Nacionālais teātris Teātra dienu svin ar krāšņu koncertu

Nacionālais teātris Teātra dienu svin ar krāšņu koncertu
Gunārs Janaitis
27-03-2014 A+ A-
Svinot dzejnieka Jāņa Petera 75. dzimšanas dienu, šogad Latvijas Nacionālajā teātrī Teātra dienas koncerts „Satikšanās” ir veltīts divu Latvijas kultūrā leģendāru personību – komponista Raimonda Paula un dzejnieka Jāņa Petera – sadarbībai. Koncertus teātrī var apmeklēt, sākot ar ceturtdienu, 27. martu.

Maestro Raimonds Pauls un dzejnieks Jānis Peters dziesmās ir satikušies visa mūža garumā, sākot no „Manai Dzimtenei”, ko dzied tūkstoši, līdz „Mēmajai dziesmai”, kas tik ļoti piestāvēja samtainajai Noras Bumbieres balsij. Kā abu satikšanās iecerēts arī Nacionālā teātra koncerts, kas pirmizrādi piedzīvos Starptautiskajā teātra dienā.

Šis ir tautas dzejnieka Jāņa Petera 75 gadu jubilejas gads, un kaut arī oficiālais Tautas dzejnieka goda nosaukums viņam netika piešķirts, dzejā Peters ir bijis latvietis – tautas liktenis, vēstures grieži, daba un cilvēka dzīve ir radušas skaistākos vārdus viņa dzejas rindās.

 

Koncerta pirmajā daļā skanēs labi pazīstamas un mazāk zināmas maestro dziesmas ar Jāņa Petera vārdiem: „Zilā”, „Lūgums”, „Pazaudētās debesis”, „Rudens ogle”, „O, Lamara”, kā arī koncertam īpaši izraudzīti Jāņa Petera dzejoļi. Savukārt otrajā daļā – jaunākais abu kopdarbs „Čigānu cikls”, kurā skanēs arī tādas pazīstamas dziesmas kā „Dāvā, draugs, lakatu man sarkanu” un „Precē mani, čigānzēn!”. 

Koncertā piedalās: Marija Bērziņa, Madara Botmane, Marta Ančevska, Zane Dombrovska, Liene Gāliņa, Zane Jančevska, Inga Misāne, Ilze Rudolfa, Liene Sebre, Līga Zeļģe, Jānis Āmanis, Mārtiņš Brūveris, Mārtiņš Egliens, Gundars Grasbergs, Juris Hiršs, Ģirts Jakovļevs, Juris Jope, Ivars Kļavinskis, Ģirts Liuziniks, Mārcis Maņjakovs, Egils Melbārdis, Ivars Puga, Jānis Vimba.

Režisors – Edmunds Freibergs, scenogrāfs – Aigars Ozoliņš, kostīmu māksliniece – Elita Patmalniece, horeogrāfs – Alberts Kivlenieks.

Video par Nacionālā teātra koncerta „Satikšanās” tapšanu vari noskatīties šeit:

Šā gada un koncerta jubilārs ir dzejnieks Jānis Peters, dzimis Kurzemes pusē – Priekulē 1939. gada 30. jūnijā.
Jānis Peters ir mākslinieks, kas radījis spilgtu, ne ar vienu no kolēģiem nesajaucamu dzejnieka tēlu un bijis viens no Latvijas padomju okupācijas laika tautā iemīļotākiem dzejniekiem. 

Ar labi pārdomātu mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu un dzejoļu tematikas palīdzību Jānis Peters nenoliedzami sējis lasītāju sirdīs zemes mīlestības sēklu, varbūt tieši tāpēc viņa dzeja nenoveco, jo mīlestība uz savu zemi novecot nemaz nespēj. Tā vai nu ir, vai nav. Jāņa Petera dzejas pasaule ir iezīmīga ar vēsturisku motīvu izmantošanu, kas spēcīgi uzrunā „starp rindiņām”, un pašmocību nepārsātinātu liriku.

Īpašs Petera dzejas atzars ir viņa dziesmu teksti, kas tapuši galvenokārt sadarbībā ar maestro Raimondu Paulu. Šķietami stingrā mūzikas struktūra (daudzi teksti rakstīti konkrētai melodijai) Petera poētiku nebūt nav sējusi pie zemes, bet gan spārnojusi.

0 komentāri

Komentāru nav