Sīmaņa glezna. Filmas „Escaping Riga” recenzija

Sīmaņa glezna. Filmas „Escaping Riga” recenzija
Publicitātes foto . Kadrs no filmas „Escaping Riga”
Kristīne Matīsa, „Kino Raksti”
Ārkārtīgi grūti rakstīt par Dāvja Sīmaņa jauno filmu „Escaping Riga”. Gribētos, protams, savērpt kaut ko konģeniālu, bet tas visdrīzāk nebūs iespējams, jo patiesībā ir pat naivi mēģināt vārdiem aprakstīt kaut ko, kas tik ļoti ir kino.

Sākot jau ar izejas punktu – tā nav ne spēlfilma, ne dokumentāla filma, tas vienkārši ir kino, un Dāvis Sīmanis šajā substancē peld tik organiski kā paša izveidotā kosmosā, turklāt „peld” apzināti un mērķtiecīgi, nevis bezsvara stāvoklī kājas un rokas bezjēdzīgi kūļādams.

It kā jau sen zināms, ka kino ir vizuāla māksla, bet sen nebija gadījies redzēt, ka kāds šo apgalvojumu tiešām arī prot tik uzskatāmi pierādīt. Filma „Escaping Riga” ir ārkārtīgi gleznieciska (neskatoties uz savu melnbalto konsekvenci vai arī tieši tās dēļ) – pirmkārt, jau tīri tehniski, ar savu samtaini graudaino attēlu, ar permanento pustumsu un rūpīgi stilizētajiem starptitriem.

Un arī saturā šī filma ir drīzāk glezna, nevis dokuments – lai arī stāsta pamatā it kā ir divu konkrētu cilvēku dzīvesstāsti.

Tomēr jāapbēdina skatītājs, kurš varbūt vēlēsies te uzzināt kaut ko skaidru un nepārprotamu par Sergeja Eizenšteina vai Jesajas Berlina biogrāfiju. Filmā ir nevis viņu biogrāfijas, bet dzīve – tāda, kāda tā ir un paliek atmiņā un sajūtās, pieskārienos un emocijās, nevis arhīvu personiskajās lietās un vēstures annālēs; te, tāpat kā īstajā dzīvē, šķietamiem sīkumiem bieži vien ir daudz būtiskāka nozīme nekā tradicionālajiem „biogrāfijas ceļa stabiem”.

Man šķiet, gan šajā, gan jau iepriekšējās Dāvja Sīmaņa filmās atslēgas vārds ir brīvība. Lidojuma, peldējuma vai gleznojuma brīvība, kuru var sasniegt tikai tas, kurš perfekti pārvalda, pirmkārt, to materiālu, kuru izvēlējies savam lidojumam; otrkārt, visus nepieciešamos izteiksmes līdzekļus un paņēmienus; treškārt, pats sevi – savas ķermeņa un prāta kustības.

Filma kinoteātros no 11. aprīļa.

0 komentāri

Komentāru nav