Ciklu „Māksla un Pirmais pasaules karš” noslēgs lekcija par kino

Ciklu „Māksla un Pirmais pasaules karš” noslēgs lekcija par kino
Kaspars Garda, Rīga 2014
10-04-2014 A+ A-
Noslēdzot lekciju ciklu „Māksla un Pirmais pasaules karš”, ceturtdien, 10. aprīlī, plkst. 15.00 mākslas muzejā „Rīgas Birža” norisināsies lekcija „Kino mobilizācija Pirmajā pasaules karā – Francijas piemērs”.

Kā informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja reklāmas un informācijas darba kuratore Nataļja Sujunšalijeva, lekciju lasīs jaunās „Sorbonas-Parīze 3” universitātes kino vēstures lektors, franču kino Pirmā pasaules kara un starpkaru perioda speciālists Lorāns Verejs (Laurent Véray).

Lekcija veltīta Pirmā pasaules kara atspoguļojumam Francijas kino, parādot tā attēlojuma evolūciju kara gados.

Pēc vispārējas mobilizācijas 1914. gada augustā, kas iztukšoja studijas, profesionāļi pakāpeniski reorganizējās un bez īpašām oficiālām norādēm sāka patriotisku filmu veidošanu. Tā, iedvesmojoties no 19. gadsimta kara attēlojumiem glezniecībā, tapa darbi, kas Limjēru filmu stilā slavināja nācijas talantus. Šī kino produkcija, kas strauji pieauga līdz 1916. gadam, bet pēc tam, nedaudz samazinoties, atkal piedzīvoja izaugsmi 1918. gadā un 1919. gadā, ir „kultūras karu”, tā laika personību sarežģītās „pretkara” attieksmes un piekoptās konfliktu atspoguļojošās prakses sastāvdaļa.

Tā kā neviens no režisoriem nebija reāli piedzīvojis kauju šoku, tad viņu redzējums, tāls no realitātes, tomēr atbilda tādām tradicionālajām vērtībām kā gods, patriotisms un varonība. Leons Perē, kas ir viens no redzamākajiem šajā jomā, 1915. gadā piedāvāja filmu „Une Page de gloire”, kas vēl bija tuva 1870. gada kara ikonogrāfijai.

Deivida Vorka Grifita, Sesila B. Demila u. c. filmas, kuras daži Francijā sāka iepazīt 1916. gadā, iezīmēja nozīmīgu evolūciju. Amerikāņu kinoprodukcijas mūsdienīgums mainīja redzējumu Francijā un neatgriezeniski pārveidoja tās kino, liekot pamatus tā sauktajām kara filmām.

Lekcija notiks franču valodā ar tulkojumu latviešu valodā. Tās apmeklējums – bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav