Vija Celmiņa mūsu zvaigznājā

Vija Celmiņa mūsu zvaigznājā
Foto no mākslinieces personiskā arhīva . Vija Celmiņa savā darbnīcā Ņujorkā, 1987. gads
Arta Vārpa, speciāli „Rīga 2014”
07-04-2014 A+ A-
No 12. aprīļa līdz 22. jūnijam Mākslas muzejā „Rīgas Birža” norisināsies viens no gaidītākajiem „Rīga 2014” notikumiem – latviešu izcelsmes amerikāņu mākslinieces Vijas Celmiņas personālizstāde „Dubultā realitāte”.

Tā būs amerikāņu mākslinieces Vijas Celmiņas pirmā personālizstāde Rīgā – pilsētā, kurā viņa piedzimusi un pavadījusi pirmos piecus dzīves gadus – līdz 1944. gadam, kad ar ģimeni devās bēgļu gaitās.

Droši var sacīt, ka gaidāmās izstādes vēriens ir Latvijā līdz šim nepieredzēts – redzēsim darbus no Ņujorkas Modernās mākslas muzeja, Vašingtonas Nacionālās mākslas galerijas, Sanfrancisko Modernās mākslas muzeja, Frankfurtes pie Mainas Modernās mākslas muzeja, Kartjē Mūsdienu mākslas centra Parīzē, Teita galerijas Londonā un Skotijas nacionālajām galerijām, Makī galerijas Ņujorkā, pašas mākslinieces darbu kolekcijas, un varam būt pagodināti, ka līdzās tiem varam eksponēt viņas darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, ASV vēstniecības Latvijā, kā arī Mūkusalas mākslas salona.

 

Personālizstādē būs skatāmi V. Celmiņas darbi, kas tapuši laika posmā no 1964. līdz 2014. gadam. Izstādes kuratore Elita Ansone, strādājot ciešā sadarbībā ar mākslinieci, ekspozīciju veidojusi daudzveidīgu, cenšoties pilnvērtīgi parādīt darbus, kas pārstāv Vijas Celmiņas mākslu dažādos periodos piecdesmit radošās darbības gadus. Tāpat izstādē būs skatāmas gleznas, skulptūras, objekti, zīmējumi grafīta un ogles tehnikā, kā arī iespiedgrafikas darbi – mecotintas, akvatintas, sausās adatas, oforta un kokgrebuma tehnikā.

 

Vijas Celmiņas atpazīstamība un pārliecinošā vieta amerikāņu mākslas elitē, darbi prestižāko muzeju kolekcijās un ekspozīcijās – tie ir skaļi vārdi, kas mums it kā atgādina to, ko paši varbūt neesam ieraudzījuši – Latvijā dzimusī Vija Celmiņa ir nozīmīga māksliniece pasaulē. Taču tas, kāds ir viņas mākslas vērtības noslēpums, kāda ir pati Celmiņa mākslas un dzīves redzējumā, – par to mums līdz šim ir bijis zināms ļoti maz.

Tikai sagaidot izstādi, nesen esam varējuši lasīt intervijas, kas pārsteidz gan ar sirsnību un atklātību, gan arī ar ļoti intelektuālu un niansētu skatījumu uz mākslas radīšanas procesu. Vijas Celmiņas personības vitalitāte un vienlaikus arī smalkums iedvesmo.

Esam dzirdējuši par Viju Celmiņu, nu jau arī lasījuši, ko viņa saka, taču neesam pieredzējuši viņas mākslu. Tādēļ gaidāmā personālizstāde, kā arī izdotais katalogs piedāvās ikvienam skatītājam un lasītājam Celmiņas mākslas pieredzi veidot.

„Radīts darbs turpina savu, neatkarīgu dzīvi šajā pasaulē. Tas patiesībā ir nedaudz biedējoši. Cilvēki tajā var saskatīt pilnīgi dažādas lietas, un tas ir pieņemami, jo darbs nav beidzies – tas turpina dzīvot. Un bieži notiek tā, ka darbs mirst, jo cilvēki ar to vairs nespēj saistīties,” māksliniece sarunā teikusi izstādes kuratorei Elitai Ansonei, kura, veidojot izstādi, vairākkārt viesojusies pie mākslinieces ASV, veicot rūpīgu viņas radošās darbības izpēti.

Zvaigznes, galaktikas un mēness virsma, okeāns, zirnekļa tīkls – tie ir Vijas Celmiņas darbu atpazīstamākie motīvi. Tēmas, kas pirmajā mirklī kārdina skatītāju piedalīties darba uztverē ar savām asociācijām, domām par bezgalību, cilvēka un dabas mērogiem.

Taču Celmiņa saka: „Jūra nav simboliska. Bet, ja cilvēki grib simbolismu, tad viņi to redz. Visur! Darbu nevar izstāstīt, tu vari stāstīt apkārt, veidot tādu kā smoke-ring (dūmu gredzenu – angļu val.) varbūt. Un tad beigās tas darbs pats cilvēkā ieiet vai neieiet. Darbos cilvēki grib sevi ieraudzīt, bet es viņus turu ārā. Tu nekā nezini par to kosmosu! Tā ir abstrakcija. Nekad neesam redzējuši kosmosu, un, ja mums nebūtu fotogrāfiju, vispār nezinātu, ka tas eksistē.”

 

Mākslinieces Vijas Celmiņas darbi ir kas cits nekā tajos redzamais. Viņai ir svarīga darba materialitāte – tas, kas radies uz papīra, ilgstoši un rūpīgi liekot punktiņu pie punktiņa. „Viju Celmiņu interesē atcerēšanās un vērīga skatīšanās. Viņai pašai patīk būt, cik vien iespējams, precīzai, un viņa provocē arī skatītāju iedziļināties sīkās detaļās,” secina izstādes kuratore.

Tādēļ arī izstādes nosaukums ir „Dubultā realitāte” – Vija Celmiņa neattēlo realitāti, bet veido īstenību no jauna. Attēls ir kaut kur mūsu prātā. Un māksliniece vēlas, lai skatītājs paliek šajā dubultajā realitātē.

Vijas Celmiņas personālizstāde būs svētki mums visiem, ilgi gaidīta satikšanās ar izcilu personību un izcilu mākslu, kas pieder pasaulei un arī mums.

Tādēļ izstādes rīkotāji aicina ikvienu interesentu piedalīties Celmiņas mākslas pieredzē, sekojot līdzi izstādei un ar to saistītajiem notikumiem!

Vairāk par Vijas Celmiņas izstādi „Dubultā realitāte” lasi mūsu portālā!

0 komentāri

Komentāru nav