Publiskots Rīgai – Eiropas kultūras galvaspilsētai veltītās monētas dizains

Publiskots Rīgai – Eiropas kultūras galvaspilsētai veltītās monētas dizains
Publicitātes foto
28-03-2014 English A+ A-
Eiropas Savienības Padome ir apstiprinājusi dizainu un 2014. gada 27. martā Eiropas Savienības oficiālajā žurnālā publicēts paziņojums par pirmo Latvijas īpašā dizaina divu eiro monētu, kas veltīta 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētai – Rīgai.

Monētas sižetā būs Vecrīgas panorāma. Grafiskā dizaina autors ir mākslinieks Henrihs Vorkals, ģipša modeli veidojis Jānis Strupulis.

Iecerēts, ka pirmā īpašā dizaina divu eiro monēta tiks laista klajā līdz 2014. gada rudens sākumam.

Monētas tirāža būs viens miljons eksemplāru, papildus tiks kaltas 5000 monētas īpašā suvenīriesaiņojumā (numismātu un citu interesentu zināšanai – kvalitāte „Brilliant Uncirculated”).

Patlaban tiek kārtotas pēdējās formalitātes, lai tuvākajā laikā noslēgtu līgumu par monētas izgatavošanu ar konkursā izvēlēto Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvi. Šī kaltuve izgatavoja arī Latvijas apgrozības eiro monētas.

Katru gadu ikviena eiro zonas valsts var izlaist divas īpašās divu eiro apgrozības monētas (Latvijā agrāk tika emitētas īpašās viena lata apgrozības monētas), kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eiro zonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros.

Īpašajām apgrozības monētām ir tādas pašas iezīmes un Eiropas puse, kā arī apmales teksts kā parastām divu eiro apgrozības monētām. Taču pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku tām attēlots piemiņas motīvs.

Īpaša dizaina eiro monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis eirozonā – tās var izmantot un tās jāpieņem tāpat kā visas pārējās eiro monētas.

Vēl viena monētu mākslas joma ir kolekcijas monētu izlaišana ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu. Tāpat kā līdz šim, katru gadu Latvijas Banka plāno izlaist piecas līdz septiņas kolekcijas monētas gadā ar eiro nominālu.

Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas.

Kolekcijas monētu nominālvērtībai jābūt atšķirīgai no apgrozības monētu nominālvērtības (piemēram, pieci vai desmit eiro).

Kolekcijas monētu specifikācijas – krāsa, diametrs, svars, materiāls utt. – būtiski atšķiras no apgrozībā esošajām monētām.

2014. gadā Latvijas Banka turpinās paust Latvijas kultūrvēsturiskās vērtības. Paredzēts eiro kolekcijas monētas veltīt Vecajam Stenderam 300 gadu jubilejā, Jāņa Jaunsudrabiņa „Baltajai grāmatai”, Kurzemes barokam, kā arī Baltijas ceļa 25. gadskārtai. Taps arī netradicionāla mākslinieciskā, tehniskā vai tematiskā risinājuma monēta. Šogad tā būs veltīta latviešu tautas tradīcijām – četrām gadskārtām un tajos veicamajiem darbiem un svinamajiem svētkiem.

Pirmā kolekcijas monēta – veltīta Ainažu jūrskolas jubilejai – iznāca 5. martā.

0 komentāri

Komentāru nav