Koncerts Johana Sebastiāna Baha 329. dzimšanas dienā

Koncerts Johana Sebastiāna Baha 329. dzimšanas dienā
Publicitātes attēls
31-03-2014 A+ A-
Lielajā ģildē pirmdien, 31. martā, plkst. 19.00 notiks koncerts Johana Sebastiāna Baha 329. dzimšanas dienā, kurā latviešu komponisti interpretēs dižā skaņraža mūziku.

Kā informēja profesionālā pūtēju orķestra „Rīga” mārketinga speciāliste Ilze Miķelsone, koncertam jaunus skaņdarbus ir radījusi Laura Gustovska, Sabīne Ķezbere, Jēkabs Nīmanis, Leons Amoliņš, Vilnis Šmīdbergs un Valdis Zilveris. Koncertā piedalīsies pūtēju orķestris „Rīga” un diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

Godinot komponistu viņa 329. dzimšanas dienā, pagājušā gada februārī tika izsludināta ideju atlase Baha skaņdarbu aranžējumu pasūtījumiem.

Autori, kuru idejas guva atlases komisijas atbalstu, ir sacerējuši skaņdarbus, kas pirmatskaņojumu piedzīvos pirmdienas vakarā.

L. Gustovska aranžējusi Baha „Pasakalju” no cikla „Pasakalja un fūga c-moll”. Mūziķe apvienojusi Baha ērģeļdarbiem raksturīgo skanējumu ar laikmetīgo „sonoro”, tembrāli niansēto mūzikas valodu. S. Ķezbere uzrakstījusi fantāziju par „Prelūdiju B-dur” no „Labi temperētā klavesīna I”, kurā mūzikas valoda „iet kopsolī ar Baha oriģinālu, brīžiem ienirstot kādā sonorā mākonī vai padodas kādam laikmetīgās mūzikas trikam”. V. Šmīdbergs Baha trīsdaļīgo „Koncertu klavierēm un stīgu orķestrim d-moll” pārlicis pūtēju orķestrim bez soloinstrumenta – klavierēm –, to vietā izmantojot orķestra atsevišķu instrumentu grupu saspēles.

L. Amoliņš, iedvesmojoties no Baha „Menueta I” un „Sarabandas” no franču svītas, radījis „Izaicinājumu uz deju”, kurā, pēc autora teiktā, „menuets kā straujākā deja uzaicina sarabandu nodemonstrēt savu harmonisko spožumu un emocionāli iekšējo pārliecību”. V. Zilveris veidojis populārās „Tokātas un fūgas d-moll” aranžējumu ar džeza elementiem. Autors saglabājis tematisko materiālu, bet aranžējumu veidojis ar domu – kā to Bahs būtu komponējis mūsdienās, izmantojot mūsdienu kompozīcijas tehnikas. J. Nīmanis seno deju „Mizete” no „Annas Magdalēnas Nošu burtnīcas” realizējis variāciju formā. Komponists vēlējies nezaudēt šā darba vieglumu, rotaļību un saikni ar tautas mūzikas instrumenta ilustrāciju.

Koncerts ir Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas notikums. Tas ir viens no pavasara festivāla „Windstream” pasākumiem.

0 komentāri

Komentāru nav