Festivāla „Windstream” koncerts par godu Baha 329. dzimšanas dienai

Festivāla „Windstream” koncerts par godu Baha 329. dzimšanas dienai
Imants Strangots . PPO „Rīga”
Latviešu komponisti interpretē Baha mūziku – tā varētu raksturot koncertu, kas notiks 31. martā Lielajā ģildē plkst. 19.00, pavēstīja PPO „Rīga” mārketinga speciāliste Ilze Miķelsone.

Koncertā, kuram jaunus skaņdarbus radījuši Laura Gustovska, Sabīne Ķezbere, Jēkabs Nīmanis, Leons Amoliņš, Vilnis Šmīdbergs un Valdis Zilveris, piedalīsies profesionālais pūtēju orķestris „Rīga” un diriģents Mārtiņš Ozoliņš. Koncerts ir „Rīga 2014” – Eiropas kultūras galvaspilsētas gada – programmas notikums, un tas norisināsies pavasara festivāla „Windstream” laikā.

31. marts (pēc jaunā stila) ir izcilā vācu komponista Johana Sebastiāna Baha dzimšanas diena. Godinot komponistu 329. dzimšanas dienā, pagājušā gada februārī tika izsludināta ideju atlase Johana Sebastiāna Baha skaņdarbu aranžējumu pasūtījumiem. Autori, kuru idejas guva atlases komisijas atbalstu, ir sacerējuši skaņdarbus, kas pirmatskaņojumu piedzīvos 31. martā.

Laura Gustovska aranžējusi Johana Sebastiāna Baha Pasakalju no cikla Pasakalja un fūga c-moll, „apvienojot Baha ērģeļdarbiem raksturīgo skanējumu ar laikmetīgo sonoro, tembrāli niansēto mūzikas valodu”. Sabīne Ķezbere uzrakstījusi fantāziju par Prelūdiju B-dur no „Labi temperētā klavesīna I”, kurā „mūzikas valoda iet kopsolī ar Baha oriģinālu, brīžiem ienirstot kādā sonorā mākonī vai padodoties kādam laikmetīgās mūzikas trikam”. Vilnis Šmīdbergs Baha trīsdaļīgo Koncertu klavierēm un stīgu orķestrim d-moll pārlicis pūtēju orķestrim bez soloinstrumenta – klavierēm, „to vietā izmantojot orķestra atsevišķu instrumentu grupu saspēles”.

Leons Amoliņš, iedvesmojoties no Baha Menueta I un Sarabandas no franču svītas, radījis „Izaicinājumu uz deju”, kurā „Menuets kā straujākā deja uzaicina Sarabandu nodemonstrēt savu harmonisko spožumu un emocionāli iekšējo pārliecību”, savukārt Valdis Zilveris veidojis populārās Tokātas un fūgas d-moll aranžējumu ar džeza elementiem, „saglabājot tematisko materiālu, bet ar domu – kā to Bahs būtu komponējis mūsdienās, izmantojot mūsdienu kompozīcijas tehnikas”. Jēkabs Nīmanis seno deju „Mizete” no Annas Magdalēnas Nošu burtnīcas realizējis „variāciju formā, nezaudējot šā darba vieglumu, rotaļību un saikni ar tautas mūzikas instrumenta ilustrāciju”.

Biļetes uz koncertu Baha 329. dzimšanas dienā iespējams iegādāties visās „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

Pavasara festivālu „Windstream” atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, koncertorganizācija „Ave Sol”, Spānijas vēstniecība Latvijā, Spānijas Kultūras aģentūra AC/E, Latvijas Radio 3 – Klasika, „Mūzikas Saule”, „Riga This Week”, „Easyget”, „Albert Hotel”, „Latvia Tours”, „Double Coffee”, Rīgas Šaha federācija, Rīgas Šaha skola.

0 komentāri

Komentāru nav