Koncertu cikls „Ērģeļmūzika BACH zīmē”

Koncertu cikls „Ērģeļmūzika BACH zīmē”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . 25. maijā ar koncertu Rīgas Domā sāksies koncertu cikls „Ērģeļmūzika BACH zīmē”
Ar koncertiem Rīgā, Jūrmalā un Liepājā ceļu uzsāk Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums koncertu cikls „Ērģeļmūzika BACH zīmē”, kas piecu mēnešu garumā aicinās ceļojumā laikā un telpā ar instrumentu karalieni – ērģelēm un „okeānu” pasaules mūzikā J. S. Bahu. Cikla atklāšanas koncerti notiks 16. maijā Rīgas Domā, 25. maijā Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē un 1. jūnijā Dubultu ev. luteriskajā baznīcā.

Ciklu veidos septiņas koncertprogrammas un noslēguma koncerti ar Riharda Dubras, Jāņa Lūsēna un Ērika Ešenvalda jaundarbu pirmatskaņojumiem. Koncertos skanēs izcilā komponista Johana Sebastiāna Baha un viņa pēdējā skolnieka – Rīgas komponista Johana Gotfrīda Mītela – mūzika, kā arī daudzu valstu un dažādu gadsimtu komponistu skaņdarbi, kuru iedvesmas avots ir Bahs un viņa mūzika. Koncertu ciklā piedalīsies vairāk nekā divdesmit latviešu ērģelnieku, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, dziedātāji, instrumentālisti un kori. 

Atklāšanas koncertā 16. maijā plkst. 19.00 Rīgas Domā, 25. maijā plkst. 18.00 Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē un 1. jūnijā plkst. 18.00 Dubultu evaņģēliski luteriskajā baznīcā Jūrmalā skanēs Baha un Mītela mūzika, Tālivalža Ķeniņa Korāļu kantāte, kā arī divas Romualda Jermaka kompozīcijas – introdukcija un pasakalja par „BACH” ērģelēm, kas šajos koncertos piedzīvos pirmatskaņojumu, un laika pārbaudi izturējušais opuss – noktirne „Ir tikai nakts” korim, solistam un ērģelēm, kas komponēta 1968. gadā un veltīta J. S. Baham. Šis darbs septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados kopā ar Valsts akadēmisko kori „Latvija” apceļojis vai visas Eiropas zemes, skanējis daudzās Krievijas pilsētās un Ziemeļamerikā.

Atklāšanas koncertos muzicēs ērģeļspēles profesors Tālivaldis Deksnis un divas jaunās ērģelnieces, kas meistarību apliecinājušas ne tikai koncertos Latvijā un ārzemēs, bet arī starptautiskos konkursos – Liene Andreta Kalnciema un Diāna Jaunzeme. Kopā ar ērģelniekiem muzicēs jauktais koris „Sonore” diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā, soprāns Inga Šļubovska, kā arī mežradznieks Mārcis Miķelsons un trompetists Edgars Bārzdiņš.

Sasaucoties ar „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Okeāna alkas” ideju, šā koncertu cikla vēstījums ir „No strauta līdz okeānam BACH zīmē”. Vārds „bach” vācu valodā nozīmē strauts, savukārt Bēthovens par dižo meistaru ir teicis: „Ne Strauts, bet Okeāns ir viņa vārds! Tas ir mākslas un gara spēks, kas spēj strautu pārvērst okeānā, kas spēj celt un pārspēt, sasniegt tos apvāršņus, par kuriem sapņojam!” Mazā Latvija divas reizes pasaules vēsturē ir bijusi pasaules lielāko ērģeļu īpašniece: Rīgas Doma un Liepājas Trīsvienības katedrāles ērģeles savulaik bija lielākās ērģeles pasaulē. Latvijai ir ar ko lepoties – ieklausīsimies Latvijas ērģeļu balsīs.

