Neskumstiet, jums ir vasarnīca pilsētas centrā!

Neskumstiet, jums ir vasarnīca pilsētas centrā!
Kaspars Garda, Rīga 2014
01-05-2014 A+ A-
Šogad 29. aprīlī pavasaris rīdziniekus lutināja. Rāms, silts saulriets, dārza darbi, saldējums, šokolāde un svaigi ceptu vafeļu smarža. Izklausās kā vasaras pludmalē vai lauku vasarnīcā? Gandrīz..., tikai siltās sezonas nams tika atvērts pašā pilsētas centrā un lepni nes kultūras vasarnīcas nosaukumu. „Rīga 2014” brīvdabas radošā telpa un informācijas centrs Esplanādes laukumā darbosies jau trešo gadu pēc kārtas, turklāt šogad tur apmeklētājus sagaidīs namatēvs un namamāte – Mārtiņš Kozlovskis un Dace Grimze.

Jaunajā ampluā abi jau viesus uzņēma kultūras vasarnīcas atklāšanā un rosījās, kā īstiem saimniekiem pieklājas. Relaksētajā, bet dinamiskajā vasarnīcas darbu ritmā abi arī atrada pāris minūtes laika ekspresintervijai „Rīga 2014” kultūras portālam, lai būtībā atbildētu tikai uz vienu vienīgu jautājumu – ko jūs un mēs visi te šovasar darīsim?

Dace: Šovasar abi ar Mārtiņu esam kultūras vasarnīcas „Rīga 2014” saimnieki...

Mārtiņš: ... dvēselītes.

Dace: Tas nozīmē, ka tajā laikā, kad „Esplanāde 2014” būs atvērta, tas ir, no plkst. 12.00 līdz 20.14 un atsevišķās dienās, kad notiks pasākumi, arī ilgāk, būsim šeit un saimniekosim.

Trešdienās būs dīdžeju vakari, kad kāds cilvēks, kurš plašākai publikai pazīstams ne kā dīdžejs, bet ar kādiem citiem nopelniem, spēlēs savu mīļāko mūziku. Formāts būs ļoti interesants, piemēram, Mārtiņš Vanags [žurnāla „Rīgas Laiks” rakstu autors – red.] ir apsolījis spēlēt klasisko mūziku. Tas, manuprāt, ir kaut kas fantastisks – kādā siltā jūnija vai jūlija vakarā sēdēt un klausīties ļoti izmeklētus skaņdarbus. Tas ir tikai viens no piemēriem. Sestdienās savukārt būs kinovakari, varētu pat teikt – kino naktis, jo vasarā satumst vēlu. Visu šo laiku mēs šeit dzīvosim.

Mārtiņš: Būsim te ne tikai vakaros, bet arī no rītiem, jo kādam jārūpējas pa zaļo dabu, kas šeit ir iedzīvojusies, jo ķirbim un citiem taču nepieciešams ūdens.

Dace: Kā zināms, īsi pirms „Esplanādes 2014” atklāšanas vasarnīcā tika izveidoti četri dažādi dārzi. Tur ir pat kartupelis iestādīts, kā arī kaktuss un laksis.

Mārtiņš: Kaktuss?

Dace: Jā, pat vairāki.

Mārtiņš: Ar tiem kaktusiem nav gadījumā kā ar kaķēniem, kas no sākuma ir mazi un jauki, bet, kad paaugas, kādam tiek atstāti pie durvīm?

Dace: Iespējams, bet mums ir daudz vietas. Bet, turpinot par to, ko te šovasar darīsim, es, piemēram, vakaros aicināšu šeit dažādus interesantus cilvēkus, runāšos ar viņiem. Sarunas būs par visu – par dzīvi, kino, modi, mākslu, mūziku. Abi ar Mārtiņu rūpēsimies par to, lai Esplanādē ir omulīgi, lai te visiem ir vasaras sajūta.

Ja, piemēram, cilvēkam nav savas vasarnīcas Mellužos, lai neskumst, viņam ir vasarnīca Rīgas centrā.

Šis ir absolūti fantastisks gadījums, kad vasarnīca ir pilsētā, un pagaidām mums diezgan labi izdodas radīt šo sajūtu. Te dara lietas, ko cilvēks nedara ikdienā. Te pulcējas dažādu vecumu, dažādu interešu un sociālo slāņu cilvēki un dara to, ko tajā brīdī vēlas. Viens „sēž” internetā, otrs lasa grāmatu, trešais dzer tēju, ceturtais „aliņu”...

Mārtiņš: ... piektais rok zemi, sestais guļ uz maisiem, un vēl bērni spēlējas ar rotaļu zirdziņiem un „Ergo” drošības skoliņā mācās satiksmes noteikumus.

Dace: Ik pa laikam viņi sapulcējas vienkopus, kā jau vasarnīcā pieklājas, pie vakariņām vai pie auksta dzēriena glāzes un pastāsta, kā dienas laikā gājis, kādi ir nākotnes plāni, un tad atkal dodas pie saviem atpūtas darbiņiem. Ja tas viss nozīmē vasarnīcu, tad jā, tas viss būs Rīgas centrā, un to visu te varēs darīt. Baso kāju sajūtu te esam dabūjuši.

Mūsu mērķis nav satraukties par ikdienišķām lietām, un tas arī šeit nav vajadzīgs.

Mārtiņš: Man ir tāds klusais, radikālais projekts, kas ir dzimis manā galvā – te, Esplanādē, varētu parādīties piepūšamais peldbaseins, kurā, ja ļoti gribēsies, varēs atvēsināties... Ticu peldbaseina idejai. Būs „baigais” slapjums vasarnīcā, bet tas nekas.

Dace: Viņš ir īsts saimnieks. „Štuko” par praktiskām lietām. Bet mēs te nebūsim tikai divi vien. Vēl kopā ar mums katru dienu saimniekos Māris, kuru var saukt par „Esplanādes 2014” pelēko bruņinieku, viņš darbosies ar tehniskajām lietām un jau ir neaizstājams.

Aicinu arī nemaisīt visu vienā katlā un salīdzināt Esplanādes vasarnīcu ar citām vietām Rīgā, jo katra no tām ir īpaša. Vasarnīcas pilsētā nekad nevar būt par daudz.

Man patīk Rīga vasaras svētdienu rītos, kad var nostāties Brīvības ielā, skatīties tālumā un nav nevienas automašīnas. Tas ir sirreāli. Nezinu nevienu citu galvaspilsētu, kur kaut ko tādu varētu piedzīvot. Tā ir mana vasaras pilsētas sajūta. Vēl arī saulē sakarsuša asfalta smarža, kas man ļoti patīk.

Mārtiņš: Man arī jāpiekrīt... par tiem rītiem. Es tikai ne tik ļoti par Brīvības ielu. Man patīk no rītiem paskatīties augšup – tur paveras tik brīnišķīga Rīga. Ikdienā to neredz, jo cilvēkiem jau vairāk patīk skatīties uz asfaltu un to sasmaržot. Bet, šeit pat sēžot un paskatoties uz augšu..., ja to nofotografētu, tā būtu pavisam cita pilsēta, neviens nevarētu uzminēt, kur tas ir.

Kultūras vasarnīcas programma šeit! Saistībā ar vēsajiem laikapstākļiem 2. un 3. maija vakara sarunas tiek pārceltas.

0 komentāri

Komentāru nav