Atklās izstādi „Dzintars: mīti un zinātne” Medicīnas vēstures muzejā

Atklās izstādi „Dzintars: mīti un zinātne” Medicīnas vēstures muzejā
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
07-04-2014 A+ A-
Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas muzeju projektā „Dzintara ceļš Rīgā” otrais pieturas punkts būs Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, kur 15. aprīlī plkst. 16.00 atklās izstādi „Dzintars: mīti un zinātne”. Jau pašlaik Latvijas Dabas muzejā ir skatāma šā projekta pirmā pastāvīgā ekspozīcija „Dzintars laiku lokos”.

Dzintaru visos laikos apvijuši nostāsti par tā maģiskām īpašībām. Jaunajā izstādē būs atspoguļots dzintara maģiskais un racionālais izmantojums sadzīvē, ārstniecībā un rituālos, sākot no aizvēstures dzintara maģiskajiem rituāliem, caur viduslaiku misticismu un pirmajiem atklājumiem līdz mūsdienu zinātniskiem sasniegumiem dzintarskābes izmantošanā.

Izstādē varēs pārliecināties par t. s. saules akmens plašo izmantojumu un nezūdošo vērtību, kas saglabājusies gadsimtiem ilgi, transformējoties arvien jaunos veidos un zinātnes sasniegumos. No 19. gs. beigās Kuršu kāpās atrasto antropomorfo un zoomorfo dzintara figūriņu replikām līdz mūsdienu dzintarskābes ķīmiskai iegūšanai, no viduslaiku aptiekāru teiksmainajām zālēm ar dzintara pulveri līdz mūsdienu medikamentiem, uztura bagātinātājiem un dzintara diegam. Izstādē varēs apskatīt arī lietuviešu mākslinieku krāšņo dzintara kleitu, kas sver 4,6 kilogramus un ir bijusi eksponēta lielākajās modes pilsētās, bet tagad atceļojusi uz Rīgu. Tāpat ikviens varēs aptaustīt 2,1 kilogramu smagu dzintara gabalu. Apmeklētājus pārsteigs mākslinieka Voldemāra Johansona videoinstalācija.

Izstādē būs eksponēti materiāli no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, LU Akadēmiskās bibliotēkas, LU Latvijas vēstures institūta, Turaidas muzejrezervāta, Lietuvas mākslas muzeja, Palangas un Kaļiņingradas Dzintara muzeja un Itālijas Bazilikatas apriņķa arheoloģijas muzeja krājuma.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs ir viens no trim lielākajiem medicīnas vēstures muzejiem pasaulē, tajā atspoguļota medicīnas attīstības vēsture sākot no etnomedicīnas līdz mūsdienām.

Izstādi varēs apmeklēt no 16. aprīļa līdz 15. oktobrim. Ieejas maksa skolēniem – 0,71 eiro, studentiem, pensionāriem – 1,42 eiro, pārējiem – 2,85 eiro.

Eiropas kultūras galvaspilsētas muzeju projekta „Dzintara ceļš Rīgā” ietvaros, kurā piedalās Mākslas muzejs „Rīgas Birža”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Latvijas Dabas muzejs, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs un Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, kā arī galerija „Putti”, katrs no sava skatpunkta parādīs dzintara izcelsmi, vēsturi, identitāti un izmantojamību.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

0 komentāri

Komentāru nav