Sāksies 19. starptautiskais Baltijas baleta festivāls

Sāksies 19. starptautiskais Baltijas baleta festivāls
F64
Šovakar ar atklāšanas koncertu „Dvēseles stīgas” Rīgas dzelzceļa stacijā plkst. 17.00 tiks atklāts 19. starptautiskais Baltijas baleta festivāls.

Kā informēja festivāla vadītāja Lita Beiris, atklāšanas koncertā piedalīsies solisti no Latvijas Nacionālā baleta, deju grupa „Dzirnas” un baleta studija „Grande”. Beiris stāstīja, ka šis būs multimediāls projekts, kurā deju plānots papildināt ar videoprojekcijām. Viņa norādīja, ka uzvedums izskanēja jau kultūras pils „Ziemeļblāzma” atklāšanā, bet tagad to varēs redzēt daudz plašāka publika.

Jau ziņots, ka starptautiskajā Baltijas baleta festivālā būs pārstāvēti dažādi mākslas veidi.

Šogad programma būs gara un dažāda – paralēli deju uzvedumiem notiks meistarklases, izstādes atklāšana un kinoseansi.

Gaidītākais festivāla notikums būs galā koncerts 14. aprīlī Latvijas Nacionālajā operā (LNO), kas klasiskās un laikmetīgās dejas noskaņās Latvijas Nacionālajā operā pulcēs starptautisko baleta konkursu laureātus un pasaules deju kompāniju labākos solistus.

Baltijas baleta festivālu papildinās pianistes Diānas Zandbergas solokoncerts „Deja ar klavierēm” 10. aprīlī Latgales vēstniecības „Gors” Mazajā zālē, Rēzeknē, un 27. aprīlī Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē. L. Beiris norādīja, ka Zandberga atklās pārsteigumu, ka arī pianisti prot dejot.

Skatītājus Preiļu novada Kultūras centrā 10. aprīlī un LNO Jaunajā zālē 12. aprīlī pārsteigs laikmetīgās dejas kompānija „Opinion Public” no Briseles. Kompānijā darbojas pieci dejotāji, kuri savas profesionālās prasmes ir pilnveidojuši Bežāra baletā Lozannā. Beiris stāstīja, ka beļģu dejotājiem ir savs individuāls dejas stils, kur laikmetīgā horeogrāfija tiek veidota uz klasiskās dejas bāzes, uzvedumā atspoguļojot dažādus sabiedriskos procesus un cilvēku dzīvē nozīmīgas tēmas.

Barselonas flamenko deju kompānijas „Jesus Carmona&Cia” uzstāšanos varēs vērot 28. aprīlī Ventspils Teātra namā „Jūras vārti”, 29. aprīlī Rīgas Kongresu namā un 30. aprīlī Latgales vēstniecībā „Gors”. Beiris stāstīja, ka kompānijas galvenais solists un mākslinieciskais vadītājs Hesuss Karmona ir īpašs ar savu emocionalitāti, skatuves šarmu un tehnisko izpildījumu. „Jesus Carmona & Cia” trupa, dejotāji un mūziķi, uzstāsies ar divdaļīgu flamenko tematisko uzvedumu „Melnais un Baltais”. Izrādes horeogrāfija iekļauj dažādus flamenko stilus – „Trilla”, „Fandango”, „Farruca”.

14. aprīlī Valmieras kultūras centrā un 16. aprīlī Rīgas Kongresu namā uzstāsies Polijas Dejas teātris no Poznaņas ar izrādi „Četrdesmit” („Czterdzieści”). Izrādi ir iestudējis horeogrāfs Jū Stremgrēns (Jo Strømgren) no Norvēģijas.

„Četrdesmit” atspoguļo sievietes dzīves stāstu četrdesmit gadu garumā, atklājot šaubas, cerības, ilgas, cīņu, izvēli un negaidītus likteņa pavērsienus. Izrāde vienlaicīgi atspoguļo arī Polijas Dejas teātra četrdesmito gada dienu, atklājot notikumus, kas piedzīvoti šo gadu laikā.

Stremgrēns par izrādi stāstījis, ka dzīve ir rakstīta uz tūkstošiem lappušu un stāsts atkarīgs no tā, kādas lappuses, kurā brīdī izmantojam. Beiris norādīja, ka izrāde ir filozofisks skatījums par dažādām ikdienas tēmām. Viņa minēja, ka horeogrāfiju raksturo laikmetīgā deja apvienojumā ar izteiktiem klasikas elementiem.

18. aprīlī Rīgas Kongresu namā plānota Dānijas Deju teātra pasaules pirmizrāde „Melnais dimants” Tima Raštona horeogrāfijā. Dānijas kultūras institūta pārstāve Ilva Siņkēviča stāstīja, ka izrādē mēģinās parādīt dimantam piemītošās nokrāsas – no gaiši mirdzošas līdz piesātināti melnai. Dānijas Dejas teātris, kas dibināts 1981. gadā, ir lielākais laikmetīgās dejas teātris Dānijā. Kopš 2001. gada Raštons ir tā mākslinieciskais direktors un veiksmīgi turpina īstenot kompānijas uzsākto virzību – apvienot klasiskās tradīcijas ar laikmetīgo deju.

Paralēli deju uzvedumiem notiks meistarklases. 23. aprīlī Mencendorfa namā tiks atklāta Rīgas un Sanktpēterburgas mākslinieku darbu izstāde „Dārgumi. Veltījums Dž. Balančinam”. Sadarbībā ar Francijas Institūtu tiks izrādītas divas filmas par baletu. 9. aprīlī kinoteātrī „Splendid Palace” būs kinoprogramma „Francijas balets bez robežām uz lielā ekrāna”.

Festivāla mērķis ir bagātināt Latvijas kultūras dzīvi, iepazīstinot sabiedrību ar pasaules mēroga novitātēm dejas mākslas jomā.

Festivāla rīkotāji vēlas arī popularizēt baleta mākslu, atklājot tās daudzveidīgo mākslas garu, kas izpaužas horeogrāfijā, tehnikā, vēstījumā, mūzikas interpretācijā un emociju izklāstā. Festivālā tiek turpināts tā pamatprincips – radīt pieejamību profesionālai pasaules mēroga klasiskās un laikmetīgās dejas mākslai dažādām Latvijas sabiedrības grupām Rīgā un reģionos.

Starptautiskais Baltijas baleta festivāls pirmo reizi notika 1996. gadā. Kopš tā brīža festivāls iepazīstinājis Latvijas auditoriju ne tikai ar klasiskā baleta daudzveidību, bet atklājis arī avangarda dejas šarmu un pievilcību. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls „No klasiskas līdz avangardam” ir vienīgais baleta notikums Latvijā, kas skatītājiem piedāvā pasaules klases dejotāju, horeogrāfu, baleta teātru un kompāniju priekšnesumus, apvienojot klasiskās tradīcijas ar laikmetīgo skatījumu.

0 komentāri

Komentāru nav