Festivāla „Latvijas Jaunās mūzikas dienas” ciemiņi – „Duo TWOgether”

Festivāla „Latvijas Jaunās mūzikas dienas” ciemiņi – „Duo TWOgether”
Publicitātes foto
21-03-2014 A+ A-
26. martā festivālā „Latvijas Jaunās mūzikas dienas” viesosies par poļu laikmetīgās mūzikas cerību nodēvētais „TWOgether Duo” – čelliste Magdalena Bojanoviča un akordeonists Macejs Fronckevičs. Koncerts notiks Spīķeru koncertzālē, sākums – plkst. 19.00.

Poļu mūzika (Ļutoslavskis, Pendereckis, Gureckis) divdesmitā gadsimta sešdesmitajos, septiņdesmitajos rādīja ceļu ne tikai kolēģiem Latvijā (Dambis, Vasks). Vai sešdesmito, septiņdesmito sinerģija jūtama arī šodien?

Tā būs atbildes vizīte latviešu mūziķu dalībai pagājušā gada festivālā „Varšavas rudens”, kad koncertā Mazovijas kultūras centrā muzicēja Egīls Šēfers, Toms Ostrovskis un Spīķeru kvartets, atskaņojot Maijas Einfeldes, Santas Ratnieces, Mārītes Dombrovskas, Pētera Plakida, Imanta Zemzara un Ērika Ešenvalda mūziku.

„TWOgether Duo” – Magdalenas Bojanovičas un Maceja Fronckeviča kopdarbu raksturo ļoti dzīvīgs mūzikas lasījums, atskaņojuma spontanitāte apvienojumā ar tēlainības precizitāti. Abi jaunie mūziķi ir ar izcilību absolvējuši Varšavas Friderika Šopēna mūzikas akadēmiju. 2012. gadā klajā laists viņu pirmais CD „Satin”, kas 2013. gadā ieguva ne tikai Polijas lielākā nedēļas žurnāla „Polityka” gada balvu kultūrā „Paszport”, bet arī Polijas Kultūras ministrijas „Jaunās Polijas stipendiju”. Divus gadus pēc kārtas viņi ir aicināti piedalīties festivālā „Varšavas rudens” (2012, 2013), tāpat muzicējuši Francijā, Čehijā, Lietuvā un ASV, piedalījušies un uzvarējuši daudzos kamermūzikas konkursos. Pašreiz „Duo TWOgether” prestižs ir ļoti augsts – ne tikai Polijā, bet starptautiski.

Rīgā poļu jaunieši solās spēlēt gan poļu – Hannas Kulenti, Pjotra Tabakerņika, Aleksandra Novaka, Mikolaja Maikušaka –, gan soma Jukas Tiensū un arī latvietes Annas Veismanes mūziku.

Akordeonam ir daudz lielisku skaņas īpašību, apgalvo Macejs Fronckevičs. Ir iespējamas reģistru maiņas, dažādas nokrāsas, ir plašs diapazons, kas to dara radniecīgu čellam. Magdalēna Bojanoviča piebilst – mēs varam būt kopā gan kalnos, gan lejās. Ansambļa nosaukumā „Duo TWOgether” par spīti angļu valodas pareizrakstības likumiem īpaši akcentētais TWO – divi – nav nejaušība... Tik atšķirīgu, stūrgalvīgu, kaismīgu personību līdzāspastāvēšana duetā pat viņiem pašiem ilgu laiku likusies stipri apšaubāma lieta. Līdz kompromisam (saskaņai?) mūziķi nereti tiek, tikai jau būdami uz skatuves publikas priekšā. Bet mēģinājumi... Tie mēdzot beigties jau pēc piecpadsmit minūtēm!

Kas noturēja kopā? Sajūta, ka, neņemot vērā nemitīgo spriedzi un daudzos kašķus, viņi tomēr spēj radīt – abi kopā. Un spēj spēlēt labi. Šķiet, pašapziņas viņiem tiešām netrūkst – arī duetā.

Koncertā 26. martā uz Spīķeru skatuves dēļiem kāps arī čellists Ēriks Kiršfelds un pianiste Herta Hansena, lai pirmatskaņotu Maijas Einfeldes Sonāti čellam un klavierēm.

Poļu un latviešu mūziķu koncertapmaiņa tiek rīkota ar EK programmas „Kultūra” finansiālo atbalstu, jo gan Polijas, gan Latvijas Mūzikas informācijas centri līdzdarbojas Grieķijas Mūzikas un akustikas izpētes institūta (IEMA) iniciētajā projektā „Minstrel”, kurā piedalās kopskaitā vienpadsmit Eiropas valstu Mūzikas informācijas centri.

0 komentāri

Komentāru nav