Zigmars Liepiņš: Oratorijas atskaņojumā piedalīsies zvaigžņu komanda!

Zigmars Liepiņš: Oratorijas atskaņojumā piedalīsies zvaigžņu komanda!
Kaspars Garda, Rīga2014 . Zigmara Liepiņa „Transcendentālas oratorijas” mēģinājums
Una Griškeviča
Jau vēstījām, ka sestdien, 26. aprīlī, Rīgas Domā norisināsies Zigmara Liepiņa „Transcendentālās oratorijas” pasaules pirmatskaņojums – viens no šā gada Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas muzikālajiem pasākumiem, kas iekļauts arī Teterevu fonda rīkotā mākslas festivāla „Tête-à-tête” programmā. Jaundarba pirmatskaņojumā piedalīsies solisti Aleksandrs Antoņenko, Inga Šļubovska, VAK „Latvija”, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, aktieris Gundars Āboliņš, kā arī ērģelnieki Roberts Hansons un Tālivaldis Deksnis.

„Viss, ko esmu darījis saistībā ar „Transcendentālo oratoriju”, – esmu šo skaņdarbu uzrakstījis un vairāk stāstīt par to nevēlos, jo esmu to darījis jau neskaitāmās intervijās. Paldies, Dievam, šī ir reize, kad beidzot varēšu atnākt un kā jebkurš klausītājs pats to visu noklausīties,” pauž skaņdarba autors un LNO direktors Zigmars Liepiņš, akcentējot, ka ar „Rīga 2014” un Teterevu fonda atbalstu oratorijas atskaņošanā piedalīsies absolūtākā zvaigžņu komanda, kāda vien Latvijā iespējama.

„Tās galvgalī ir izcilais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko, kuru Latvijas koncertdzīves notikumos var sastapt ļoti reti, jo viņš ir no tiem dziedātājiem, kam ir līgums ar opernamiem „La Scala”, „Metropolitan”, Koventgārdenu un citām lielākajām pasaules operām.

Redzēju viņa grafiku nākamajiem diviem gadiem: Aleksandrs ir kā Pirmās formulas autobraucējs, kuram katru nedēļu ir vismaz divas uzstāšanās katru nedēļu gada garumā bez pauzēm.

Tādējādi tas, ka kaut kas tāds var notikt, ir visu atbalstītāju nopelns.” Vēl Z. Liepiņš akcentē, ka sestdienas koncertā piedalīsies arī citas zvaigznes: Latvijas Nacionālās operas soliste Inga Šļubovska, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris „Latvija”, aktieris Gundars Āboliņš teicēja lomā, divi ērģelnieki un diriģents Jānis Liepiņš. „Arī pats kopā ar jums visiem iešu uz oratorijas pirmatskaņojumu un klausīšos, kas tur ir sanācis!” sola Zigmars Liepiņš.

LNO soliste Inga Šļubovska, lūgta raksturot savas izjūtas par „Transcendentālo oratoriju”, saka: „Es lūdzos, ticot un cerot uz To Kungu! Manā partijā ir izteikta liela mātes mīlestība un cerība uz Kungu, cerot, ka Kungs sadzirdēs viņas lūgšanas! Viņa ziedo savu dzīvību, lai glābtu bērna. Sievietes dvēsele ir jau atstājusi viņas zemes ķermeni, bet gars vēl lūdz par bērna glābšanu, kurš vēl dus un nav izbijies! (Mātes lūdz par saviem bērniem šeit uz zemes, un arī, aizejot mūžībā, viņas nezaudē saiti ar saviem mīļajiem.) Andras Manfeldes tekstā caur dabas tēliem un sajūtām ļoti trausli un dziļi aizkustinoši uzgleznotas mātes atvadas no sava mazuļa. Viņš dzīvo, jo viņa mīl.” Māksliniece arī uzskata, ka ikviens cilvēks šeit uz zemes ilgojas, lai mīlestība viņu apņemtu, īpaši to no kāda neizlūdzoties.

„Manuprāt, mīlestības piepildīti ļaudis ir stiprākie cilvēki pasaulē.

