Leha Majevska personālizstāde un lekcija

Leha Majevska personālizstāde un lekcija
Publicitātes foto . Lehs Majevskis
30-04-2013 A+ A-
2. maijā plkst. 17.00 mākslas programmas „Tete-a-tete” ietvaros Mākslas muzejā „Rīgas Birža” tiks atvērta ievērojamā mūsdienu poļu mākslinieka, režisora, dzejnieka Leha Majevska personālizstāde „4 kustīgi dzejoļi”, un plkst. 18.00 viņš uzstāsies ar atklāto lekciju „Simbolu slēptā valoda mākslā”, kas būs vērojama tiešraidē internetā, kultūras portālam „Rīga 2014” pavēstīja muzeja pārstāvji.

Mākslinieka Leha Majevska darbu izstāde „4 kustīgi dzejoļi” būs skatāma Mākslas muzeja „Rīgas BiržaLielajā izstāžu zālē un Boses zālē no 4. maija līdz 16. jūnijam. Sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu muzeja izstāžu politikā šis projekts turpina 2012. gadā ar pazīstamā krievu mākslinieka Dmitrija Gutova objektu „Gondola” iesākto stratēģiju uzaicināt izstādīties Latvijā izcilus pasaules vārdus.

 Lehs Majevskis. Darbu cikls „Brēhela svīta”. 2007–2010. Video. Autora īpašums. Publicitātes foto
 

Leha Majevska audiovizuālais projekts „4 kustīgi dzejoļi” Mākslas muzejā „Rīgas Birža” aptver četrus no viņa lielākajiem videodarbu cikliem: „Dievības”, „Dzejnieka asinis”, „Brēhela svīta” un „Stirnu istaba”. Cikls „Dievības” tapis no 2001. līdz 2005. gadam un pirmo reizi parādīts Modernās mākslas muzejā Ņujorkā. „Dzejnieka asinisir 2005.–2006. gada darbs, eksponēts MoMA un 52. Venēcijas biennālē. „Brēhela svītaradīta no 2007. līdz 2010. gadam, pirmo reizi izstādīta Luvras muzejā Parīzē un 54. Venēcijas biennālē. Šis cikls saturiski un emocionāli atvasināts no Leha Majevska filmas „Dzirnavas un krusts” („The Mill & the Cross”), kuru iedvesmojusi Pītera Brēhela glezna „Ceļš uz Golgātu”.

Lehs Majevskis. Darbu cikls „ Dzejnieka asinis”. 2005–2006. Video. Autora īpašums. Publicitātes foto

Scenārija pamatā ir mākslas zinātnieka Maikla Frānsisa Gibsona (Michael Francis Gibson) tāda paša nosaukuma eseja. Filma ir tehniski sarežģītu, bet jutekliski ļoti iedarbīgu elementu kopums, balstīts jaunajās CG tehnoloģijās un izmantojot 3D efektus, protams, arī izcilais aktieru darbs: Ritgers Hauers (Rutger Hauer) Brēhela lomā, Šarlote Remplinga (Charlotte Rampling) un Maikls Jorks (Michael York). Filma ar panākumiem jau parādīta daudzos kinofestivālos visā pasaulē.

Boses zālē tiek demonstrēts Leha Majevska videodarbsautobiogrāfiskā opera „Stirnu istaba” (1998), kurā līdzās mākslinieka uzburtajai poētiskajai dabas un cilvēku mijiedarbībai skan viņa paša sacerēta mūzika. Opera pirmo reizi tika iestudēta 1996. gadā Silēzijas operā Polijā, vēlāk rādīta Venēcijas biennāles laikā 2001. gadā un Ņujorkas Modernās mākslas muzejā 2002. gadā.

Katrs izstādē redzamais attēls ir vizualizēts kustīgs dzejolis, ko var skatīt gan atsevišķi, gan kontekstā ar citiem. Būtiski, ka šis formveides risinājums atbrīvo uztveri un ļauj darbos ietilpināto jēgu interpretēt atkarībā no skatītāja radošās kapacitātes, meklējot arvien jaunus stāsta pavērsienus un ceļojot cikla tēloto ainu labirintā. ir glezniecība ar videokameru, kur sasaucas darbu mākslinieciskā valoda un tematika, bet asociācijas veidojas daudzslāņaini individuālas.

Lehs Majevskis dzimis 1953. gadā Katovicē, Polijā. Studējis Krakovas Mākslas akadēmijā, beidzis Polijas Nacionālo filmu skolu Lodzā. 1981. gadā mākslinieks pārcēlies uz dzīvi Amerikas Savienotajās Valstīs, bet viņa radošie projektifilmas, instalācijas, videomākslas darbi, teātra un operas iestudējumitiek realizēti visā pasaulē. Lehs Majevskis ir gan Eiropas, gan Amerikas Kinoakadēmijas biedrs. 2006. gadā Ņujorkas Modernās mākslas muzejā (MoMA) notika plaša autora darbu retrospekcija „Lehs Majevskis: kustīgo tēlu maģija” („Lech Majewski: Conjuring the Moving Image”), kur tika eksponēti viņa filmu fragmenti un videodarbi. Māksliniekam bijušas personālizstādes Čikāgas Mākslas institūtā, Vašingtonas Nacionālajā galerijā (ASV), Hokaido Modernās mākslas muzejā (Japāna), Luvras muzejā un GalerieNationale du Jeu de Paume Parīzē (Francija), Prado muzejā Madridē (Spānija), Laikmetīgās mākslas muzejā (MACRO) Romā (Itālija), Telavivas Mākslas muzejā (Izraēla), Nacionālajā muzejā Krakovā (Polija) un citur. Leha Majevska darbu ekspozīcijas vairākkārt rādītas Venēcijas biennālē.

Vairāk par mākslinieku: www.lechmajewski.com, www.themillandthecross.com.

0 komentāri

Komentāru nav