6. jūnijā Rīgas Domā un 15. jūnijā Dubultu Ev. luteriskajā baznīcā projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros tiks prezentēta otrā koncertprogramma: J.S.Bahs, J.G.Mītelis; V. Bartulis - Vīzija par 1750. gada 17. jūliju: Korālis un tokāta, R. Stivriņa - Ērģeļu fantāzija BACH (pirmatskaņojums). Koncertā uzstāsies ērģelnieces Larisa Bulava, Ilze Reine un Guna Kise, kā arī flautiste  Ieva Pudāne.

27. jūnijā Rīgas Domā un 29. jūnijā Dubultu Ev. luteriskajā baznīcā projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros tiks prezentēta trešā koncertprogramma: J.S.Bahs, J.G.Mītelis; R. Šūmanis - Divas fūgas par BACH op. 60, H.V. Lobušs - Ārija no Ceturtās Brazīlijas Bahiānas, T. Ķeniņš - Skerco-fantāzija. Koncertā piedalīsies ērģelnieki Līga Ivāne, Aigars Reinis un Aivars Kalējs, kā arī tenors Ingus Pētersons.

11. jūlijā Rīgas Domā un 13. jūlijā Dubultu Ev. luteriskajā baznīcā projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros tiks prezentēta ceturtā koncertprogramma: J.S. Bahs, J.G. Mītelis; Atis Stepiņš - Variācijas par Baha dziesmu, Milošs Sokola - Passacaglia quasi toccata sul tema BACH. Koncertā piedalīsies ērģelnieki Jevgeņija Ļisicina, Larisa Carjkova un Roberts Hansons, kā arī dziedātāja Kristīne Gailīte (soprāns).

25. jūlijā Rīgas Domā un 27. jūlijā Dubultu Ev. luteriskajā baznīcā projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros tiks prezentēta piektā koncertprogramma: J. S. Bahs; R. Šūmanis - Fūga par BACH op.60, F. Lists - Prelūdija un fūga par BACH, Andreass Uibo - Bahs spogulī, Nažī Hakims - „BACH’ORAMA”. Koncertā piedalās ērģelnieces Una Cintiņa, Diāna Jaunzeme un Inese Paiča, kā arī vijolnieks Aleksejs Bahirs. 

8. augustā Rīgas Domā un 10. augustā Dubultu Ev. luteriskajā baznīcā projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros tiks prezentēta sestā koncertprogramma:  J. S. Bahs, J. G. Mītelis; Maksis Rēgers - Fantāzija un fūga par BACH, Georgs Pelēcis - Pārdomu liturģija. Koncertā piedalās ērģelnieces Kristīne Adamaite, Ligita Sneibe un Aija Zinģīte, kā arī saksofonists Artis Sīmanis. 

 24. augustā Dubultu Ev. luteriskajā baznīcā un 29. augustā Rīgas Domā projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros tiks prezentēta septītā koncertprogramma: J. S. Bahs, J. G. Mītelis; Bahs - Šarls Guno - Ave Maria, H.V. Lobušs - Ārija no Brazīlijas Bahiānas nr.5, Č. Griffins - Līksmības kronis Baham, M. Zariņš - Variācijas par BACH. Koncertā piedalās ērģelnieki Edīte Alpe, Ilona Birģele un Lotars Džeriņš, Liepājas jauniešu koris (diriģente - Ilze Valce), sitaminstrumentālists Normunds Everts.

7. septembrī Dubultu Ev. luteriskajā baznīcā projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros notiks jaunradītās triloģijas Dubultu daļas pirmatskaņojums, kuras autors ir komponists Rihards Dubra.

14. septembrī Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros notiks jaunradītās triloģijas Liepājas daļas pirmatskaņojums, kuras autors ir komponists Jānis Lūsēns.

26. septembrī Rīgas Domā projekta „Ērģeļmūzika BACH zīmē” ietvaros notiks jaunradītās triloģijas pirmatskaņojums. Dubultu daļas autors ir Rihards Dubra, Liepājas daļas autors – Jānis Lūsēns, bet Rīgas daļu komponējis Ēriks Ešenvalds. Triloģiju atskaņos Iveta Apkalna, Kristīne Adamaite, Tālivaldis Deksnis un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

 

 

 

 

0 komentāri

Komentāru nav