Laiks pilsētas pārgājienam. Pārdaugavas pastaigu taku kartēšana

Laiks pilsētas pārgājienam. Pārdaugavas pastaigu taku kartēšana
Kaspars Garda, Rīga 2014
Rīgā kultūra dzīvo visur – arī Āgenskalna pagalmos, mazās šķērsieliņās, raibos jumta klājumos, jaunu tēlu ieguvušās padomju gadu rūpnīcu noliktavās, rūpīgi nogrābtās Dzegužkalna ceļmalās un ziedošā ķiršu zarā pret noplukušu betona sienu. Tieši to – ieraudzīt Rīgas vēsturi un ikdienišķo no cita skatpunkta – piedāvā viens no „Rīga 2014” programmas „Aktīvo apkaimju” projektiem – Pārdaugavas „Vietējo taku kartēšana”, ko īsteno Kalnciema kvartāla aktīvisti.

 

Kalnciema kvartāls jau vietējiem un iebraucējiem labi pazīstams gan ar atjaunoto Rīgas koka arhitektūru, gan omulīgajiem iknedēļas mājražotāju un amatnieku tirdziņiem, vasarīgiem koncertiem un citām mākslinieciskām aktivitātēm. Vējainajā, bet saulainajā aprīļa dienā tiekamies ar vienu no Kalnciema kvartāla pasākumu programmas veidotājām Ilzi Mucenieci, kura stāsta, kur vēl meklēt Pārdaugavas dārgumus un kā palīdzēt tos ieraudzīt citiem.

Kopumā no šā gada maija līdz oktobrim tiks piedāvāti trīs atšķirīgi maršruti profesionālu un zinošu stāstnieku pavadībā. Plānots, ka katrs no maršrutiem tiks realizēts reizi mēnesī, bet, kā stāsta Ilze Muceniece, ieplānoto ekskursiju skaits nav „akmenī cirsts”, tas arī var palielināties atkarībā no rīdzinieku un pilsētas viesu intereses. Pēc īpaša pieprasījuma urbāno pārgājienu pilsētvidē varēs nodrošināt arī angļu valodā.

To, ka laikmetā, kad ikvienu nostāstu vai leģendu publikai iebaro internets, cilvēki noilgojušies pēc dzīva stāstījuma un personiskas pieredzes, „Taku kartētāji” pārliecinājušies jau pagājušajā gadā Pārdaugavas svētkos, kad interese no pašu pārdaugaviešu puses ir bijusi lielāka, nekā gaidīts.

Tiem, kas vēlas Pārdaugavu „apgūt” bez gida, tiek veidots arī neparasts komiksu maršruts, savukārt īpaši velobraucējiem par prieku 8. jūnijā tiks rīkots „Āgenskalna velobrauciens” arhitekta un „Pārdaugavas enciklopēdijas” veidotāja Pētera Blūma vadībā.

No 28. aprīļa „Biļešu paradīzes” kasēs sāks tirgot biļetes uz ieplānotajām ekskursijām, tad pat atvērta īpaša Pārdaugavas takām veltīta sadaļa Kalnciema kvartāla mājaslapā, kur par katru no maršrutiem varēs iegūt papildu informāciju un uzzināt konkrētu ekskursiju plānu turpmākajiem mēnešiem. Bet līdz tam – neliels ieskats maršrutos un fotoreportāža iedvesmai.

Āgenskalna velobrauciens

Vienreizējs pasākums būs Āgenskalna velobrauciens, kas notiks šā gada 8. jūnijā no plkst. 10.00 līdz 14.00. Par velobraucēju ekskursijas patronu un galveno vadītāju piekritis būt arhitekts un pārdaugavietis Pēteris Blūms.

Velobrauciena mērķis – izvest velobraucējus pa netradicionālām Pārdaugavas vietām. Kas īpaši būtiski – nevis tām, kas minētas tūrisma ceļvežos, bet tām, kas ir īpaši mīļas pašiem pārdaugaviešiem. Šīs vietas tiks noskaidrotas un apkopotas Kalnciema kvartāla sociālajos tīklos, aicinot velobrauciena dalībniekus iesūtīt interesējošo vietu, ēku vai ielu fotoattēlu Āgenskalna apkaimē. Velobrauciena sākuma un noslēguma punkts būs Kalnciema kvartālā, Kalnciema ielā 35, Rīgā, un tam aicināts pievienoties ikviens Pārdaugavas mīļotājs, iepriekš piesakoties.

