„Rīga 2014” programma: dizains un mode

„Rīga 2014” programma: dizains un mode
Projekta „Dāmu paradīze” publicitātes foto
Dzintars aktuālajā modē, vēstures stāstīšana ar veikalu skatlogu dizaina starpniecību, jauni piedāvājumi no dizaina studentiem, mūsdienu amatnieku meistardarbi – tās ir tikai dažas no tēmām, ko piedāvā „Rīga 2014” programmā iekļautie notikumi, kas veltīti modei un dizainam. Piedāvājam iepazīties ar spilgtākajiem no tiem.

„Habitus Baltija” – „Dzintara avangards”
Starptautiskais izstāžu centrs Ķīpsalā
4. un 5. aprīlis

Kā ik pavasari, arī šogad Rīgā notiks starptautiskais jauno modes mākslinieku konkurss „Habitus Baltija”. Īpašā tēma, par ko šogad māksliniekiem lauzīt galvu, ir dzintars – it kā sens un labi zināms, tomēr vēl līdz galam neatklāts un vērtīgs. Jauno dizaineru skiču konkurss „Dzintara avangards”, kas iekļauts „Rīga 2014” programmā un kurā jaunie modes mākslinieki veidos dzintara tematikas tērpu skices. Labākās skices autors iegūs finansējumu reāla tērpa radīšanai, kas tiks parādīts modes skatē.
„Habitus Baltija” ir komplekss pasākums – modes skates, konference, semināri un lekcijas par modes tematiku.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”. 

„Skatlogi uz Brīvības ielu”
Brīvības iela
28. aprīlis līdz 28. maijs (norises datumi var tikt mainīti)

Kas gan vēl labāk varētu runāt par pilsētnieku labklājības ideāliem un gaumi kā veikalu skatlogu dizains? Ekspozīcijas „Skatlogi uz Brīvības ielu” mērķis ir attēlot Brīvības ielas vēsturi piecos dažādos laika posmos. Posmā no Brīvības–Elizabetes ielas stūra līdz Brīvības–Stabu ielas stūrim tiks izveidoti desmit autentiski skatlogi, kas atbilst vēsturiskajam laika posmam no 1914. līdz 2014. gadam. Skatlogi kļūs par vēsturisku spoguli, kas rādīs ainas no senās dzīves, atainojot konkrētā laika modes, kultūras vai politiskās tendences utt. atkarībā no mākslinieka domas lidojuma. Skatlogu noformējuma mākslinieciskā koncepta izstrādei un īstenošanai tiks piesaistīta māksliniece Anna Heinrihsone.

Tematiskā līnija „Brīvības iela”.

Dizaina projekts „Garā pastaiga”
Īres dzīvoklī Rīgas klusajā centrā un piecās Rīgas apkaimēs
No aprīļa līdz oktobrim

„Garā pastaiga” ir dizaina projekts, kas veltīts cilvēka dzīves trim posmiem: bērnībai, briedumam, vecumdienām. Tā mērķis ir parādīt dizaina lomu konkrētai cilvēku vecuma grupai un vajadzībām un to, ka vide, kurā cilvēks uzturas, var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti. Projekts sastāv no trim daļām: „Vecumdienas” (2. līdz 30. aprīlis), kur kādā īres dzīvoklī Rīgas klusajā centrā tiks iekārtota vecumdienām piemērota telpa. Tā piedāvās gan publiskas aktivitātes, gan iespēju iejusties vecumdienās pašam, „Vingrotava” (1. līdz 31. maijs) – vides labiekārtojums ar piecām jaunām publiskajām vingrotavām pilsētas apkaimēs, „Kidsroomzoom” (1.–31. oktobris) – bērniem domāts dizaina projekts, tā mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību bērnu rotaļlietu un mēbeļu dizainam, kas attīsta bērna intelektu un ķermeni.

Tematiskā līnija „Ceļu karte”.

Amatniecības meistardarbnīcas „Tilts” un izstāde
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Darbnīcas – 7. līdz 31. maijs
Izstāde – 9. un 10. augusts

Mūsu vistīrākais un patiesākais dizains ir amatnieku darinājumi. Projekta „Tilts” būtība ir amatnieku meistardarbnīcu rīkošana, apzinot tos un dodot iespēju satikties vienuviet, lai dalītos pieredzē un darbotos autentiskā vidē, kur šīs darbnīcas varētu apmeklēt ikviens interesents. Projekta mērķis ir arī iedrošināt topošos meistarus jaunu, mūsdienīgu produktu radīšanai, pamatojoties uz tradicionālās amatniecības pieredzi un prasmēm. Augustā, kad Brīvdabas muzejā notiks arī mūsdienu amatniecības festivāls un gadatirgus, tiks rīkota plaša un daudzpusīga darbnīcās tapušo mūsdienu amatniecības izstrādājumu skate.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”. 

„Dzintars mūsdienu laikmetīgajās mākslas rotās”
Mākslas galerijā „Putti”
23. maijs līdz 2. augusts

Izstādes „Dzintars mūsdienu laikmetīgajās mākslas rotās” pamatideja ir atspoguļot dzintaru kā materiālu laikmetīgā un mūsdienīgā rotā atbilstoši profesionālas mākslas kritērijiem. Izstādē piedalīsies Latvijas un ārvalstu laikmetīgo rotu mākslinieki. Izstādes dalībnieki ir atpazīstamību guvuši mūsdienu rotu mākslinieki no tām valstīm, kas vēsturiski atradušās uz sauszemes „Dzintara ceļa” – Krievija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Čehija, Austrija, Slovēnija, Ungārija un Itālija.

Tematiskā līnija „Dzintara ādere”.

