Apbalvoti Rīgas bilžu grāmatu kvadriennāles „Attēlu stāsts” laureāti

Apbalvoti Rīgas bilžu grāmatu kvadriennāles „Attēlu stāsts” laureāti
Publicitātes foto / LNB
08-04-2014 A+ A-
Pagājušajā nedēļā vienlaikus ar starptautisko konferenci „Pasaule bilžu grāmatā” notika arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) rīkotā pirmā Rīgas bilžu grāmatu kvadriennāle „Attēlu stāsts”. Tajā, piedāvājot satura un dizaina koncepcijas līdz šim vēl nepublicētām grāmatām un cīnoties par grāmatas izdošanas iespēju Baltijas jūras reģiona valstu valodās, – piedalījās 45 mākslinieki no Dānijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas un Polijas.

Gan kvadriennāles, gan konferences galvenais uzdevums bija stiprināt saites grāmatu mākslas radīšanas jomā Baltijas jūras reģiona kaimiņvalstu starpā un rosināt māksliniekus veidot interesanta satura, dizaina un poligrāfiskā izpildījuma darbus.

Galveno kvadriennāles „Attēlu stāsts” balvu ieguva māksliniece no Maskavas – Jekaterina Silina. Viņas grāmatas „Laika zaglis” pieteikums bija izpelnījies žūrijas vislielāko atzinību. Laureāte saņēma finansiālu un organizatorisku atbalstu grāmatas izdošanai visu pasākuma dalībvalstu valodās, kā arī diplomu un simbolisko stikla balvu „Bilžu zilonis”.

Savukārt starptautiskās bērnu un jauniešu grāmatu valdes (IBBY) Latvijas sekcijas goda diplomu ārzemju māksliniekam saņēma lietuviešu māksliniece Marija Stanevičiūte par grāmatas „Putnubiedēkļa lidojums” pieteikumu – divām oriģinālilustrācijām un dizaina konceptu.

Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas žurnāla „Iespiedgrafika” balvu par vizuālo ideju grāmatai „Kurmītis un sudraba kurpes” saņēma māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja.

Pirmajā Rīgas bilžu grāmatu kvadriennālē „Attēlu stāsts” tika atklāta arī pavisam jauna nominācija – „Sajūtu balvas” – kas līdz šim nav izmantota nevienā pasaules ilustratoru konkursā. Šāda nominācijas ideja veido asprātīgu un priekpilnu konkurenci, kas palīdz vērtēt ilustrācijas, kā atskaites punktu izvēloties visas piecas cilvēka maņas.

„Taustes balvu” un SIA „Klippan-Saule” segu ieguva Svetlana Korotkova no Maskavas par ilustrācijām iecerētajai „Pasakai par mistkastnieku”.

„Dzirdes balva” un „Upe tuviem un tāliem” dāvana – Imanta Kalniņa 4. simfonijas plate aizceļoja uz Poliju pie Pāvela Pavlaka (Pawel Pawlak) par lokāmgrāmatas ieceri „Satiksmes sastrēgums”.

„Redzes balva” un SIA „Cherry Picking” košās lampiņas saņēma igauniete Katrīne Ērliha (Katrin Ehrlich) par spilgto un interaktīvo „Slīdstāstiņu” grāmatas ieceri.

„Smaržas balvu” pasniedza A/S „Dzintars” pārstāve Elīna Lukjanoviča, un tā pienācās polietei Barbarai Dziedzicai (Barbara Dziedzic) par grāmatu „Bobo”. Saldo „Garšas balvu” pasniedza A/S „Laima” pārstāve Rita Voronkova, kas šokolādes draugu ķēdes veidā nonāca pie latviešu mākslinieces Māras Viškas, par dizaina un ilustrāciju pieteikumu grāmatai „Baltais lācis”.

Kvadriennāles starptautisko žūriju vadīja Toins Deiks (Toin Duijx, Nīderlande) no Leidenes Universitātes, IBBY Nīderlandes nodaļas sekretārs; tajā piedalījās arī Vīve Nora (Viive Noor, Igaunija), Tallinas ilustratoru triennāles kuratore; mākslas vēsturniece, pieredzējusi starptautisko ilustratoru konkursu vērtētāja Anita Patina (Anita Patyna, Polija) no Vroclavas Mākslas akadēmijas; Arja Kanerva (Arja Kanerva, Somija), pieredzējusi izdevēja un bērnu grāmatu pētniece no Helsinkiem un latviešu māksliniece daudzu nacionālo un starptautisko ilustratoru konkursu laureāte Anita Paegle.

Kvadriennālei iesniegtos darbus digitālā formātā iespējams aplūkot LNB mājaslapas sadaļā „Foto” vai šeit.

„Attēlu stāsta” katalogu sagatavoja un veidoja mākslas vēsturniece Austra Avotiņa, bet dizaina autors ir Rauls Liepiņš. Tajā var iepazīties ar visu mākslinieku ideju piedāvājumiem – jaunām, līdz šim nepublicētām bilžu grāmatām. Katalogs būs pieejams LNB Bērnu literatūras centrā, Rīgā Tērbatas ielā 75, par vajadzību iegūt privātu eksemplāru jāsazinās e-pastā: picturestory2014@gmail.com. Tā tūkstoš eksemplāru tirāža bija iespējama kvadriennāles mecenāta Jelgavas Tipogrāfijas un „Arctic Paper Latvija” nesavtīgā atbalsta dēļ. Šis izdevums ceļos uz starptautiskajiem grāmatu gadatirgiem, kalpojot Baltijas jūras valstu grāmatu mākslas un poligrāfijas nozares attīstībai. 

Balvu, logotipa un citu bilžu grāmatu pasākuma vizuālās identitātes elementu dizaina autores ir Madara Lesīte un Marta Zariņa-Ģelze. Viņu darbs tika novērtēts kā ļoti veiksmīgs, to raksturo interesants un jauns skatījums uz apbalvošanas tradīcijām, kā arī pārsteiguma moments kvadriennāles simboliskā Bilžu ziloņa risinājumā.

Kvadriennāli rīkoja LNB sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014” un Latvijas Republikas Kultūras ministriju.

0 komentāri

Komentāru nav