Pieteikt dalību velobraucienam iespējams no 2014. gada 11. maija, rakstot uz e-pastu: kultura@kalnciemakvartals.lv ar norādi „Pārdaugavas velobrauciens”. Dalība braucienā ir bezmaksas, ņemot līdzi savu velosipēdu.

Komiksu maršruts – „Pārdaugavas stāsts”

Šī pastaigu taka kartē iezīmēs Āgenskalna tirgus rajonu, un šis būs vienīgais maršruts bez gida. Tas tiek veidots sadarbībā ar komiksu žurnāliem „Kuš!” un „Popper”. Šo izdevumu mākslinieki zīmē īpašu komiksu, un to lapu, pa lapai varēs izlasīt vienīgi, izstaigājot noteiktu maršrutu Āgenskalnā. Tuvumā pie kultūrvēsturiskiem objektiem tiks izvietoti komiksu stāsta fragmenti, kurus būs iespējams izlasīt līdz galam, tikai apskatot visus maršrutā ievietotos objektus.

Kā jau komiksā – satīra un ironija neizpaliks. Tas caur varoņiem stāstīs savu Pārdaugavas stāstu.

Maršruts būs veicams patstāvīgi ar kartes palīdzību, ko būs iespējams bez maksas iegūt Kalnciema kvartālā, nodibinājuma „Rīga 2014” Preses centrā Kongresu namā, galerijā „Istaba” un citās sabiedriskās vietās centra rajonā (sekojiet informācijai).

Pārdaugavas dārzi, parki, pagalmi – „Dzegužkalna spoguļi”

Ielu nosaukumi, garāmgājēju acīm apslēpti vēstures liecinieki, pilsētas steigu ignorējoši mazdārziņi – tāds ir Pārdaugavas pastaigu taku turpmākais maršruts uz Dzegužkalna apkārtni. Rīgas augstākais kalns tiks iepazīts no Pulka ielas puses, tiks uzmeklēts piemineklis pirmajam bruņotajam divizionam 1919. gada Cēsu kaujās un citi gan industriāli, gan romantiski, gan laikmeta neskarti objekti tuvākajā apkārtnē.

Atklāšanas maršruts 11. jūnijā plkst. 18.30. Tas sāksies 5. tramvaja pieturā „Eiženijas iela” un turpināsies Slokas ielas Iļģuciema virzienā.

Maršruts: Pulka ielas/Slokas ielas sadure, piemineklis pirmajam bruņotajam divizionam, Mārtiņa nama un Eiženijas namu pagalmu zaļā vide, Dzegužu iela un Erika Ādamsona vecmāmiņa, mamamā Lība, vēsturiskā Jēru kalna leģendas, piemineklis Pārdaugavas visvecākajai kapsētai, ainavu arhitektu G. Kufalda un A. Zeidaka rokraksts atpūtas parka izveidē, viduslaiku kurzemnieku ceļš uz brīvību, Latvijas korporatīvais patriarhs M. Kalniņš, arhitekts O. Tīlmanis un amfiteātris, zudušā kino „Zarja” miglas bildes, Rīgas Sv. Jāzepa katoļu baznīca, romantiskā Embūtes iela.

Pastaigu takā pavadīs vēsturniece Zinta Valdmane. Ekskursijas garums – divas stundas. Plānotās ekskursijas notiks 11.06., 09.07., 13.08. plkst. 18.30–20.30. Tiek pieņemti pasūtījumi arī individuālām grupām, sākot no 15 cilvēkiem, atsevišķi saskaņotos laikos. E-pasts: kultura@kalnciemakvartals.lv. Biļetes nopērkamas www.bilesuparadize.lv no 28. aprīļa.

Pārdaugaviešu maršruts – „Pārvērtības H2O (Ūdens iela) un Zunda neapjaustais vilinājums”

Šī pastaigu taka aicina iepazīt vietu Pārdaugavā, kas šobrīd nemitīgi mainās, vietu, kur pārdesmit metru attālumā viens no otra vērojami kontrasti, viens krāšņāks par otru. Tas ir zudušais pārcēlāju ciems, kas pamazām gūst mūsdienīgus vaibstus – Ūdens ielas posms no bijušās Lauksaimniecības mašīnu fabrikas teritorijas līdz ielas savienojumam ar Daugavgrīvas ielu.

