Atklāts mākslas festivāls „Tête-à-tête”

Atklāts mākslas festivāls „Tête-à-tête”
Ilmārs Znotiņš . Mākslas festivāla „Tête-à-tête” preses konferencē
17-04-2014 A+ A-
Trešdien, 16. aprīlī, oficiāli tika atklāts Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāls, piedāvājot spožu pasākumu izlasi. Festivāla programmā iekļauti arī vairāki Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumi.

„Rīga šogad ir uzmanības centrā – Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss ir gan liela atbildība, gan īpašs tramplīns daudziem drosmīgiem kultūras projektiem. Vēlamies, lai Rīga iekaro kultūras metropoles statusu ilgtermiņā. Tāpēc „Tête-à-tête” ietvaros būtiska loma būs gan notikumiem ar kultūrvēsturisku skanējumu, gan norisēm ar būtisku nozīmi nākotnes pilsētvidē. Piemēram, uzsākot mūsu fonda darbību, viens no pirmajiem projektiem bija programma Rundāles pils restaurācijas pabeigšanai. Šogad festivālā „Tête-à-tête” būsim liecinieki vēsturiskam, piecdesmit gadus gaidītam Imanta Lancmaņa lolotam brīdim – Rundāles pils restaurācijas noslēgumam. Mūsu fonds atbalsta vai palīdz atvest arī izcilus, pat elitārus mākslas notikumus un „Tête-à-tête” sarunas ar māksliniekiem sniedz kontekstu un iespēju interpretēt šos kultūrvēsturiskos vai tieši otrādi – laikmetīgos notikumus un mākslas darbus,” pauda mecenāts Boriss Teterevs.

Festivāla ietvaros 26. aprīlī Rīgas Domā norisināsies Zigmara Liepiņa „Transcendentālās oratorijas” – Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” programmas jaundarba – pasaules pirmatskaņojums. Ar šo skaņdarbu tiks ieskandināts „Rīgas festivāls”. Kā akcentēja oratorijas mūzikas autors Zigmars Liepiņš, šis ir unikāls notikums – gan tādēļ, ka oratorija skanēs tikai vienu reizi, gan iesaistīto mākslinieku dēļ. Oratorijas atskaņojumā piedalīsies LNO soliste Inga Šļubovska, izcilais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko, Valsts akadēmiskais koris „Latvija” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, savukārt pie diriģenta pults stāsies „Lielās mūzikas balvas 2013” laureāts Jānis Liepiņš.

Savukārt, runājot par Londonas Simfoniskā orķestra koncertu 25. maijā Latvijas Nacionālajā operā, Z. Liepiņš akcentēja, ka komentēt šo notikumu ir teju neiespējami. „Lai gan biļešu cenas ir sasniegušas augstāko līmeni, dažas biļetes kasēs ir palikušas. Varu vien ieteikt iet un šo koncertu klausīties, jo tas ir slavenākais no pieciem pasaulē atzītākajiem simfoniskajiem orķestriem, izcilu mākslinieku kolektīvs, ko vada galvenais diriģents Valērijs Gergijevs un viesdiriģenti Daniels Hārdings un Maikls Tilsons Tomass.” Rīgas koncertā galvenā viesdiriģenta Daniela Hārdinga vadībā orķestris atskaņos romantisma laikmeta šedevrus – Franča Šūberta 8. simfoniju un Gustava Mālera 1. simfoniju.

Vēl festivāla programmā iekļautas „Rīgas Fotomēneša 2014. Urban Viewfinders” projekts „Kaimiņi”, kas no 5. līdz 25. maijam norisināsies 100 pieturvietās visā Rīgā. Kuratores Ingas Brūveres vadītajā projektā uzaicinātie mākslinieki – Kaspars Podnieks, Arnis Balčus, Evelīna Deičmane, Ieva Raudsepa un Ilze Vanags – Rīgas apkaimēs veidos fotogrāfiju sērijas, atklājot un izceļot katras vietas lokālo specifiku un unikālo atmosfēru, meklējot „kaimiņā” raksturīgo, kopīgo un atšķirīgo, ar aicinājumu labāk iepazīt citam citu.

Tāpat festivāla ietvaros notikušas vairākas filmu pirmizrādes (tostarp „Jura Podnieka studijas” veidotās filmas „Teritorija Vija Celmiņš” pirmizrāde), laikmetīgās mākslas izstādes un koncertu pirmatskaņojumi, tāpat 24. maijā tiks svinēts Rundāles pils restaurācijas noslēgums, bet ar īpašu audio performanci „Fūga. Augoša uzbudinājuma lēkme ar apziņas aptumšošanos un atmiņas traucējumiem” pie sava darba – Mākslas muzeja „Rīgas Birža” simbola Gondolas – 30. aprīlī atgriezīsies mākslinieks Dmitrijs Gutovs. Kā trešdien pavēstīja B. Teterevs, ar šo performanci „Gondolas” projekts gan nenoslēgšoties, jo esot gaidāms turpinājums.

Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde atzina, ka Teterevu fonds ir izcils privātā mecenātisma paraugs, uzsverot, ka viņu iedvesmo ne tikai kaislība, ar kādu Teterevi atbalsta kultūras norises, bet arī vēlme paust savu redzējumu par tām. „Pateicoties fondam, kultūrā ienākušas daudzas labas aktualitātes: piemēram, Rundāles pils rekonstrukciju, LTV raidījumu cikls „Teātris.zip” un, protams, jaunā tradīcija – festivāls „Tête-à-Tête,” teica ministre.

„Prieks, ka varam daudz ko iesākt paši,” atzina mecenāte Ināra Tetereva, bet Boriss Teterevs atklāja, ka ar sadarbības partneriem jau tiekot kalti lieli plāni nākamajam gadam. 

Ar visu mākslas festivāla „Tête-à-tête” programmu var iepazīties festivāla mājaslapā

0 komentāri

Komentāru nav