Māris Briežkalns cer uz jaunas džeza zvaigznes parādīšanos

Māris Briežkalns cer uz jaunas džeza zvaigznes parādīšanos
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Festivāla „Riga Jazz Stage 2014” mākslinieciskais vadītājs Māris Briežkalns
04-04-2014 A+ A-
Sestdienas, 5. aprīļa, vakarpusē plkst. 19.00 kinoteātrī „Splendid Palace” tiks noskaidroti starptautiskā džeza mākslinieku konkursa „Riga Jazz Stage 2014” uzvarētāji. Cīņu par „Grand Prix” titulu, kā arī citām īpašajām balvām konkursā turpinās četri saksofonisti un astoņi vokālisti.

Sarunā ar mūsu kultūras portālu festivāla mākslinieciskais vadītājs Māris Briežkalns atzina, ka pēc 26 finālistu noklausīšanās (atgādināsim, ka festivāla pirmā diena norisinājās ceturtdien, 3. aprīlī) žūrija atzinusi – festivāla dalībnieku līmenis ir visnotaļ augsts.

„Esam izvēlējušies divpadsmit superfinālistus, kas sestdien uzstāsies finālā, tostarp arī Latvijas pārstāvji: saksofonisti Dāvis Jurka un Toms Rudzinskis, kā arī dziedātāja Kristīne Prauliņa. Finālā piedalīsies arī Zviedrijas, ASV, Lietuvas un citu valstu pārstāvji.”

Jāpiebilst, ka kategorijā „Vokāls” konkursa superfinālā sacentīsies Alīna Rostockaja no Krievijas, Aisa Kansu Tanrikulu no Turcijas, Isabella Lundgrēna no Zviedrijas, Lorēna Batlija no ASV, Malene Kegorda Lunda no Dānijas, Tamirs Grinbergs no Izraēlas, kā arī Vītaute Pupšīte no Lietuvas. Kā vienīgā vokāliste no Latvijas superfinālā startēs Kristīne Prauliņa, savukārt kategorijā „Saksofons” par uzvaru cīnīsies Batuhans Salliels no Turcijas, Makss Zengers no Somijas, kā arī abi saksofonisti no Latvijas – Dāvis Jurka un Toms Rudzinskis.

„Manuprāt, septiņpadsmit valstis, kas piedalījās konkursā, ir gana labs skatījums uz to, lai mēs redzētu, kā džeza mūzika attīstās pasaulē, ne tikai kādā vienā reģionā. Skaidrs, ka konkursa virsuzdevums ir atrast jaunos talantus, kas varētu piedalīties mūzikas dzīvē jau augstākā pakāpē,” rezumē M. Briežkalns, atklājot, ka šajā konkursā esot atrasti pāris labi saksofonisti, kuriem varot nākotnē prognozēt veiksmīgu karjeru. „Ļoti interesanta bija Krievijas pārstāve Alīna Rostockaja, kura žūriju pārsteidza ar interesanto priekšnesumu, kas bija balstīts uz tautasdziesmu motīviem folk jazz manierē, ko neviens negaidīja. Konkursā bija vēl citi pārsteigumi, un domāju, ka vismaz pāris fināla laureātus dzirdēsim gan „Rīgas ritmos”, gan citos festivālos.”

Lūgts komentēt šā gada tendenci – ka vokālistu žanrā šogad startēja ļoti daudzas skaistā dzimuma pārstāves –, Māris Briežkalns teic, ka džeza dziedātājas vienmēr pārsvarā bijušas dāmas. „Tiesa, pirmā konkursa uzvarētājs bija Intars Busulis, un pirmajā gadā konkursā piedalījās vairāk puišu, tostarp Gunārs Kalniņš un Jānis Stībelis.

Bet dāmu ir vairāk, un puiši džeza mūzikā vienmēr ir bijuši deficīts.”

Vēl M. Briežkalns atgādina, kas uzvarētājiem paredzēts balvās, neslēpjot – jā, tas ir viens no argumentiem, kādēļ jaunieši šajā konkursā tik labprāt piedalās. „Grand Prix ieguvējs abās nominācijās saņems 1500 eiro naudas balvu, otrās vietas ieguvējam būs 1000 eiro, trešās vietas ieguvējs saņems 700 eiro. Ir arī maestro Raimonda Paula 1000 eiro vērtā balva, turklāt savu favorītu maestro plānojot iesaistīt muzikālajos projektos. Tāpat laureāti tiks aicināti piedalīties „Rīgas ritmu” festivālā, gan Stokholmas džeza festivālā, gan Londonas klubā „606”, gan džeza klubā Stambulā. Arī festivāls „Saxophonia” savus favorītus aicinās piedalīties koncerttūrē un koncertos.” To stāstot, Māris Briežkalns akcentē, ka tieši koncertu piedāvājumi ir viena no svarīgākajām lietām jaunajiem māksliniekiem – tā ir iespēja piedalīties prestižos pasākumos visā pasaulē.

Konkursa uzvarētāju apbalvos rītvakar, un svinīgajai ceremonijai sekos jaunās, talantīgās mūziķes Čainas Mozesas koncerts. „Manuprāt, tie, kas ir tikuši finālā, jau savā ziņā ir uzvarētāji. Jā, 1. vieta ir viena, un tās ieguvējs varēs turpināt karjeru. Taču visiem finālistiem ir iespēja gūt panākumus – arī tāpēc, ka viņu profili ir pieejami „Riga Jazz” mājaslapā, kurai ir liels apmeklējums, turklāt mūzikas eksperti vēro un meklē jaunos talantus.”

Vai varam cerēt uz jaunas džeza zvaigznes parādīšanos pēc šā gada festivāla? „Noteikti!” ir pārliecināts festivāla mākslinieciskais vadītājs.

Visa aktuālā informācija par festivālu, kā arī uzvarētāju vārdi sestdienas vakarā būs pieejami „Riga Jazz Stage” mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav