Dzintars – dārgs un iekārojams. Modes dizainere Indra Salcēviča

Dzintars – dārgs un iekārojams. Modes dizainere Indra Salcēviča
Kaspars Garda, Rīga 2014
05-04-2014 A+ A-
„Dzintaram ir jāizskatās dārgam un iekārojamam, tas jāpiedāvā jaunā formā,” tā īsi pirms jauno modes mākslinieku konkursa „Habitus Baltija” skatēm sarunā ar „Rīga 2014” saka modes māksliniece Indra Salcēviča. Viņa darbosies konkursa žūrijā un vērtēs „Rīga 2014” notikuma – skates „Dzintara avangards” – veikumu.

Šis ir saspringts laiks modes māksliniekiem Rīgā – paralēli norisinās „Riga Fashion Week”, un Indra priecājas, ka viņai ir lieliska komanda, kas būšanu vairākās vietās vienlaikus padara par iespējamu. Mēs tiekamies Latvijas modes zīmolu showroom un konceptveikalā „8 Rooms”, kas kopš decembra atvērts „Galleria Riga” ceturtajā stāvā. Nedēļā, kad notiek „Riga Fashion Week” un „Habitus Baltija”, „8 Rooms” ir iepirkumu dienas – tiek prezentētas nākamā gada ziemas kolekcijas, norisinās tikšanās ar iepircējiem un presi, tiek kalti lieli plāni, kā Latvijas dizains un mode var kļūt par mūsdienu dzintaru – vērtību, kas tāpat kā kādreiz zelta vērtais, medainais, sacietējušais sveķu gabaliņš, veidotu jaunu Dzintara ceļu no Baltijas visā pasaulē.

 

Par „Habitus Baltija”, kas šogad notiek jau 14. reizi, Indra Salcēviča ir apmierināta – tas kļuvis starptautiskāks un plašāks, turklāt, pat salīdzinot ar pagājušo gadu, pamatīgi audzis – kā diena pret nakti, saka modes māksliniece.

„Šāda veida konkursi vienmēr ir labi un noderīgi, tie stimulē nozares attīstību,” uzskata Indra. Viņa apzināti vairījusies kaut nedaudz uzzināt kaut ko iepriekš par „Habitus Baltija” konkursa skatēs gaidāmajiem tērpiem un jaunajiem dizaineriem. Tad varētu zust objektivitāte, turklāt svarīgi ir skatīties visu kopā, saprast, kas ir radīts, un atrast atbilstoši nolikumam pasākuma uzvarētāju.

Īpaša skate būs šā gada jaunums – „Dzintara avangards”, kas ir „Rīga 2014” notikums un iekļauts tematiskajā līnijā „Dzintara ādere”. Šāda tēma ir radošs izaicinājums jaunajiem māksliniekiem, uzskata Indra Salcēviča, jo dzintars šobrīd nav īsti novērtēts.

„Mums tas ir bijis redzams ļoti eklektiskās, tautai tuvās lietās, etnogrāfiskā vizuālajā izpildījumā. Es skatos uz dzintaru kā materiālu – tagad ir arī dzintara audums un dzintara diegs – ar šo materiālu var strādāt! Gribētu, lai dzintars tiktu piedāvāts jaunā formā, lai tas nav tikai kulons vai krelles. Lai jaunie dizaineri būtu padomājuši ne tikai par dizainu, bet par materiālu un tā radošajām iespējām.”

„Vēlētos, lai dzintars izskatās dārgi un iekārojami. Šobrīd pieejamajās formās modernam mūsdienu cilvēkam tas tāds īsti nav. Tas jāietērpj citā veidolā, lai būtu piemērots citai paaudzei un domāšanai. Tas ir grūts uzdevums, bet to var izdarīt.”

„Gribu teikt, ka dzintaram vajadzētu būt dārgam nevis kā materiālam, bet izskata ziņā – tās ir divas dažādas lietas. Arī briljantu var pasniegt nebaudāmi – tā, ka tas izskatīsies kā lēta bižutērija. Ja tas ir nepareizajā formā, vietā un veidolā, briljants kļūst par bezgaumību,” precizē modes māksliniece un „Habitus Baltija” žūrijas pārstāve.

 

„Šobrīd dzintars, kādu to redzam juvelierizstrādājumos un suvenīru tirgotavās, izskatās eklektisks, tas piestāv linam un kundzītēm gados, bet nav piemērots jaunai sievietei, kas valkā, piemēram, „Qoo Qoo” legingus vai izvēlas „One Wolf” džinsus. Tajā brīdī, kad dzintaram kāds uzņēmīgs dizainers atradīs un ieraudzīs citādāku veidu, kā to pasniegt tā, ka tas izskatās dārgi, tad dzintars arī kā materiāls kļūs iekārots.”

„Jā, „Dzintara avangarda” skatē negribētu redzēt dzintaru tautastērpa interpretācijā. Es arī nevēlos redzēt dzintaru kā eklektisku vai bohēmisku puķu bērnu tamborēto jaciņu elementu. Tam jābūt lakoniskam, mūsdienīgam, interesantam, metroseksuālam..., lai tas ir dizainisks, lai tam ir vērtība,” pauž I. Salcēviča.

Viņa kā konkursa žūrijas pārstāve „Dzintara avangarda” skatē gaida jaunas asociācijas un meklējumus. Modes māksliniece cer, ka konkursanti būs spēlējušies ar dzintara dabīgo formu, meklējuši šajā dabiskumā jaunas faktūras: „Gribu redzēt pētniecisku darbu par materiālu kā tādu. Nevis – ā, dzintars, tātad oranžs, ok, tur arī mušas iesalušas vai iekaltušas…, lai tas ir inteliģenti, lai tas nav ķekša pēc, ikdienišķi. Es vēlos, lai dzintars rod jaunu formu, interpretāciju un jaunas spējas.”

Tieši darbs, izpēte, iedziļināšanās – tie būs faktori, ko Indra ņems vērā, sēžot žūrijas krēslā.

Viņa ir pārliecināta, ka „Habitus Baltija” skates, tostarp arī „Dzintara avangarda” skatē redzamās idejas, labi atspoguļos to, kā domā jaunā dizaineru paaudze, cik daudz iedziļinās lietās, ko dara.

„Manas paaudzes cilvēki ļoti pieturas pie vārda koncepcija, pēta materiālus un tēmas. Vēlētos redzēt šādu filozofiju, arī jaunā meklējumus konkursantu darbos. Pieļauju, ka šī skate varētu būt liels kokteilis – no ļoti labiem darbiem līdz tādiem, ka jābrīnās, kā vispār tādus esam pielaiduši,” sarunu noslēdz modes māksliniece.

„Habitus Baltija” skates notiek sestdien, 5. aprīlī. „Rīga 2014” notikums – skate „Dzintara avangards” sāksies plkst. 14.30. Skaties tiešraidi mūsu portālā!

0 komentāri

Komentāru nav