Liepiņa „Transcendentālās oratorijas” pasaules pirmatskaņojums

Liepiņa „Transcendentālās oratorijas” pasaules pirmatskaņojums
F64 . Komponists Zigmars Liepiņš
11-04-2014 A+ A-
26. aprīlī Rīgas Domā ar Zigmara Liepiņa „Transcendentālās oratorijas” – Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” programmas jaundarba – pasaules pirmatskaņojumu tiks ieskandināts „Rīgas festivāls”, pavēstīja „Latvijas Koncertu” pārstāve Rinta Bružēvica.

Oratorijas atskaņojumā piedalīsies LNO soliste Inga Šļubovska, izcilais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko, Valsts akadēmiskais koris „Latvija” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, pie diriģenta pults stāsies „Lielās mūzikas balvas 2013” laureāts Jānis Liepiņš. Koncertu atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds mākslas festivāla „Tete-a-Tete” ietvaros.

 

Oratorijas pamatā ir patiess un aizkustinošs stāsts par mātes visaptverošo mīlestību, ko komponists izlasījis internetā. Libreta autore – Andra Manfelde. Skaņdarbā izmantoti arī Bībeles psalmu fragmenti.

Pēc zemestrīces Japānā glābēji nonāca pie kādas mājas drupām un cauri plaisām pamanīja jaunas sievietes ķermeni. Poza, kurā gulēja mirusī, bija ļoti dīvaina – viņa itin kā lūgdamās tupēja uz ceļiem – ķermenis noliekts uz priekšu, rokas kaut ko apskāvušas. Sabrukusī ēka bija sadragājusi viņas muguru un galvu.

Cerībā, ka sieviete varētu būt dzīva, glābšanas komandas vadītājs cauri šaurajai plaisai tik tikko aizsniedzās līdz sievietei. Viņš mēģināja viņu sataustīt, tomēr aukstais ķermenis liecināja, ka sieviete mirusi. Glābējs un viņa komanda pameta drupas un devās izpētīt nākamo sabrukušo namu.

Tomēr savāds spēks vilināja glābēju atgriezties pie mirušās. Lai varētu izpētīt vietu zem sievietes ķermeņa, glābējs notupās uz ceļiem, iebāza galvu šaurajā mūra spraugā un spēji iekliedzās: „Bērns! Tur ir bērns!”

Komanda rūpīgi iztīrīja gruvešus. Zem viņas ķermeņa, krāsainā segā ietīts, gulēja trīs mēnešus vecs zēns. Acumirklī visiem tapa skaidrs – lai glābtu dēlu, sieviete bija ziedojusi pati sevi, mājas sabrukšanas brīdī dēla ķermeni aizklādama ar savējo. Komandas līderis paņēma bērnu rokās, bet zēns turpināja mierīgi gulēt. Ieradās ārsts un, paverot segu, viņš ieraudzīja mobilo tālruni. Uz ekrāna bija īsziņa: „Ja tu izdzīvosi – atceries, es tevi mīlu...”

Šis mobilais tālrunis tika nodots no rokas rokā. Ikviens, kurš izlasīja šo ziņu, raudāja. „Ja tu izdzīvosi – atceries, es tevi mīlu...”.

 

Diriģents Jānis Liepiņš pauž: „Tas ir emocionāli aizkustinošs stāsts, kas nevar atstāt vienaldzīgu. Lielais mūziķu sastāvs – orķestris, koris, solisti, ērģeles – nepieciešams tādēļ, lai varētu parādīt Dieva varenību un dzīves likteņa neizbēgamību, kad esi bezspēcīgs dabas stihijas priekšā, kā arī patieso mīlestību, kas vieno māti un viņas bērnu. Manuprāt, oratorija varētu būt viens no mana tēva labākajiem darbiem.'”

Komponists un Latvijas Nacionālās operas direktors Zigmars Liepiņš (1952) daiļradē pievērsies rokmūzikas žanram, komponējis mūziku teātra izrādēm, operas, simfoniskos, kora un vokāli simfoniskos opusus. Kopš 1987. gada ir Latvijas Komponistu savienības biedrs. Saņēmis Triju zvaigžņu ordeni (2002) un „Latvijas Lielo mūzikas balvu” (par operu „Parīzes Dievmātes katedrāle”, 1997).

Biļetes uz koncertu var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs.

0 komentāri

Komentāru nav