LNO notiks Eiropas operas akadēmiju tīkla pavasara konference

LNO notiks Eiropas operas akadēmiju tīkla pavasara konference
Publicitātes foto
20-03-2014 A+ A-
20. un 21. martā Latvijas Nacionālajā operā norisināsies Eiropas operas akadēmiju tīkla (enoa) 2014. gada pavasara konference Rīgā, kurā piedalīsies vairāk nekā divdesmit dalībnieku no dažādām Eiropas operu institūcijām. Galvenie sarunu temati konferencē būs par jaunu iestudējumu radīšanu, meistarklasēm un jauno mākslinieku iespējām īstenoties. Konference notiks laikā, kad Latvijas Nacionālajā operā būs skatāma „enoa” atbalstītā Kristapa Pētersona opera-lekcija „Mihails un Mihails spēlē šahu” izrāde.

enoa mērķis ir izglītot jaunos profesionāļus – dziedātājus, komponistus, režisorus, libretistus un pianistus, palīdzot viņiem no mācekļiem kļūt par meistariem. enoa iniciators ir Ēksanprovansas festivāls, kas programmas divu gadu darbības laikā tajā iesaistījis 11 Eiropas operas institūcijas – „Queen Elisabeth Music Chapel” (Beļģija), „Verona Accademia per l’Opera Italiana” (Itālija), „Bayerische Theaterakademie August Everding München” (Vācija), „Albéniz Foundation” (Spānija), Latvijas Nacionālā opera, „Teatr Wielki – Opera Narodowa” (Polija), LOD (Beļģija), „Calouste Gulbenkian Foundation” (Portugāle), „Aix-en-Provence Festival” (Francija) un „Aldeburgh Music” (Anglija).

 

Latvija ir vienīgā Baltijas valsts, kas 2010. gadā veiksmīgi iesaistījusies šajā unikālajā projektā. Šis Eiropas operas akadēmiju tīkls stimulē jaunu operu rašanos, nodrošina jaundarbu cirkulāciju starp valstīm, dodot iespēju Latvijas Nacionālajai operai būt pieejamai plašai publikai.

Latvijas Nacionālajā operā enoa projekta ietvaros jau ir notikušas vairākas vērtīgas starptautiskas meistarklases, ko ir vadījuši pasaules līmeņa mākslinieki – dziedātāja Inga Kalna (Latvija), režisore Irina Ličagina (Krievija), vokālie pedagogi Anita Garanča (Latvija), Aksels Everarts (Beļģija), Paolo de Napoli (Itālija), aktiermeistarības pasniedzējs Sergejs Terehovs (Krievija) u. c. Tāpat mūsu jaunajiem māksliniekiem ir bijusi iespēja doties uz enoa rīkotajām meistarklasēm un gūt pieredzi arī citās valstīs. enoa projekta meistarklasēs ir piedalījušies jaunie, talantīgie dziedātāji Laura Grecka, Gunta Cēse, Agris Hartmanis, Marlēna Keine, Jūlija Vasiļjeva, Mihails Čulpajevs, Rihards Millers, Kalvis Kalniņš, Dainis Skutelis u. c.

20. un 21. martā konferencē piedalīsies vairāk nekā divdesmit dalībnieku no visām projekta dalīborganizācijām. Konferences vieta un laiks nav izvēlēts nejauši – šogad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta un laiks, savukārt tieši 21. martā notiks enoa atbalstītā Kristapa Pētersona opera-lekcija „Mihails un Mihails spēlē šahu” izrāde. Komponists Kristaps Pētersons 2012. gada vasarā devās uz Franciju, Ēksprovansas festivālu, kura laikā apmeklēja enoa meistarklases „Opera in creation”. Kā vislielāko ieguvumu viņš min tikšanos ar ungāru komponistu un diriģentu Peteru Etvošu, kurš komentēja Kristapa Pētersona jaundarbu un dalījās pieredzē. Šo meistarklašu laikā Kristaps iepazinās ar videomākslinieku Karlosu Franklinu, kurš vēlāk arī pievienojās operas-lekcijas „Mihails un Mihails spēlē šahu” radošajai komandai.

enoa šogad aprit pieci gadi, un, svinot šo apaļo pastāvēšanas jubileju, konferences dalībnieki runās par tuvāko gadu plāniem. Divu dienu darba sesijās konferences sarunu temati būs par jaunu iestudējumu veidošanu, meistarklasēm, kā arī idejām, kā radīt lielākas iespējas jaunajiem māksliniekiem pierādīt sevi uz lielās skatuves.

0 komentāri

Komentāru nav