Maija Kovaļevska un franču zvaigznes Siguldas Opermūzikas svētkos

Maija Kovaļevska un franču zvaigznes Siguldas Opermūzikas svētkos
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Operzvaigzne Maija Kovaļevska
Jau informējām, ka no 1. līdz 3. augustam norisinās XXII Siguldas Opermūzikas svētki, kas sola krāšņu muzikālu programmu, turklāt šogad ir viens no Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas lielākajiem muzikālajiem notikumiem. Tādēļ trešdien, 9. aprīlī, notikušajā preses konferencē svētku rīkotāji žurnālistus iepazīstināja ar šīs vasaras iecerēm. Neapšaubāmi par svētku kulmināciju solās kļūt Bizē operas „Karmena” iestudējums 2. augusta vakarā Siguldas pilsdrupu estrādē.

Siguldas novada Kultūras pārvaldes vadītāja Jolanta Borīte atzina: „Manuprāt, tieši 2014. gads, kad Sigulda ir Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas vienīgais un oficiālais partneris, ir loģiski, ka uzņemamies saistības un atbildību, lai varētu Opermūzikas svētku klausītājiem piedāvāt ļoti bagātīgu un kvalitatīvu programmu. Mūsu uzstādījums ir panākt, lai šogad Siguldā atgrieztos opermūzikas svētku cienītāju tūkstoši, un pievērst šim notikumam lielāku starptautisku uzmanību.”

 

J. Borīte arī atgādināja, ka Siguldas pašvaldība paralēli Daiņa Kalna piedāvātajai svētku programmai gādās papildu programmu, kas norisināsies Jaunās pils dārzā, tādējādi apdzīvojot visu pils kompleksu: izstādes, mazās koncertu formas, mākslas performances, piesaistot cilvēkus, kas varbūt nav tiešie Opermūzikas svētku apmeklētāji – ar vēlmi, ka varbūt kādu dienu viņi kļūs par opermūzikas klausītājiem. „Siguldas Opermūzikas svētki notiek brīvdabā, tādēļ šogad turpināsim pērn iesākto darbošanos starptautiskajā projektā par pasākumu ietekmi uz kultūras mantojumu, piedāvājot cilvēkiem izvēlēties dažādus veidus, kā nokļūt uz svētkiem. Tāpēc arī šogad sadarbībā ar „Pasažieru vilcienu” tiks norīkots speciāls vilciens, kas cilvēkus no Rīgas atvedīs gan uz izrādi, gan naktī nogādās atpakaļ uz Rīgu.

Arī šogad piedāvāsim dažādas alternatīvas, liekot saprast, ka opera nav tik ļoti elitāra un nesasniedzama; tā ir pieejama ikvienam. Jo Opermūzikas svētki ir īsts brenda pasākums Siguldai.”

„Pašlaik norit spraigs un nopietns darbs, gatavojoties Siguldas Opermūzikas svētkiem. Iespējams, šā gada svētki, kas notiks jau 22. reizi, būs paši grandiozākie un greznākie, kādi bijuši iepriekš,” pauda Siguldas Opermūzikas svētku organizētājs Dainis Kalns. Viņš atzina, ka, rīkojot šādu pasākumu, galvenais ir nebaidīties no lieliem mērķiem.

 

„Tādēļ šogad radās ideja Siguldas Opermūzikas svētkos uzvest Žorža Bizē „Karmenu”. Līdz šim ir bijis tā – ja kāds mākslinieks galā koncertā gūst milzīgu klausītāju atzinību, secinu, ka šim dziedātājam nākamajā gadā ir jāveido izrāde. Divus gadus Siguldas skatītājus saviļņoja franču operdziedātāja Klementīna Margēna, tādēļ jūtos patiesi laimīgs, ka šogad viņa starp Siguldu un Zalcburgu priekšroku deva tieši Siguldai, „Karmenas” iestudējumā dziedot galveno lomu. Esmu secinājis, ka franču mūzika vislabāk skan, ja to izpilda augstvērtīgi franču vokālisti, tādēļ Hosē lomā dzirdēsim izcilo vjetnamiešu izcelsmes franču baritonu Felipi Do, kurš jau ticis nodēvēts par fenomenālas balss īpašnieku, bet Eskamiljo lomā – tenoru Pjēru Īvu Privo.”

