Gints Grūbe: Stūra mājas atvēršana ir nozīmīgs notikums Latvijas vēsturē

Gints Grūbe: Stūra mājas atvēršana ir nozīmīgs notikums Latvijas vēsturē
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Tematiskās līnijas „Brīvības iela” kurators Gints Grūbe
„Stūra mājas atvēršana ir viens no lielākajiem notikumiem „Rīga 2014” programmā, bet, manuprāt, tas ir nozīmīgs notikums visā Latvijas vēsturē,” tā, uzrunājot kuplā skaitā sanākušos Latvijas un ārvalstu mediju pārstāvjus, dienu pirms oficiālās Stūra mājas atvēršanas pauda Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas tematiskās līnijas „Brīvības iela” kurators Gints Grūbe.

Vēl pirms 25 gadiem preses konference bijušajā Valsts drošības komitejas ēkas ēdnīcā būtu kaut kas neiedomājams.

Ēka publikai šādā kontekstā un saturā tiek atvērta pirmo reizi. „Protams, pats nams arī vēl pirms „Rīga 2014” aktivitātēm ir muzejs, bet tas sāk funkcionēt tikai šodien. Pēc būtības šī ēka ir muzejs 20. gadsimtam.” Gints Grūbe ir pārliecināts, ka ar vēsturi attiecības nevar nokārtot nekad, un nama atvēršana ir tikai sākums. Tas darbosies visu vasaru un rudenī līdz 19. oktobrim. Tas ir datums, līdz kuram jātiek galā ar jautājumu – kas ar šo vēsturisko ēku notiks turpmāk?

„Kultūras galvaspilsētas mērķis nav tikai radīt notikumus šim gadam, bet atstāt pēdas un nospiedumus nākotnē. Tāpēc šis „Rīga 2014” projekts ir iecerēts tikai kā sākums, kam būtu jāturpinās gan 2015., gan 2016. gadā, gan vēlāk,” pauda Gints Grūbe.

Jau ziņots, ka daļa Stūra mājas telpu – pirmais stāvs, cietums, pagrabi utt. – atvēlēti Latvijas Okupācijas muzejam. Pirmā stāva ekspozīcija būs bez maksas, savukārt, iegādājoties biļeti, gida pavadībā varēs apmeklēt vēsturiskās VDK telpas – pagrabos, pastaigu pagalmā, ēkas piektajā stāvā utt. Nama ceturtajā un sestajā stāvā būs aplūkojamas piecas izstādes – „Draudzības (re)konstrukcija”, „Latvieša koferis”, „Par spīti visam”, „10 lietu stāsti par cilvēku un varu” un Liktens lietu muzejs.

Kā uzskata „Brīvības ielas” kurators Gints Grūbe, kultūras uzdevums ir būt provokatīvai, tāpēc šīs mājas provokācija ir ne tikai satura meklējumi: „Stūra mājas programma paredz arī dažādu vēsturisku tabu tēmu diskusijas, tā ir provokācija konvencionālai vai akadēmiskai vēsturiskai pieejai.

Tā galu galā ir arī politiska provokācija laikā, kad diskutē par to, kā un kad atvērt „čekas maisus”. Čekas māju mums izdevies atvērt ātrāk.

Tematiskajā līnijā „Brīvības iela” Stūra māja runā par visām tām 20. gadsimta attiecībām ar cilvēkiem un sekām, ko veidojusi vara. Tāpēc, manuprāt, likumsakarīgi, ka visu šo izstāžu veidotāji, kas paši dzimuši 20. gadsimtā, savā ziņā kārto attiecības ar šo laiku. Tie ir izcili kuratori un mākslinieki, kas ir strādājuši vairākus gadus kopš šā projekta konkursa. Tas, kas aplūkojams Stūra mājā, šobrīd netiek pēc būtības nodots neviena vērtēšanai, bet vairāk domāšanai un neaizmiršanai, tostarp tiem, kuri ir dzimuši 21. gadsimtā.”

Savukārt nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle Stūra mājas atvēršanas priekšvakarā ir gandarīta par uzdrošināšanos skatīties acīs pagātnei un neaizmirst to: „Daudzās valstīs ēkas ar šāda veida pagātnes mantojumu joprojām nav pieejamas, taču „Rīga 2014” uzdrošinās vērt tās durvis, lai izrunātu, kas ir bijis un kas būs, lai diskutētu par cilvēka un varas attiecībām, par mūsu katra iekšējām brīvībām un nebrīvībām, ejot uz priekšu.”

Atgādinām, ka bijusī VDK ēka jeb Stūra māja Brīvības ielā 61 oficiāli tiks atvērta 30. aprīlī un apmeklētājiem būs pieejama līdz 19. oktobrim.

Biļetes Stūra mājas apmeklējumam nopērkamas „Biļešu servisa” kasēs un internetā (kasu saraksts un darba laiki visā Latvijā atrodami šeit). Informāciju par biļešu tirdzniecību var iegūt, zvanot pa tālruni: 67105220 vai rakstot uz e-pastu: info@bilesuserviss.lv.

Sākot ar 1. maiju, biļetes varēs iegādāties arī Stūra mājas kasē. Atgādinām, ka biļešu rezervācijas tiek pieņemtas tikai grupu apmeklējumiem, privātpersonas biļeti Stūra mājas apmeklējumam var iegādāties internetā vai norādītajās biļešu tirdzniecības vietās.

Grupu rezervācijas jāpiesaka, sūtot pieprasījumu uz e-pastu: info@bilesuserviss.lv, kurā norādīts apmeklējuma datums, laiks un biļešu skaits, kā arī rekvizīti rēķina izrakstīšanai. „Biļešu serviss” izraksta rēķinu, kas jāapmaksā trīs darba dienu laikā, piedāvājot klientam ērtu biļešu saņemšanas veidu.

Projekta „Stūra māja. Lieta Nr. 1914/2014” darba laiks: pirmdienās no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00, otrdienās – slēgts, trešdienās no plkst. 10.00 līdz plkst. 20.00, ceturtdienās–svētdienās no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00.

VDK ēka jeb Stūra māja Latvijas okupācijas piecdesmitgadē kļuva par totalitārās varas spilgtāko simbolu, un tā joprojām ir pagājušā – totālo karu, masu represiju un genocīda – gadsimta relikts 21. gadsimta Rīgā. 2014. gads ir īstais brīdis, lai mainītu Stūra mājas likteni, lai atvērtu durvis un saskartos ar ēkā ieslēgto pieredzi, likteņiem, tos pilnībā apzinoties, izprotot un pārradot. 

0 komentāri

Komentāru nav