Pēdējais laiks sakopt pagalmu! Klāt Lielā talka!

Pēdējais laiks sakopt pagalmu! Klāt Lielā talka!
F64
Sestdien, 26. aprīlī, visā Latvijā norisināsies Lielās talkas darbi – tiks kopts, vākts, atjaunots, krāsots un stādīts. Nu jau vairākus gadus līdz ar lielajiem talkošanas darbiem aizsākusies un spēkā pieņemas Pagalmu sakopšanas kustība, kurā daudzdzīvokļu namu iemītnieki kopā ar jaunajiem arhitektiem, dizaineriem, daiļdārzniekiem un citiem speciālistiem kopīgi izstrādā pagalma uzlabošanas plānu un īsteno to Lielās talkas dienā.

Šogad Lielās talkas Pagalmu konkursā tika izvēlēti četri pagalmi – divi Pārdaugavā un divi Daugavas labajā krastā, kas papildina iepriekšējos divos gados turpat netālu esošo pagalmu iedzīvotāju entuziasmu un vēlmi pašu spēkiem uzlabot savu piemājas publisko telpu. Sarunā ar „Rīga 2014” kultūras portālu šā gada pagalmu pieteicēji visi kā viens apgalvo – daudzdzīvokļu namu pagalmu sakopšanai ir pēdējais laiks. Un, kurš tad vēl, ja ne paši iedzīvotāji to darīs.

Pagalms Lomonosova ielā 2

Stāsta pagalma sakopšanas iniciatore Iveta Bajāre: „Dienu pirms Lielās talkas pagalmā valda diezgan izjaukts stāvoklis. Bet jau tagad paveras pilnīgi jauns skats uz savu pagalmu un kaimiņu ēku. Jau iepriekšējās nedēļas ir norisinājušies pagalma sagatavošanas darbi, šobrīd viss ir pusgatavs un patlaban vēl šķiet neticami, ka jau Talkas dienā visu pabeigsim. Izlēmām saglabāt padomju laika šūpoles un slīdkalniņu – tiem vēl jānotīra vecā krāsa, Talkas dienā stādīsim zaļos augus, veidosim jaunus soliņus un visu sakopsim.”

Lomonosova ielas 2 komanda – arhitekte Ilze Mekša, ainavu arhitekts Ģirts Runis, studenti: Mārtiņš Smilts (RTU), Uģis Volkovs (LLU), Dagnija Zaretoka (LLU) un Aivars Bērziņš (LLU).

Pagalms Vīlipa ielā 6

Arī Pārdaugavas pagalmos Lielās talkas dienā notiks rosība – īpaši tam jau iepriekšējās nedēļās gatavojušies Vīlipa ielas 6. nama iedzīvotāji. Tur notikuši jau tādi nopietni darbi kā vecā, apdrupušā asfalta demontāža pašu spēkiem. Šie darbi turpināsies arī 26. aprīlī. Jau uzsākta jauna, neparasta žoga veidošana – no kārkliem, ieaudzējot tos zemē un sapinot. Kopā ar labiekārtošanas projekta autoriem, arhitektūras un dizaina studentiem un padomdevējiem jau atzīmētas vietas, kur Lielās talkas laikā tiks iestādīti jauni košumkrūmi, kur atradīsies smilšukaste bērniem un citi jaunie pagalma uzlabojumi.

„Liela daļa darbu jau ir padarīta,” lepojas pagalma sakopšanas idejas iniciatore Elīna Zariņa. Mājas, kuras pagalms pieteikts lielajiem sakopšanas darbiem, ekspluatācijā nodota 1973. gadā. Vecāka gadagājuma iedzīvotāji zina stāstīt, ka kādreiz tajā bijis gan bērnu rotaļlaukums, gan soliņi. Līdz šim to kā caurstaigājamo zonu izmantojuši apkārtējo māju iedzīvotāji, tāpēc galvenā prioritāte bijusi – žogs. Pirmā mazā uzvara – atrast pagalmā esošās pamestās metāla garāžas īpašnieku un vienoties ar viņu par tās aizvākšanu. „Bija liela vēlme radīt vidi pašiem sev, vēlamies savu miera ostu, kā dārzu. Pagalmā ir skaisti koki, tiks papildus stādīti ziedošie košumkrūmi,” stāsta Elīna. Mājā dzīvo arī daudzas jaunās ģimenes ar maziem bērniem, tāpēc svarīgi arī radīt viņiem piemērotu vidi. Pāris dienas pirms talkas pagalmā atvestas septiņas kravas melnzemes. Elīna saka, – lai gan oficiālais Lielās talkas beigu laiks ir 15.00, viņi savā pagalmā strādās, kamēr viss tiks pabeigts.