Tās būs Pārdaugavas latviešu vēstures liecības, cariskās Krievijas laika fabriku mūru estētika, kultūrvēstures faktu klāsts, padomju gadu balto ķieģeļu sienas, perfekts bruģis un klaiņotāju takas gar Zundiņu–Ķīpsalu norobežojošā Daugavas atteka starp Roņu dīķi un Āgenskalna līci.

Maršruts: Daugavas senkrasta panorāma, Zunda kanāla promenāde, Arhitektūras un mediju radošais centrs „H206”, privātās apdrošināšanas sabiedrības „Baltikums” centrālais birojs, atklātās pasāžas principa dzīvojamā zona ar industriālu piesitienu „Zundas pasāža”, dižkoku saliņa vienīgās koka ēkas pagalmā, gājēju tilts pār Zundu, J. Alkšņa 1907. gada meistardarbs Daugavgrīvas ielā.

Pastaigu takā pavadīs vēsturniece Zinta Valdmane. Ekskursijas garums – divas stundas. Plānotās

ekskursijas notiks 07.05., 18.06., 02.07., 06.08., 03.09. un 01.10. plkst. 18.30–20.30. Tiek pieņemti pasūtījumi arī individuālām grupām, sākot no 15 cilvēkiem, atsevišķi saskaņotos laikos. E-pasts: kultura@kalnciemakvartals.lv. Biļetes nopērkamas www.bilesuparadize.lv no 28. aprīļa.

Pārdaugavas koka arhitektūra

Protams, Pārdaugava ir slavena ar saviem koka namiem un namiņiem, un bez pastaigu takas, kas izvadā pa Rīgas priekšpilsētām raksturīgajām ielām ar koka arhitektūru, ikviens maršrutu piedāvājums būtu nepilnīgs. Tas piedāvā gan vietējiem, gan ārvalstu viesiem iepazīties ar koka apbūvi un tās attīstību, sākot ar skraju un savrupu guļbūvju muižiņu būvniecību 17. un 18. gadsimtā līdz koka dzīvojamo ēku ziedu laikiem 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā, kad tās īsā laika posmā viena pēc otras tika uzslietas kā koka karkasa būves, fasādēs citējot klasicismu, nacionālo romantismu un šveiciešu stilu.

Jāpiebilst, ka Rīgā koka arhitektūra bija un joprojām ir sastopama vairāk nekā jebkurā citā Eiropas pilsētā. 19. gadsimtā Rīga bija „koka pilsēta ar akmens sirdi”, un priekšpilsētās kopumā tolaik bija ap 12 000 koka ēku; šodien no tām saglabājušās 4000, tādēļ pastaigā interesenti tiek informēti par tiem priekšnoteikumiem, kas ne vien kalpoja koka ēku celtniecības izplatībai priekšpilsētās, bet arī nodrošināja to saglabāšanos līdz mūsdienām. Maršrutā atklāsies arī tie izaicinājumi, ar kādiem koka arhitektūrai nācies saskarties vēl 1990. gados, kā arī tas, kā pēdējo 15 gadu laikā pamazām ir mainījušies rīdzinieku priekšstati par dzīvi koka mājās. Pārdaugavas iedzīvotāji šodien ir lepni par šo vēstures un kultūras mantojumu, kas veido būtisku pilsētas identitātes daļu un atklājas ik uz soļa pastaigas laikā.

Pastaigu takā pavadīs mākslas zinātniece un RISEBA lektore Inga Karlštrēma. Ekskursijas garums – pusotra stunda. Plānotās ekskursijas notiks 31.05. plkst. 12.00, 14.06. plkst. 12.00, 09.07. plkst. 18.30, 06.08. plkst. 18.30, 03.09. plkst. 18.30 un 01.10. plkst. 18.30. Tiek pieņemti pasūtījumi arī individuālām grupām, sākot no 15 cilvēkiem, atsevišķi saskaņotos laikos. E-pasts: kultura@kalnciemakvartals.lv. Biļetes nopērkamas www.bilesuparadize.lv no 28. aprīļa.

 

0 komentāri

Komentāru nav