Stūra mājā atklās izstādi „Draudzības (re)konstrukcija”

Stūra mājā atklās izstādi „Draudzības (re)konstrukcija”
Publicitātes foto . Daniela Fuksa un Geo Fuksa darbs
08-04-2014 A+ A-
Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros 1. maijā tiks atklāta starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde „Draudzības (re)konstrukcija”, kurā piedalīsies mākslinieki no Ukrainas, Vācijas, Kosovas, Islandes, Zviedrijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas. Izstāde veidota mijiedarbībā ar šā brīža vispārējo politisko kontekstu īpaši zīmīgā atrašanās vietā – bijušajā VDK ēkā jeb Stūra mājā Rīgā kā daļa projekta „STŪRA MĀJA. Lieta Nr. 1914/2014”.

Izstādē tiks aktualizētas un mākslinieciskiem paņēmieniem pētītas situācijas, kurās lielvaru pārstāvji noslēdz „draudzību” ar mazākām valstīm un sabiedrības grupām, kā tas notika, piemēram, PSRS lielajā „tautu draudzībā” vai ASV militārajā klātbūtnē Islandē. Šīm un citām situācijām katrai ir raksturīga īpaša sadzīves atmosfēra, kas pēdas atstājusi gan cilvēku mentalitātē, gan arī viņu apdzīvotajā vidē.

Daudzi no mākslas darbiem izstādē „Draudzības (re)konstrukcija” ir saistīti ar traumu, represiju un vardarbības tematiku, tajos atspoguļoti politiski notikumi, personiskas pieredzes un to mijiedarbība. Caur stāstījumu, ironiju un ziņkāri izstāde iesaistīs skatītājus, aicinot padomāt par šā brīža ģeopolitiskās situācijas sarežģītību, robežām un draudzības nozīmi.

Izstādē „Draudzības (re)konstrukcija” piedalās Daniels Fukss un Geo Fuksa (Daniel & Geo Fuchs, Vācija), Nikita Kadans (Nikita Kadan, Ukraina), Sandra Krastiņa un Kristaps Epners (Latvija), Albans Muja (Alban Muja, Kosova), apvienība „ORBĪTA” (Latvija), Tanels Randers (Tanel Rander, Igaunija), Spessi (Sigirtours Halbjernsons, Islande) & Ēriks Posers (Erik Pauser, Zviedrija), Nomeda un Ģedimins Urboni (Nomeda & Gediminas Urbonas, Lietuva), Jūhans Vernts un Monika Marklingere (Johan Waerndt & Monika Marklinger, Zviedrija) un Helēna Vikstrema (Helena Wikström, Zviedrija).

Izstādes kuratori ir mākslas zinātnieces Inese Baranovska un Aisa Sigurjonsdotira (Æsa Sigurjónsdóttir, Islande), Inga Lāce, Kārlis Vērpe un Kitija Vasiļjeva. Izstādi rīko biedrība „Mākslas telpa”.

 

Izstādes „Draudzības (re)konstrukcija” sadarbības partneris ir nodibinājums „Rīga 2014”; projektu atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Gētes institūts Rīgā, IASPIS (The International Artists Studio Program in Stockholm), Ziemeļvalstu Kultūras punkts, „ERGO”, „Kolonna” un „Arctic Paper”. Atsevišķi pasākumi tiek finansēti no Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentiem.

Papildu informācija pieejama izstādes mājaslapā, kā arī „Facebook”.

Par Eiropas kultūras galvaspilsētas projektu „Stūra māja. Lieta Nr. 1914/2014”: VDK ēka jeb Stūra māja Latvijas okupācijas piecdesmitgadē kļuva par totalitārās varas spilgtāko simbolu, un tā joprojām ir pagājušā – totālo karu, masu represiju un genocīda – gadsimta relikts 21. gadsimta Rīgā. 2014. gads ir īstais brīdis, lai mainītu Stūra mājas likteni, lai atvērtu durvis un saskartos ar ēkā ieslēgto pieredzi, likteņiem, tos pilnībā apzinoties, izprotot un pārradot.

Stūra māja būs atvērta no 1. maija līdz 19. oktobrim, piedāvājot apmeklēt Okupācijas muzeja iekārtoto ekspozīciju (ieeja bez maksas), ekskursiju „Čekas pagrabos” gida pavadībā un piecas izstādes – „Draudzības (re)konstrukcija”, „Latvieša koferis”, „Par spīti visam”, „10 lietu stāsti par cilvēku un varu” un „Liktens lietu muzejs”, kas no dažādiem skatpunktiem traktē cilvēka un varas attiecības pagātnē, kuras joprojām iespaido mūsu šodienas apziņu.

Papildu informācija par Stūra māju atrodama šeit.

0 komentāri

Komentāru nav