 

Taču par vislielāko dāvanu Opermūzikas svētku apmeklētājiem Dainis Kalns min faktu, ka pilnīgi negaidīti un necerēti Mikaēlas lomu piekritusi dziedāt mūsu pašu operzvaigzne Maija Kovaļevska, kura šobrīd ir pasaulē izcilākā Mikaēlas lomas atveidotāja.

Izrādē spēlēs Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un festivāla koris, diriģents – Vladimirs Kiradžijevs.

Režisors Edmunds Freibergs, kurš pašlaik strādā pie iestudējuma koncepcijas, atklāja, ka viņam pašam šī izrāde arī bijusi liktenīga – tā bijusi pirmā opera, ko viņš kā pusaudzis ar Laimu Andersoni-Silāri un Kārli Zariņu galvenajās lomās savulaik skatījies mūsu operteātrī, turklāt bijis bezcerīgi iemīlējies Laimā Andersonē. „Tagad man pašam jāiestudē „Karmena”. No vienas puses, uzdevumi, gatavojot iestudējumu Siguldai, nav viegli – tās ir dažas dienas, un izveidot pilnvērtīgu uzvedumu nemaz nav vienkārši, jo solisti nāk ar savu koncepciju, sagatavotām lomām un izpratni.

 

Tādēļ viens uzdevums režisoram ir sagatavot skatuvi, lai grandzvaigznes varētu izpausties. No otras puses, iestudēt „Karmenu” nav viegli tādēļ, ka šī izrāde ir „aplipusi” ar ļoti daudziem priekšstatiem, ir variēta, daudz iestudēta,” stāsta E. Freibergs, akcentējot, – viņaprāt, šī izrāde uzdod ļoti daudz mīklu. „Karmenai ir frāze: „Ja es mīlu, tad piesargies”, tiešākā tulkojumā – „sargi sevi!”.

Un vēl, manuprāt, Karmenu līdz galam nevajag atminēt; viņas pievilcība ir tieši tajā noslēpumā, ko vārdos nemaz nevar nosaukt. Tādēļ tieši to man gribētos iekodēt kā izrādes tēmu – cik nu tas būs iespējams. Tā ir Karmenas prasība pēc bezkompromisa mīlestības, kurai cilvēks ir gatavs ziedot pilnīgu visu. Viņa pati ir šādas mīlestības meklējumos.”

Otra tēma, kas režisoram šķiet interesanta, – milzīgais paradokss, ka liela, neparasta, spēcīga mīlestība var pārvērsties iznīcinošā un nāvējošā melnā kaislībā. „Trešā lieta, kas man šķiet saistoša, – par Mikaēlu, kura man lielākoties iestudējumos ir kritusi uz nerviem. Vienmēr ir šķitis: kāpēc viņa ir mazliet nelaimīga, kāpēc viņas mīlestība ir mazliet rimta? Kāpēc viņai nevar būt tādas pašas emocijas un tikpat dziļa un kaislīga mīlestība kā Karmenai? Tādēļ man liekas, ka Maijas Kovaļevskas piedalīšanās šajā izrādē ir lielais vinnests, jo – ja ir viena dziedātāja, kura Mikaēlu var nodziedāt pilnasinīgi, tikpat mīlošu un valdzinošo kā Karmena, tā ir Maija, un tā šai izrādei būtu ļoti interesanta nianse.” Tādēļ režisoram E. Freibergam, iestudējot „Karmenu”, šķistu interesanti atrast kādu niansi, pagriezienu skatpunktā uz vienu vai otru tēlu, īpaši laikā, kad iestudējums jāsagatavo pāris dienās un nevar meklēt mēnešiem ilgi.

