Veltījums dzimtenītei – fotoizstāde „Nagļi LV-4631”

Veltījums dzimtenītei – fotoizstāde „Nagļi LV-4631”
foto: Kaspars Garda - Rīga 2014
28-04-2013 A+ A-
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā piektdien, 26. aprīlī, tika atklāta fotomākslinieka Māra Maskalāna personālizstāde „Nagļi LV-4631”, kas tapusi, iedvesmojoties no filmas „Par dzimtenīti”, ko autors uzņēmis kopā ar Lailu Pakalniņu.

2008. gadā kopā ar režisori Lailu Pakalniņu Māris Maskalāns filmēja dokumentālo filmu „Par dzimtenīti”, veltītu Nagļu ciemam un iedzīvotājiem.

Šis Latgales pagasts, tālu no lielpilsētas greznības, burzmas un kņadas, apbūra viņu ar savu pašpietiekamo un nesamāksloto esības būtību.

Tad arī radās ideja izveidot melnbaltu fotogrāfiju sēriju. Māris Maskalāns vairāku gadu garumā (2009–2012) ir devies speciālās ekspedīcijās, lai dokumentētu Nagļu iedzīvotājus – no veciem vīriem un sievām līdz pusaudžiem un bērniem.

Projektā izmantota analogā fotokamera, attēlu attīstīšanu veicis pats autors, kopējot melnbaltās fotogrāfijas tradicionālajā veidāpašrocīgi uz sudraba želatīna papīra. Šis darbietilpīgais un sarežģītais process ir vērtība pati par sevi, un garantē darbu saglabātību vismaz simts gadus, iepretim modernajām tehnoloģijām, kuru ilglaicīgums nav pārbaudīts.

ir tapusi unikāla viena ciemata iedzīvotāju portretu kolekcijakultūrvēsturiski antropoloģisks pētījums, paliekoša vizuālā dokumentācija par Latvijas lauku identitāti 21. gadsimta sākumā.

Portretu galerija izstādē ir papildināta ar Nagļu ciema attēliem un filmu „Par dzimtenīti”.

No skaitliski plašā arhīva izstādei Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atlasītas sešdesmit labākās fotogrāfijas, kas kalpo piemineklis vienkāršiem lauku ļaudīm, tai it neredzamajai, bet īstajai Latvijas daļai, kurai nepievērš uzmanību aktuālie masu mediji ar „fotošopā” apstrādātiem portretiem uz glancēto žurnālu vākiem, raksta izstādes kuratore Inese Baranovska.

Šo attēlu patiesais spēks pilnībā atklājas tikai, aplūkojot visu kolekciju vienotu kopumu. Fotogrāfijas ir uzņemtas autentiskā vidē uz neitrāla fona, akcentējot nevis kolorīto telpu, bet konkrētu cilvēku.

Šis bezkaislīgais fons it ierobežo, bet reizē arī rada ļoti personisku, privātu attieksmišajos attēlos nav ikdienas rutīnas un lieku vizuālo uzslāņojumu. Skarbo, sirsnīgo un patieso stāstu par šiem cilvēkiem skatītājs var veidot pats savā iztēlē.

Izstāde notikums ir iekļauta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja īpašajā Muzeju nakts” programmā, kuras šā gada tēma ir „Mežs”. Arī Nagļu ciematu ieskauj brīnišķīgā Latgales daba, tās vitālā enerģija palīdz dzīvot un pārvarēt grūtības. Muzeja nakts” pasākuma devīze DMDM ir „Latgale ciemojas Rīgā”, tāpēc izstādē īpašie viesi ar priekšnesumiem uzstāsies Nagļu ciemata Tautas nama pašdarbības kolektīvi.

Pazīstamais un starptautiskām balvām godalgotais operators Māris Maskalāns (1971) melnbaltās fotogrāfijas pamatus apguvis autodidaktslasot grāmatas un eksperimentējot savā fotolaboratorijā. 1993. gadā viņš iestājies Latvijas Kultūras akadēmijas filmas operatoru kursā, jo viens no mācību priekšmetiem studiju laikā bija fotogrāfija. 1997. gadā pabeidzis Kultūras akadēmiju un kopš laika strādā Vides filmu studijā operators un režisors, fotografēšanu saglabājot hobiju.

Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs aplūkojama līdz 26. maijam. Muzejs atrodas Vecrīgā, Skārņu ielā 10/20, Rīgā.

0 komentāri

Komentāru nav