LMC piedāvā lekciju par skarbo stilu igauņu mākslā

LMC piedāvā lekciju par skarbo stilu igauņu mākslā
Nikolai Kormashov, gleznas fragments
08-04-2014 A+ A-
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā otrdien, 8. aprīlī, plkst. 18.00 notiks igauņu mākslas zinātnieces Kedi Talvojas lekcija „Skarbais stils – lakmusa papīrs mākslas vēsturē”, informēja Laikmetīgās mākslas centra informācijas un publicitātes speciāliste Anda Boluža.

K. Talvojas vieslekcija turpina Laikmetīgās mākslas centra aktivitāšu ciklu, kura uzmanības centrā ir Latvijas un citu bijušās Austrumeiropas valstu nesenās pagātnes un padomju perioda mākslas pārlūkošana laikmetīgā skatienā.

„Skarbais stils Igaunijā nekad nekļuva par tik spēcīgu tradīciju kā Krievijas vai Latvijas mākslā, tomēr arī Igaunijā 1950. gadu beigās un 1960. gadu sākumā tika radīti daudzi mākslas darbi, kuros saskatāmas skarbā stila iezīmes.

Tie varēja būt specifiski motīvi – pīppauzes, zvejnieki vai rūpnīcu strādnieki, nākot no vai dodoties uz darbu, jauni celtnieki būvlaukumos –, kompozicionāli paņēmieni, piemēram, figūras, kas attēlotas bildes priekšplānā kustoties vai sastājušās rindās, vai darbā paustais emocionālais noskaņojums – skarbums.

„Apzīmējums „skarbais stils” igauņu mākslas zinātnieku darbos joprojām tiek lietots reti. Un, pat ja tas tiek izmantots, tas vairāk funkcionē kā instruments izslēgšanai vai nošķiršanai. Skaidrs, ka skarbais stils ir pārejas fenomens – pārāk „sovjetisks”, lai tiktu akceptēts kā „mūsu” mākslas vēstures daļa, un tajā pašā laikā radies pārāk liberālā laika periodā – vismaz šķietami, lai tiktu attaisnots ar totalitāra režīma nospiedošo dabu. Skarbā stila gadījums, šķiet, darbojas ļoti labi kā lakmusa papīrs, lai analizētu un izjautātu novērtējuma kritērijus mākslas vēstures rakstīšanas procesā,” stāsta K. Talvoja.

Kedi Talvoja ir igauņu mākslas zinātniece un kuratore. Viņa Igaunijas Mākslas akadēmijā izstrādā doktora disertāciju, pētot mākslas diskursa izmaiņas agrīnā Hruščova „atkušņa” periodā.

No 2002. līdz 2010. gadam strādājusi „KUMU” mākslas muzejā Tallinā, vadot un esot kuratore padomju perioda mākslas programmai, organizējusi arī lekcijas un filmu skates. Kopš 2002. gada lasa lekcijas par Igaunijas mākslu padomju periodā Igaunijas Mākslas akadēmijā. No 2001. gada līdz 2003. gadam vadījusi pārraidi „Mākslas stacijas” radio „Klasika”.

Kedi Talvojas vieslekcija notiek lekciju programmas „LMC vakarskola” laikā, uzmanību vēršot uz aktuāliem mākslas un teorijas jautājumiem. Programmu vada mākslas zinātniece Ieva Astahovska un filozofs Kārlis Vērpe, un tās fokuss ir nozīmīgu, aktuālu norišu un tekstu par laikmetīgo mākslu iepazīšana, lai stiprinātu kritiskās domāšanas un diskusijas attīstību Latvijas mākslas vidē.

Lekcija – angļu valodā. Tās apmeklējums ir bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav