Blūzs ir visa sakne. Normunds Kalniņš par Eiropas blūzu Rīgā

Blūzs ir visa sakne. Normunds Kalniņš par Eiropas blūzu Rīgā
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Normunds Kalniņš (no kreisās) un Eiropas Blūza savienības prezidents Tomass Rūfs
10-04-2014 A+ A-
„Blūzs ir vienkāršs kā kvadrāts, blūzs ir visa sakne,” šādus vārdus starptautiskā konkursa „European Blues Challenge” priekšvakarā sarunā ar „Rīga 2014” portālu saka Normunds Kalniņš – viens no Latvijas blūza aprindu zināmākajiem cilvēkiem, Latvijas Blūza atbalsta biedrības pārstāvis, Siguldas blūza festivāla organizators.

Rīga – Eiropas blūza galvaspilsēta vismaz uz pāris dienām. Tas nav pārspīlēts apgalvojums, bet absolūta patiesība. Jo šajā nedēļas nogalē pulcēsies visi Eiropas blūza skaļākie vārdi – gan daudzsološi mūziķi no 18 valstīm, kas piedalīsies konkursā „European Blues Challenge” (EBC), gan izdevēji, gan festivālu un koncertu rīkotāji, gan žurnālisti. Turklāt vēl pirms konkursantu koncertiem ceturtdienas vakarā „Bites Blūza klubā” notiek Latvijas blūza showcase, tikšanās ar ārvalstu izdevējiem utt.

„Šeit būs viss Eiropas blūzs, būs pārstāvēti lielākie Eiropas blūza mediji – gan no Lielbritānijas, gan Vācijas, gan Zviedrijas un citām Eiropas valstīm.

Būs arī pārstāvji no „Vienna Blues Spring”, kas ir miljonu pasākums,” stāsta Normunds Kalniņš. Viņš arī piebilst, – mūsu, Latvijas Blūza atbalsta biedrības, pienesums šajās dienas ir aptuveni 400 vietu nodrošinājums dažādās Rīgas viesnīcās, 120 sēdvietu nacionālajā aviokompānijā.

Interviju ar Eiropas Blūza savienības prezidentu Tomasu Rūfu lasi šeit!

Ikgadējais konkurss un blūza profesionāļu saiets aizsācies 2010. gadā Berlīnē, Rīga šim notikumam izvēlēta, pateicoties Latvijas Blūza atbalsta biedrības pieteikumam. Jau zināms, ka nākamgad „European Blues Challenge” notiks Briselē.

Ceturtdiena, 10. aprīlis, ir diena, kad Rīgā ierodas visi pasākuma delegāti un akreditētie mediji, bet 11. un 12. aprīlī „Sapņu fabrikā” notiks atvērtie konkursa koncerti, kuros rīdziniekiem tiks piedāvāts šā brīža Eiropas augstākās raudzes blūzs.

„Šis nav pasākums, uz ko ieradīsies desmitiem tūkstošu apmeklētāju, bet blūza auditorija ir stabila un uzticama, ” teic Normunds Kalniņš. Viņš akcentē, – blūzs nav masu produkcija kā popmūzika, un it īpaši Latvijā vēl kā žanrs ir jāreklamē. Tomēr pati mūzika ir vienkārša – „ikviens rokmūziķis ir sācis ar blūzu.”

Vai eiropieši ir spējīgi „līdz kaulam” izprast blūzu un to nospēlēt, ja mums tas nav asinīs? Tā tomēr ir izteikta Amerikas kultūras sastāvdaļa. Normunds Kalniņš iebilst: „Blūzs, tieši tāpat kā džezs, nav Eiropas mūzika. Tā nāk no afroamerikāņiem, un vai tad sanāk, ka tā saknes meklējamas Āfrikā?

Blūzs Eiropā ir adaptēts, eiropeizēts. Tas ir absolūti unikāls un daudzveidīgs mūzikas žanrs, kas attīstījies paralēli džezam. Ja amerikāņu blūzs ir visa sakne, tad Eiropas blūzs ir veselīgs un augošs.”

Normunds Kalniņš gan atturas „European Blues Challenge” saukt par iesildīšanos vasaras Siguldas blūza festivālam. Ja festivāls ir līdzīgs Eiropā notiekošiem, tad konkurss un ģenerālasambleja ir unikāls un vienreizējs pasākums. „Rīga – Eiropas blūza galvaspilsēta,” vēlreiz atkārto Normunds Kalniņš.

Jau ziņots, ka 11. un 12. aprīlī „Sapņu fabrikā” notiks „European Blues Challenge” konkursantu koncerti.

Saskaņā ar EBC nolikumu uz konkursa skatuves uzstāsies katras valsts nacionālā atlases konkursa uzvarētāji ar divdesmit minūšu programmu, kuru vērtēs starptautiska žūrija. Turpinot tradīciju, par godu pasākumam ir izdots arī kompaktdisks, kurā iekļautas visu konkursu dalībnieku dziesmas.

Paralēli konkursam Rīgā notiks „European Blues Union” ģenerālasambleja, savukārt blūza mūzikas interesentiem pirmo reizi būs iespēja iepazīties ar situāciju Eiropas blūza nozarē, apmeklējot izstādi „Blues Open Market”. 

Tajā piedalīsies vairāk nekā piecdesmit blūza izdevniecību, mūziķi, mediji un organizācijas. Izstādes apmeklējums būs iespējams, uzrādot konkursa koncertu biļeti.

Divu dienu biļetes iepriekšpārdošanā ir nopērkamas „Biļešu servisa” un „Ticketpro” tirdzniecības vietās, savukārt pirms koncerta tās būs pieejamas „Sapņu fabrikas” kasē tikai uz konkrēto vakaru. Saistībā ar lielo rezervāciju skaitu šobrīd pārdošanā ir pieejams ierobežots biļešu daudzums.

0 komentāri

Komentāru nav