 

Tērpus „Karmenas” iestudējumam veidos kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, kura pastāstīja, ka scenogrāfs Aigars Ozoliņš dekorācijas gatavos, iedvesmojoties no Pikaso grafikām. „Tādēļ svarīgs bija jautājums, kādu veidosim Karmenai fināla kleitu – baltu, melnu vai sarkanu? Apspriežot gaismojumu un fonu, izlēmām – sarkana, ar spāņu ķemmi, lakatu un visu, kas tur piederas. Man šķiet, ka tā ir tāda klasiska vērtība.” Veidojot kostīmus, I. Kundziņa atzīst, ka nepieturēsies pie konkrēta gadsimta vai gadskaitļa, jo, tāpat kā scenogrāfs izmanto Pikaso grafikas, gan spāņu mežģīnes, man arī kostīmos būs detaļas, kas raksturo tēla būtību. „Pašlaik studēju toreadora kostīmus, kas ir ārkārtīgi interesanti, tā ka precīzākie varētu būt toreadora kostīmi.”

Atgādināsim, ka XXII Siguldas Opermūzikas svētki sāksies 1. augustā plkst. 19.00 Siguldas Jaunās pils dārzā ar svētku uvertīru – ieskaņas koncertu „No latviešu līdz pasaules klasikai”. Koncertā muzicēs pianists Gints Bērziņš, vijolnieks Raimonds Ozols, jaunais un talantīgais baritons Kalvis Kalniņš, klarnetes virtuozs Mārtiņš Circenis un citi mākslinieki. Pagaidām gan koncerta programma atklāta netiek, taču, kā solīja Gints Bērziņš, patīkamu pārsteigumu netrūkšot.

Šogad īpaši padomāts par bērniem: viņi 2. augustā kopā ar visu ģimeni tiek gaidīti uz muzikālo uzvedumu „Sapņu zirgs” Siguldas pilsdrupu estrādē. Kā šodien uzsvēra uzveduma māksliniece Anita Znutiņa, tā ir zelta vērta ideja – piedāvāt bērniem opermūzikas iestudējumu, jo „tie bērni, kas redzējuši kaut ko tik labu, diez vai stāvēs „spaisa” rindās”. Iestudējumā, kuru veido režisore Laila Kirmuška, vienkopus būs redzamas dažādu mehānismu lelles: marionetes, planšetlelles, spieķu lelles. „Starp citu, katram cilvēkam ir savs sapņu zirgs. Mēs jau viņus neredzam, bet viņi ganās tepat, mūsu domu pļavās,” akcentē uzveduma veidotāji, atklājot, ka izrādē neparastā ceļojumā ar Sapņu zirgu dosies aktieri Dace Vītola, Santa Didžus, Dana Lāce, Edgars Lipors, Anrijs Sirmais un Valdis Vanags. „Vēl uzveduma bonuss ir tas, ka šeit vienkopus būs dzirdamas pazīstamu latviešu komponistu – Valda Zilvera, Renāra Kaupera, Valta Pūces, Mārtiņa Brauna, Raimonda Paula – dziesmas,” stāsta A. Znutiņa. Iestudējumā piedalīsies arī Lilijas Liporas vadītās dejas teātra kompānijas „Stars Well” dalībnieki.

Savukārt 3. augustā notiks Siguldas Opermūzikas svētku galā koncerts, kas būtu dēvējams par „zvaigžņu lietu” – tajā piedalīsies Latvijā jau dzirdētais Vitorio Vitelli (Itālija), Iano Tamara (Gruzija), Felipe Do un Pjērs Īvs Privo (abi – Francija), Krišjānis Norvelis (Latvija), par vīrišķīgākās balss īpašnieku dēvētais LNO solists Rihards Mačanovskis, Olga Jakovļeva, kā arī argentīniešu tenors Marčello Alvarezs (viņa dalība esot apstiprināta teju par 90 procentiem).

Vairāk informācijas par Siguldas Opermūzikas svētkiem var atrast šeit.

 

0 komentāri

Komentāru nav