Rīgas Kino muzeja projekts „Kino trofejas” – 40. un 50. gadu filmas

Rīgas Kino muzeja projekts „Kino trofejas” – 40. un 50. gadu filmas
Publicitātes foto/Rīgas Kino muzeja arhīvs . Kadrs no filmas „Mana sapņu meitene”
10-04-2014 A+ A-
Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā norisināsies Rīgas Kino muzeja projekts „Kino trofejas”, kas būs atskats uz kino izrādīšanu un skatīšanos 1940. un 1950. gados Rīgā. No 23. aprīļa Rīgas Kino muzejā būs iekārtota izstāde par kinoteātru repertuāru un skatītāju atmiņām par kino apmeklēšanu, savukārt kinoteātrī „Splendid Palace” no 24. līdz 30. aprīlim tiks izrādīta programma ar filmām, kas bija kinorepertuārā šajā laikā.

Četrdesmitajos un piecdesmitajos gados Latvijā kino apmeklēšana bija ļoti populārs brīvā laika pavadīšanas veids. Bija mainījusies valsts iekārta, ienesot izmaiņas arī kinorepertuārā. Padomju filmu lielajā īpatsvarā skatītāju prātus satrauca rietumvalstīs tapušas „trofeju filmas” – Padomju Savienības salaupītās filmas, kas tika atvestas no Vācijas – gan vācu, gan arī itāliešu, austriešu, amerikāņu un citu ražojumi. Cilvēku stāstos kara laika un pēckara gadu ikdienas dzīve cieši savijas ar kino apmeklēšanas norisēm, tajos parādās jaunības entuziasms un filmu radītās iluzorās realitātes nianses. Izstāde Kino muzejā vēstīs par kinorepertuāru un kino apmeklētājiem Latvijā šajā laikā, parādot atmiņas – gaistošākās, bet arī personiskākās liecības par aizgājušo laiku.

 

Savukārt filmu programma kinoteātrī „Splendid Palace” būs četrdesmito un piecdesmito gadu Rīgas kinorepertuāra rekonstrukcija. Tajā būs atspoguļota plašā tematiskā amplitūda – no vācu izklaides filmām, eksotiskām darbības vietām, iemīļotām ekrāna zvaigznēm līdz pat Staļinu cildinošiem darbiem.

Filmu programma tiks atklāta ar vienu no tā laika populārākajām „trofeju filmām” – „Mana sapņu meitene” (Vācija, 1944), krāšņu mūziklu ar ekrāna elku Mariku Reku galvenajā lomā.

Franču dziedātājs un aktieris Īvs Montāns būs redzams divās filmās – Anrī Žorža Kluzo spriedzes trillerī „Maksa par bailēm” (Francija, 1957) un dokumentālajā filmā „Dzied Īvs Montāns” (1957). Muzikālās krievu filmas pārstāvēs „Jautrie zēni” (PSRS, 1934), „Teiksma par Sibīrijas zemi” (1947) un citas. Ģimeņu auditorijai tiks izrādīta specefektiem un piedzīvojumiem pilnā fantāzijas filma „Bagdādes zaglis” (Lielbritānija, 1940).

Pirms filmām sadarbībā ar Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu tiks rādīts kinožurnāls – gluži kā toreiz. Kinožurnāla sižetos būs redzami aktuāli notikumi tā laika sabiedriskajā un politiskajā dzīvē – pirmās trolejbusa līnijas, Akmens tilta un Ļeņina pieminekļa atklāšana Rīgā, televīzijas pārraižu uzsākšana un citi jaunumi. Filmas tiks rādītas 35 mm kinokopijās, sadarbojoties ar citu valstu kino institūcijām – Fridriha Vilhelma Mūrnava arhīvu, Igaunijas kino arhīvu, Boloņas sinematēku u.c.

Ar pilnu filmu programmu var iepazīties Kino muzeja mājaslapā, savukārt 14. aprīļa programma drukātā formātā bez maksas būs pieejama kinoteātrī „Splendid Palace” un Rīgas Kino muzejā.

Biļetes uz filmu programmu jau tagad iegādājamas kinoteātra „Splendid Palace” kasē un internetā.

Biļešu cenas: 4 eiro, studentiem, skolēniem, pensionāriem – 3 eiro. Abonements uz 5 filmām: 16 eiro, studentiem, skolēniem, pensionāriem – 12 eiro.

Projekts tiek īstenots ar Kultūras ministrijas, Rīgas domes finansiālu atbalstu un sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014”, Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu, Gētes institūtu Rīgā, Francijas Institūtu, Itālijas vēstniecību Latvijā, Krievijas Federācijas Valsts kino fondu, Igaunijas Kino arhīvu.

Projekta kuratore ir Zane Balčus.

0 komentāri

Komentāru nav