu māsas Hincenbergas, kuras no izsūtījuma neatgriezās.

Annas Gaigules tēvs tikai trīs nedēļas pirms marta izsūtījuma atgriezās no četru gadu ilga apcietinājuma Molotovas apgabala Urālos. „Tika dota tikai pusstunda, lai sakravātos, uzskaitītu palikušo mantu. Izvedēji steidzinājuši, tāpēc vajadzīgās mantas palika mājās. Vecmāmiņa izbēra kotletes uz galda, lai līdzi paņemtu bļodiņu. Tāds bija apjukums.” Anna kopā ar operatoru 2012. gada vasarā devās uz Tigdu Blagoveščenskas apgabalā, izstaigāja bērnības takas un satika savu bērnības draudzeni.

Filma veidota „Studijā SB”, režisore un producente – Dzintra Geka-Vaska, operators – Aivars Lubānietis.

0 komentāri

Komentāru nav