Laima Jansone: Atgādinājums par cilvēcību, brīvību un mieru

Laima Jansone: Atgādinājums par cilvēcību, brīvību un mieru
F64
Laima Jansone
Šā gada aprīļa beigās ikvienam interesentam tiks atvērta noslēpumainākā un vissmagāko vēstures nastu nesoša ēka Rīgas centrā – bijusī Valsts drošības komitejas mītne jeb tautā sauktā Stūra māja Brīvības un Stabu ielas stūrī. Līdzās Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijai ēkā norisināsies arī vairākas izstādes un mākslas akcijas. Bet kāda nākotne sagaida reiz tik krāšņo namu? Turpinām publicēt Latvijas radošo cilvēku domas un idejas. Par Stūra māju raksta koklētāja Laima Jansone.

Ja ļaujos brīvam idejas plūdumam, tad nākotnē šo namu redzētu kā milzīgu, starptautiski pieprasītu centru/telpu/muzeju Mieram. Varbūt kā pavisam attālu piemēru minot Nobela Miera centru Oslo.

Šī ēka ir ar ļoti smagu vēsturi, un tā kā spilgti sarkana izsaukuma zīme atrodas pilsētas centrā. Tās uzdevums ir atgādināt par cilvēcību, brīvību, mieru. Un ir svarīgi, ka tas netiek pasniegts caur nepanesamām sāpēm vai bailēm, tā tikai pastiprinot kopējo smagumu un nama vēsturei jau piemītošo agresiju.

Būtiski tajā ienest kaut ko gaišu, atvērt kaut vai tikai vienu tematisku telpu kādā no augšējiem stāviem, kur notiek šai tēmai veltīti koncerti, lekcijas, izstādes, dažādu valstisku, nevalstisku, starptautisku organizāciju pasākumi.

Iespējams, tur ir atvērta telpa, ko var apmeklēt ikviens neatkarīgi no tautības vai reliģiskās piederības un piedalīties kādā interaktīvā instalācijā, kas veltīta kaut kam gaišam. Miers ir tēma, par ko cilvēki visbiežāk aizdomājas tikai tad, kad tā vairs nav, bet ar mieru ir kā ar naudu, pie tā jāstrādā jau iepriekš. Savukārt ēkas vēsturiskais konteksts to tikai pasvītro.

Stūra māja ir kā simbols arī daudziem jautājumiem tagadnē, un tāpēc ir svarīgi to risināt, nevis ignorēt vai vienkārši nojaukt. Varbūt tas varētu būt arī vēlējums – atrast veidu, kā no šīs ēkas izveidot centru, kas vieno un saliedē sabiedrību, nostiprina virsvērtības, un varbūt tas kaut kādā veidā atsauktos arī uz mūsu tagadni.

0 komentāri

Komentāru nav