Decembrī notiks pirmais Rīgas Starptautiskais kinofestivāls

Decembrī notiks pirmais Rīgas Starptautiskais kinofestivāls
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Daļa no Rīgas Starptautiskā kinofestivāla organizatoru komandas
03-04-2014 A+ A-
Rīgas Starptautiskais kinofestivāls (RSKF) norisināsies no 2. līdz 12. decembrim, piedāvājot programmas gan skatītājiem, gan jomas profesionāļiem, tika pavēstīts ceturtdien,3. aprīlī, notikušajā preses konferencē. Ideju veidot šāda mēroga pasākumu motivēja tas, ka 13. decembrī Rīgā norisināsies Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija.

Festivālā kopīgi darbosies Latvijā pastāvošie kinofestivāli „Lielais Kristaps”, „Baltijas pērle” un „2Annas”, skatītājiem piedāvājot vairāk nekā 160 kinoseansu, savukārt kino profesionāļiem sagatavota plaša industrijas sadaļa.

„Latvijas Kinoproducentu asociācija jau teica, ka šāds liela mēroga festivāls reģionā vajadzīgs, kad rakstīja kino nozares stratēģiju,” par festivāla idejisko sākumu stāstīja producente Aija Bērziņa. „Festivāls būs iespēja no šā notikuma iegūt vairāk gan skatītājiem, gan nozares profesionāļiem,” pauda A. Bērziņa, norādot – redzot, cik daudz cilvēku Latvijas filmas noskatījušies televīzijā, kā arī to, cik apmeklēts iepriekš notikušais festivāls „Arsenāls”, jāsaprot, – kino ir nozīmīga kultūras dzīves daļa.

 

Festivālu rīko biedrība „Rīgas Starptautiskais kinofestivāls”, kurā kopīgam darbam apvienojusies Latvijas Kinematogrāfistu savienība, Latvijas Nacionālo filmu festivāls „Lielais Kristaps”, Rīgas Starptautiskais filmu festivāls „2Annas”, kinoaktieru festivāls „Baltijas pērle”, kā arī Latvijas Kinoproducentu asociācija.

„Paši redzat, ka nav taisnība teicienam, ka latvieši neko nevar izdarīt kopā,” nozares organizāciju sadarbību festivāla veidošanā komentēja producente A. Bērziņa.

Festivāla direktore Sonora Broka akcentēja, ka RSKF būs kā iesildītāji Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanai. „Festivālu plānojam rīkot arī turpmāk, vēl vairāk izvēršot gan festivāla programmu, gan industrijas sadaļu. Savukārt šoreiz akcentu liksim uz festivālu „Lielais Kristaps”.”

 

„„Lielā Kristapa” balvas šogad tiks piešķirtas Latvijas labākajām filmām un kino profesionāļiem jau 26. reizi. Konkursa programmu veidos nominācijas ieguvušās filmas, ko piešķirs profesionālo organizāciju un grupu veidotas ekspertu komisijas. Festivāla laikā konkursa filmas vērtēs un apbalvos starptautiska žūrija, kuras sastāvā pirmo reizi plānota arī Eiropas Kinoakadēmijas pārstāvju dalība.

Kā jaunums Latvijas skatītājiem būs iespēja balsot arī par sev tīkamāko Eiropas filmu.

Paralēli Latvijas un Eiropas kino profesionāļu radošās izpausmes varēs skatīt arī starptautiskā filmu veidotāju vizuālās mākslas darbu izstādē „Pekshot”,” pastāstīja festivāla „Lielais Kristaps” direktore Ieva Romanova, norādot, ka festivāla programma solās būt interesanta un konkurence – spēcīga. Viņa arī atgādināja, ka „Lielais Kristaps” tradicionāli notiek aprīlī, taču festivāla dēļ to nolemts pārcelt uz decembri. „Ja Rīgā rādīs labākās Eiropas filmas, tad jārāda arī Latvijas filmas,” festivāla „Lielais Kristaps” iekļaušanos RSKF pamatoja I. Romanova, akcentējot, – festivālā tiks akcentēts tas, ka Latvijas kino nozare ir daļa no Eiropas kino.

Festivāla „Lielais Kristaps” noslēguma ceremonija notiks 11. decembrī, savukārt Eiropas Kinoakadēmijas balvas tiks pasniegtas 13. decembrī. „Latiņa pacelta augstu, jo mūs salīdzinās gan Eiropas viesi, gan skatītāji,” piebilda Ieva Romanova.

 

Savukārt festivāls „Baltijas pērle” norisināsies divos cēlienos. Pirmais būs septembrī, kad skatītājam tiks piedāvāta daudzveidīga kino programma ar festivālam tradicionālajām kino naktīm, galvenokārt fokusējoties uz jaunāko Eiropas autorkino. Starp abiem festivāla cēlieniem kļūs zināmi Eiropas Kinoakadēmijas balvām nominētie darbi, kā arī tas, ar kuriem no tiem festivāls ir savus skatītājus jau iepazīstinājis.

Otrajā cēlienā – RSKF laikā – iecerēts atbilstoši kopprojekta iespējām izrādīt balvām nominēto filmu skati un retrospektīvu, kas veltīta tai kino personībai, kas šogad saņems Akadēmijas balvu par mūža ieguldījumu. Eiropas Kinoakadēmijas ceremonijas norises Rīgā dēļ skatītājus gaida tikšanās ar filmu aktieriem un veidotājiem.

Kā pavēstīja festivāla „2Annas” programmu direktore Anna Veilande-Kustikova, viņi RSKF ietvaros oktobrī rādīs programmu „Robežpārkāpēji”, savukārt decembrī piedāvās Latvijas nozīmīgo robežpārkāpēju filmu izlasi. „Bagātinot Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanu, sniegsim skatītājiem iespēju noskatīties sešpadsmit balvai nominētās īsfilmas. Tāpat industrijas sadaļas ietvaros organizēsim Eiropas scenāristu konferenci.”

Vēl RSKF producente A. Bērziņa atklāja, ka festivāla industrijas sadaļā tiks rīkotas meistarklases un lekcijas ar Eiropā atzītu režisoru un citu amata meistaru dalību. „Trīs no piecām dienām būs veltītas lekcijām un meistarklasēm, savukārt atlikušās divas – kopprodukciju tirgum. Šādi tiks veicināta Latvijas kino profesionāļu profesionālā izaugsme un pieredzes apmaiņa, kā arī veidoti jauni kontakti starptautiskas sadarbības aspektā.

Industrijas programmā ārvalstu producentiem prezentēs līdzfinansējuma iespējas Latvijas fondos, kā arī Latvijas un Rīgas priekšrocības, filmēšanu realizējot šeit.”

Mākslinieka Zigmāra Lapsas (viņš veidojis grafisko dizainu arī „Skaņu mežam” un citām kultūras iniciatīvām) veidoto RSKF vizuālo tēlu festivāla „2Annas” programmu direktore Veilande-Kustikova komentēja: „Tas simbolizē, kā vairāki kopā var darboties kino labā, bet gailis izvēlēts tādēļ, lai liktu aizdomāties par Rīgu. Tas parāda arī festivāla dalībnieku spēju cīnīties un būt drosmīgiem.”

Jāpiebilst, ka, ņemot vērā festivāla programmas apjomu, filmu skates norisināsies Rīgas kinoteātros, Rīgas Kino muzejā un, iespējams, arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Festivāla norisi atbalsta Kultūras ministrija, Rīgas dome, VKKF, nodibinājums „Rīga 2014”, Nacionālais Kino centrs.

0 komentāri

Komentāru nav