Dieva mīlestība ir vislielākā, Viņa mīlestība ir iekodēta ikvienā no mums! Tie, kas dzīvo, mīlot sevi un savu tuvāko, piedzīvo lielu svētību arī šeit uz zemes!”

Savukārt diriģents Jānis Liepiņš atzīst, ka, skatoties oratorijas partitūru un skices, viņam jau šķitis, ka tas varētu būt viens no viņa tēva [komponista Zigmara Liepiņa – red.] labākajiem darbiem.

„Tas ir emocionāli ļoti aizkustinošs darbs, kas vienaldzīgu nevar atstāt. Un šis mūziķu sastāvs – koris, orķestris, solisti un ērģeles – nepieciešams tādēļ, lai varētu parādīt to Dieva varenību un dzīves likteņa neizbēgamību, kad esi bezspēcīgs dabas stihijas priekšā, un patieso mīlestību, kas vieno māti un viņas bērnu; ka māte ir gatava ziedot dzīvību, lai glābtu savu bērnu un nodotu viņam ziņu: „Ja es neizdzīvošu, tad atceries, – es tevi mīlu.” Skaņdarba spēcīgais saturs atspoguļojas patiešām fantastiskajā mūzikā. Tāpēc tas ir tāds liels notikums, ko gaidu ar nepacietību, jo ļoti gribas dzirdēt, kā tas izklausīsies.”

Diriģents atgādina, ka tas ir pavisam reāls stāsts, ko viņa tēvs atradis internetā: par Japānā notikušo zemestrīci, pēc kuras glābēji drupās meklēja izdzīvojušos. „Viņi atrada sievieti, kura zem drupām gulēja ļoti dīvainā pozā, tādēļ glābējs nodomāja, ka viņa ir mirusi, un devās prom. Taču kaut kas viņam lika atgriezties atpakaļ, un tad glābējs ieraudzīja, ka sieviete ar savu ķermeni aizsegusi dzīvu bērniņu, bet blakus atstājusi tālruni ar ziņu: „Ja tu izdzīvosi, atceries, – es tevi mīlu.”” Vēl oratorijai izmantoti Bībeles psalmi, kas atspoguļo Dieva varenību, savukārt oriģināltekstus skaņdarbam uzrakstījusi Andra Manfelde. Oratorijas teksts tiks tulkots arī angliski, un skaņdarbs galvenokārt tiks izpildīts angļu valodā, lai cilvēki arī citur pasaulē varētu saprast, par ko ir stāsts. „Manuprāt, Andra ļoti labi ir sajutusi domu un izjūtas, kādas varētu būt tādā situācijā, jo tas tiešām ir kaut kas neaprakstāms, šausmīgs un tajā pašā laikā – episks un patiess caur mātes mīlestību,” uzskata diriģents Jānis Liepiņš.

Videointerviju ar Jāni Liepiņu varat noskatīties šeit:

Ar „Transcendentālās oratorijas” pirmatskaņojumu tiks atklāts „Latvijas Koncertu” rīkotais „Rīgas festivāls”. Biļetes uz oratoriju var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā. Oratorijas pirmatskaņojuma tiešraide būs klausāma 26. aprīlī plkst. 19.00 „Latvijas Radio 3 – Klasika”.

2 komentāri

Andrejs

27.04.2014 17:37

Japāņi tradicionāli ir vai nu sintoisti, vai arī budisti. Kā zināms, pareizticīgā Krievija karā pret Japānu zaudēja. Secinājums - ja cilvēks spējīgs mirt sasprindzinājumā, viņš noteikti būs piederīgs kādai ārkārtīgi bīstamai sektai. Lai gan gadās, ka mazi bērni aizmieg stāvus - neatkarīgi no vecāku reliģiskajām pārliecībam. :)

Andrejs

26.04.2014 15:50

Ok, bračka aizies tad. Paklau, par to Dieva varenību... ja tas tevi iedvesmo, nu lai tad. Bet pēc principa tomēr jāpastāv jēdzienam par Mūžigu Mīlestību, kas nekad nesoda, nenes ciešanas un nekad neko neprasa pretī. Manuprāt varētu dotajā gadījumā sacīt, ka Dieva gribu ir jāmācās pieņemt, lai kāda tā būtu.