Jaunie dizaineri izstādē „Domāts – darīts”
Latvijas Mākslas akadēmija
29. maijs līdz 29. jūnijs

Projektā „Vai Rīga jau gatava?” Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina diplomandu dienu laikā tiks rīkota izstāde „Domāts – darīts”, kas plašākai publikai piedāvās iepazīties ar Rīgas amatniecības, industrijas un inovācijas mijiedarbību jaunu vai uzlabotu dizaina produktu ieviešanā. Pilsēta, kas dažādos laika posmos ir bijusi amatniecības un rūpniecības centrs, tagad sevī apkopo lielāko daļu no Latvijas dizaina pārstāvjiem. Rīga ir mūžīgā pilsēta, kas vienmēr ir attīstībā. Pilsētai ir bagāta vēsture, rosīga tagadne un daudzsološa nākotne. Latvijas Mākslas akadēmijas jaunie dizaineri piedāvās caur dizaina perspektīvu izzināt, kas Rīgā mainījies.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

Ravennas vēsturiskās mozaīkas un mūsdienu mozaīku māksla
Latvijas Nacionālā bibliotēka
10. jūlijs līdz 21. augusts

2014. gada vasarā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks īpašs mozaīku mākslai un dizainam veltīts pasākums. Tajā būs aplūkojami gan agrīnās kristietības laika – 5. un 6. gadsimta – mozaīku augstvērtīgas kopijas no mozaīku pilsētas Ravennas (Itālija). Izstādi papildinās arī mūsdienu mākslinieku darbi – grāmatu mozaīkas (biblio mosaico) – nelieli mūsdienu mākslas darbi bibliotēkas lasītavu grāmatu plauktos visā ēkā. Projekta gaitā būs arī sarunas un diskusija par vēsturiskajām mozaīkām un mūsdienu mozaīku mākslu.

Tematiskā līnija „Okeāna alkas”. 

„Dāmu paradīze”
Vieta tiks precizēta
21. jūlijs līdz 3. augusts

„Dāmu paradīze” būs īsta Eiropas modes vēstures paraugstunda – viss nozīmīgākais, kas modē noticis no 1900. līdz 2000. gadam. Režisore Ilona Brūvere veido piecas brīvdabas izrādes, un katrā no tām tiks apskatītas divas desmitgades modē. Projekta mērķis ir iepazīstināt plašāku sabiedrību ar kultūrvēsturisko fenomenu – modi – izklaidējošu izrāžu formā.

Apjomīgais „Dāmu paradīzes” vizuālais materiāls prezentēs daudzas modes pasaulē pazīstamas personības: pirmo modes mākslinieku Polu Puarē, Koko Šaneli, Džekiju Kenediju, Endiju Vorholu, Žanu Polu Sartru, Matu Hari, Īvu Senlorānu, Kristianu Dioru, Pikaso, Ģertrūdi Štainas kundzi un citus modes un kultūras vēsturē pazīstamus personāžus, kuri iezīmēs izteiktākās laikmeta modes tendences un konkrētos modes attīstības laika posmus. 
Projektā piedalīsies pazīstami Rīgas kostīmu mākslinieki. Modes stila konsultante Natālija Jansone. Scenogrāfijai izmantoti iestudēti kinoarhīva kadri, kas jau ir nofilmēti. Izrādēs piedalīsies pazīstami Latvijas teātru aktieri.

Tematiskā līnija „Rīgas karnevāls”.

Pasaules dizaina zvaigznes Rīgā
Izstāde „Slēptie varoņi” – „Xcelsior dizaina centrā”
1. līdz 30. oktobris
Izstāde „Design Jam” – vieta tiks precizēta
15. novembris līdz 15. decembris

Viens no vērienīgākajiem dizainam veltītajiem pasākumiem „Rīga 2014” programmā būs pasākumu cikls „Dizaina zvaigznes”, kas iepazīstinās ar dizaina procesu, sasniegumiem un jaunumiem Latvijā un pasaulē. Tās būs divas starptautiskas izstādes, semināri un radošās darbnīcas.

Izstāde „Slēptie varoņi”, kas ir Vitra dizaina muzeja (Vācija) veidota ekspozīcija, sniegs ieskatu plašākā kultūras un industriālās attīstības kontekstā. Izstādē būs apskatāmi 36 klasiski ikdienas priekšmeti, vienlaikus izstāstot to rašanās vēsturi un lielo nozīmīgumu. Arī otru izstādi „Design Jam” veido Vitra dizaina muzeja eksponāti, bet līdzās jau izveidotajam izstādes kodolam tiks eksponēti Latvijas dizaineru darbi. Šī ir laba iespēja Latvijas dizaineriem parādīt sevi pasaules eksperimentālā dizaina kontekstā.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”

„Neparastās mežģīnes”
Rīgas Sv. Pētera baznīca
2014. gada 11. novembris līdz 2015. gada 18. janvāris

Projekts „Neparastās mežģīnes” stāsta par prasmēm un ažūrām lietām (tīkls, pinums, režģis u. c.), kuras apbrīnojam ne tikai krāšņajās tekstilijās, bet arī arhitektūrā, mākslā, vides objektos vai dabā. No dabas gan stiprus, gan smalkus pinumus rada arī cilvēks. Sākot no vareniem režģiem tiltu arkās, katedrālēs un augstceltnēs līdz greznajām mežģīnēm tērpos, kuru klātbūtne neiztrūkstoša visās Eiropas tautu kultūrās.

Projekta centrālais notikums būs izstāde Rīgas Sv. Pētera baznīcā, kas būs veltījums saiknei starp tradicionālo, tautas mākslu un laikmetīgo kultūru – dizainu, arhitektūru, vizuālo mākslu. Izstādi papildinās arī lekcijas un radošās darbnīcas.

Tematiskā līnija „Izdzīvošanas komplekts”.

0 komentāri

Komentāru nav