Vīlipa ielas 6 komanda – ainavu arhitekte Līga Apsīte, arhitekts Zigmārs Jauja, studenti: Krista Beļauniece (RTU), Ritvars Krastiņš (RTU), Arta Buceniece (RTU), Linna Lada Boze (RTU), Laura Ivane (RTU), Līva Kenkle (RTU) un Inese Gusta (RTU).

Pagalms Bērzupes ielā 31

Pagājušajā gadā Lielās talkas dienā bija ļoti slikts laiks – sniegs ar lietu kopā. Bērzupes ielas 31. nama iedzīvotāja Marita Kalniņa no sava dzīvokļa loga noskatījusies uz kaimiņu mājas pagalmu, kur notikusi neparasta rosība – turklāt paveikts neticami daudz. Vēlāk kaimiņi svinējuši pagalmā svētkus, cepuši gaļu, daudz biežāk uzkavējušies sakoptajā vidē. Tas bijis par iemeslu pārdomām un lēmumam – pērnā gada rudenī arī pieteikties Lielās talkas Pagalmu sakopšanas kustībai.

Sagatavošanās un sakopšanas darbi pirms Lielās talkas dienas sākušies arī Bērzupes ielas 31. nama pagalmā. Tur vienā no saulainajām marta sestdienām iedzīvotājiem ar savu padomu palīgā nāca profesionāls arborists Guntars Mozuļčiks no uzņēmuma „Labie koki”. Kopīgiem spēkiem no veciem un sausiem zariem atbrīvoti pagalma koki. Norādes devusi arī daiļdārzniece, un pagalmā jau sen nekoptie krūmi ieguvuši jaunu izskatu.

Ne viss šajā pagalmā noticis viegli un vienkārši – iedzīvotāji sastapušies ar juridiska rakstura problēmām. Lai kaut ko jaunu būvētu vai veidotu, piemēram, bērnu rotaļlaukumu, ir nepieciešama 100% visu mājas iedzīvotāju piekrišana, bet, kā stāsta sakopšanas iniciatore Marita Kalniņa, tas nav iespējams, jo vairāku dzīvokļu īpašnieki šobrīd nedzīvo Latvijā. Tāpēc pagalma sākotnējais sakopšanas un uzlabošanas projekts netiks realizēts līdz galam, bet tiks atjaunots un sakopts jau esošais. Talkas dienā kopā ar bērniem tiks izgatavoti arī putnu būrīši un leļļu mājas.

Bērzupes ielas 31 komanda – daiļdārzniece Maija Strazdiņa, arhitekts Paulis Gibze, ainavu arhitekte Ilze Janpavle, studenti: Agnese Kauliņa (LLU), Jānis Vagoliņš (LLU), Paula Cvetkova (LLU), Krista Kušķe (RTU).

Grēdu ielas 1 pagalms

Grēdu ielas pagalma stāsts līdzinās daudzu Rīgas pagalmu stāstiem. Padomju gadu daudzdzīvokļu ēkas pagalms, kas pieder visiem un nevienam, nav aprūpēts jau gadiem ilgi. Tas ir salīdzinoši liels, plašs un atvērts, ne kā tipisks daudzdzīvokļu namu iekšpagalms. Lai gan jau iepriekšējos gados iedzīvotāji pašu spēkiem talkojuši pagalmā – tomēr lielākai labiekārtošanai – soliņiem, smilšukastei bērniem utt. – trūcis līdzekļu un profesionāļu izstrādāta darba plāna. Nu kopīgi ar studentiem no Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Mākslas akadēmijas tas tiks paveikts.

Grēdu ielas 1 komanda – ainavu arhitekte Una Īle, studenti: Madara Sildega, Rūdolfs Feldmanis, Kristaps Vestmanis (RTU), Raitis Mackevičs (LMA).

Atgādinām, ka paralēli Pagalmu sakopšanas kustības darbiem Lielās talkas dienā tiks pabeigts ideju spēles „Labas vietas TALKA” projekts Alekša skvērā Sarkandaugavā. Tāpat sakopšanas darbi norisināsies Rīgas radošajos kvartālos un apkaimēs. Savukārt tiem, kas arī citās sezonās ir apņēmības pilni pārmaiņām savā pagalmā vai apkaimē, – „Rīga 2014” projekts „Pagalmu renesanse” visa gada garumā piedāvā bezmaksas ainavu arhitektu un dārznieku konsultācijas, kopīgi ar iedzīvotājiem izstrādātas skices un veidotus pagalmu pārbūves projektus.

0 komentāri

Komentāru nav