Šveicē pasaules pirmizrādi piedzīvos Viestura Kairiša jaunākā filma

Šveicē pasaules pirmizrādi piedzīvos Viestura Kairiša jaunākā filma
F64 . Režisors Viesturs Kairišs
28-04-2014 A+ A-
Pirmdien, 28. aprīlī, dokumentālo filmu festivālā „Visions du Réel” Nionā, Šveicē, pasaules pirmizrādi piedzīvos Viestura Kairiša filma „Pelikāns tuksnesī”, informēja studijas „Lokomotīve” pārstāve Liene Ančupāne.

„Visions du Réel” ir viens no pasaulē nozīmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem, kas šogad norisinās 45. reizi. Filma „Pelikāns tuksnesī” iekļauta pilnmetrāžas filmu konkursa programmā, kurā skatāmas 19 filmas no Šveices, Vācijas, Meksikas, Beļģijas, Francijas, Spānijas, Krievijas u. c. valstīm.

Dokumentālā filma „Pelikāns tuksnesī”, pēc Ančupānes teiktā, ir „episks vēstījums par režisoram tuvo Latgali, tās īpašo maģiju un arī postu”. Pastāvīgā reliģijas klātbūtne, cilvēku ikdienas dzīves ritums, dabas diženums, dzīvība un nāve operatora Ginta Bērziņa gleznotajos skatos savijas ar Gustava Mālera mūziku, radot pieminekli zemei, ko režisors sauc par mūsu zūdošo Atlantīdu.

„Filma ir vēstījums par Austrumlatvijas novadu, valsti valstī, Latgali, kas ir zeme uz Eiropas Savienības tālākās austrumu robežas,” stāsta Viesturs Kairišs.

Viņš norāda, – Latgalē valda visaugstākā garīgā spriedze Latvijā. Šis ir katoļu reģions, pilns ar pareizticīgajiem, vecticībniekiem un sagrautiem jūdu dievnamiem.

„Šī zeme izzūd savā īpašajā pastāvēšanas veidā, kas gadsimtiem ilgi padarījis Latgali par savrupu un maģisku vietu. Filma tādējādi ir stāstījums par kultūras un civilizācijas izzušanu, savas citādības zaudēšanu, kas ir dabiska parādība. Vienlaikus tas ir tādas zemes portrets, ko veido cilvēki, dzīves garīgais un fiziskais ekstrēmisms un gluži kristīga augšāmcelšanās,” stāsta režisors.

„Latgale ir ļoti reāla zeme, no kuras esmu cēlies. Vienlaikus tā ir zeme, kurā es slēpjos, attīstos un glābjos. Šī zeme man bieži kļūst par dziļi iekšēju un noslēpumainu procesu metaforu.”

Pēdējos gados Viesturs Kairišs aktīvi veidojis operu iestudējumus Latvijā un Vācijā. „Pelikāns tuksnesī” ir atgriešanās pie dokumentālā žanra pēc ilgāka pārtraukuma.

Līdz šim pēdējā režisora dokumentālā filma „Loengrīns no Varka Kru”, kas bija par Latvijas kamaniņu braucēju Mārtiņu Rubeni, tā pabeigta 2009. gadā.

Uz filmas „Pelikāns tuksnesī” pasaules pirmizrādi festivālā un tai sekojošo tikšanos ar skatītājiem un kritiķiem devies filmas producents Roberts Vinovskis. Viņš pastāstīja, ka „Visions du Réel” ir svarīgs notikums pasaules dokumentālā kino vidē. Šis festivāls esot īpašs arī ar to, ka tradicionāli piešķir ļoti lielu nozīmi filmas veidotāju un skatītāju auditorijas domu apmaiņai.

Kopumā „Visions du Réel” skatītājiem piedāvā 175 filmas, 116 no tām tieši Nionā ir pasaules vai starptautiskās pirmizrādes. Veidojot programmu, festivāls tiecas atklāt jaunus režisorus un seko sevi jau apliecinājušu autoru gaitām, vienlaikus izvēloties filmas, kas iezīmē jaunus meklējumus mākslinieciskā ziņā. „Visions du Réel” filmas šogad pārstāv 51 pasaules valsti.

Latvijas skatītāji ar „Pelikānu tuksnesī” varēs iepazīties maija vidū, kad filma piedzīvos nacionālo pirmizrādi kinoteātrī „Splendid Palace”.

0 komentāri

Komentāru nav